Чи підтримає парламент законопроєкт щодо скорочення повноважень ОАСК. Думки нардепів

Чи підтримає парламент законопроєкт щодо скорочення повноважень ОАСК. Думки нардепів

Ексклюзивно
Чи підтримає парламент законопроєкт щодо скорочення повноважень ОАСК. Думки нардепів
УНІАН

Президент Володимир Зеленський запропонував Верховній раді проголосувати за законопроєкти, які мають скоротити повноваження Окружного адміністративного суду міста Києва. Голова суду Павло Вовк вважає, що президент ініціював законопроєкти "під певним тиском". Чому президент пропонує скоротити повноваження ОАСК та чи підтримають його народні обранці, в ефірі Українського радіо розповіли представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський та членкиня комітету з питань антикорупційної політики Ірина Фріз.

Що передбачає законопроєкт

За проєктом закону, у разі прийняття його у парламенті, всі судові спори, у яких оскаржують рішення органів виконавчої влади, заберуть від ОАСК і передадуть Верховному Суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції у таких спорах буде Велика Палата Верховного Суду.

"Питання полягає в тому, що це не якесь швидке та несподіване рішення. При президентові вже півтора року працює комісія з правничої реформи. Однією з підгруп є комісія з судової реформи, до якої входять знані фахівці в галузі судочинства і судової влади, юристи, професори, представники парламенту тощо. І ця комісія періодично напрацьовує якісь пропозиції президенту. У цьому випадку це саме результат діяльності цієї комісії й президенту запропоновано низку законопроєктів, які мають на меті удосконалити правове регулювання судової влади", — зазначив Федір Веніславський.

На його думку, доцільніше реформувати суд, а не ліквідувати.

"Коли мова йде про ліквідацію, як закликають громадські активісти, то це не спосіб розв'язання проблем судової влади. Напевно, в кожному суді можемо знайти одіозних суддів, які приймають не зовсім правосудні рішення. Тому ліквідовувати суд навряд чи правильний шлях. Тому якраз мова йде про те, щоб привезти норми Кодексу адміністративного судочинства, який визначає юрисдикцію окремих судів до окремих категорій, у відповідність до здорового глузду і до Конституції", — сказав Веніславський.

За його словами, наразі Окружний адміністративний суд міста Києва може скасовувати рішення Кабінету міністрів, міністерств, центральних органів виконавчої влади тощо.

"Це не зовсім адекватне правове регулювання навіть з точки зору поділу державної влади, оскільки є Верховний Суд України. І абсолютно правомірно, щоб спори з вищими органами державної влади вирішував саме Верховний Суд. Цим шляхом пішов президент", — пояснив нардеп.

Веніславський додав, що наразі "рівень довіри до Верховного Суду і до Вищого антикорупційного суду є найвищим серед судової влади".

"Ми маємо ситуацію, коли найбільш професійний суд, який сформований прозоро і без кулуарних домовленостей, буде розглядати такі категорії справ. Тому говорити про те, що це ситуативне рішення, абсолютно неправильно", – додав він.

Чи підтримають ініціативу президента у парламенті

Нардеп від "Слуги народу" Веніславський розповів, коли парламент може розглянути законопроєкти президента.

"Фракція "Слуга народу" безумовно підтримує ініціативу президента. Я думаю, що представники інших політичних сил у парламенті, прочитавши текст і спрямованість цих законопроєктів, також підтримають ці ініціативи. Ця ініціатива не буде розглянута цього тижня, тому що є визначені регламентом процедури. Я думаю, це буде вже на наступному пленарному тижні, коли Рада збереться на засідання", — сказав Веніславський.

Водночас нардепка від "Європейської солідарності" Ірина Фріз зауважила, що її політична сила підтримає ініціативу президента у цьому випадку.

"Європейська солідарність" буде підтримувати будь-яку ініціативу президента, якщо вона буде лежати в правовій площині та матиме аргументовану доказову базу щодо необхідності її ухвалення. Щодо діяльності ОАСК з питань, то немає жодних питань щодо його зухвалих рішень останнім часом. Це свідчення того, що це абсолютно кишеньковий і керований з Російської Федерації окружний адміністративний суд. І такий суд не потрібен Україні, але все потрібно робити виключно у правовій площині", — прокоментувала Фріз.

Що відомо

  • Національне антикорупційне бюро 17 липня провело обшуки в Окружному адміністративному суді Києва та заявили про вручення підозри голові ОАСК Павлу Вовку, його заступнику Євгенію Аблову та ще п’ятьом суддям.
  • У 2019 році НАБУ вже розслідувало можливе втручання суддів ОАСК в роботу членів Вищої кваліфікаційної комісії. Тоді теж НАБУ спільно з ГПУ обшукували приміщення ОАСК, та заявляли про підготовку підозр суддям ОАСК Євгену Аблову й Ігорю Погрібніченку, а також судді Суворовського райсуду Одеси Івану Шепітку.
  • В Окружному адміністративному суді Києва заявили, що не можуть передати вісьмом своїм суддям повістки на допити у Національному антикорупційному бюро, оскільки всі вони перебувають у відпустках.
  • ОАСК 28 січня визнав протиправною та скасував постанову Кабінету міністрів про встановлення нового українського правопису. Міністерство юстиції заявило, що буде оскаржувати рішення суду.
  • 15 лютого у Верховній раді зареєстрували законопроєкти про скорочення повноважень Окружного адміністративного суду Києва, які анонсував президент Володимир Зеленський.
  • Голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк вважає, що президент Володимир Зеленський ініціював законопроєкти про скорочення повноважень ОАСК "під певним тиском".
На початок