Козацький рід Горленків з Прилук

Козацький рід Горленків з Прилук

Козацький рід Горленків з Прилук ФОТО: Володимир Пилипенко

Суспільне Чернігів разом з істориком Володимиром Пилипенком продовжує цикл матеріалів «Найвідоміші родини Чернігівщини». Тарновські, Галагани, Розумовські, Милорадовичі – чому ці прізвища залишились в історії та що ці родини лишили після себе?

Горленки – прилуцька козацько-старшинська, а згодом і дворянська родина. Засновником роду є Лазар Горленко. Ми не знаємо, де він народився, але перші відомості про Лазара Горленка називають його козаком Прилуцького полку.

Він досить швидко зробив собі кар'єру і п’ять разів обирався Прилуцьким полковником. Мабуть, Лазар Горленко був гарним політиком, адже зумів зберегти свій уряд, не зважаючи на зміни гетьманів.

Загинув під час козацького бунту у І Кримському поході 1687 року. Лише через десять років син полковника Дмитро зумів відшукати місце поховання батька та перенести його останки додому.

Лазар Горленко заклав основу багатства своєї родини. А продовжив династію Дмитро Лазарович, який теж став полковником у Прилуках і був одним тих, хто підтримав Івана Мазепу та пішов за ним у вигнання. Через кілька років – до Києва, а згодом був відправлений на заслання до Москви, де прожив майже 15 років.

Син Дмитра Горленка – Андрій – теж збудував собі військову кар'єру. Окрім того, він дуже вдало одружився на доньці Данила Апостола, який спочатку був Миргородським полковником, а згодом – гетьманом. Цей шлюб значно посилив позиції родини у старшинській ієрархії Гетьманщини.

Поступово із ліквідацією козацької автономії Російською імперією родина Горленків відійшла від військової служби та зосередилася на сімейних справах.

Один із представників родини Горленків – Іоаким Андрійович – був зарахований православною церквою до лику святих під ім’ям Іоасафа Білгородського.

Козацький рід Горленків з ПрилукФОТО: Володимир Пилипенко

Іоаким Горленко

Династія Горленків уславилася не лише військовими справами, а й активною меценатською та господарською діяльністю в Прилуках. Так, за сприяння Дмитра Горленка, було перебудовано собор Різдва Богородиці у Прилуках, відбувався активний ремонт фортеці, розвивалася ярмаркова торгівля.

Козацький рід Горленків з ПрилукФОТО: Володимир Пилипенко

Собор Різдва Богородиці у Прилуках

Родина була меценатом Густинського монастиря під Прилуками.

Козацький рід Горленків з ПрилукФОТО: Володимир Пилипенко

Церква Петра і Павла в Густині, споснором якої були Горленки. Малюнок Т.Г.Шевченка.

Козацький рід Горленків з ПрилукФОТО: Володимир Пилипенко

Панорама Густинського монастиря під Прилуками

Зараз у монастирі відновили родинний склеп-усипальницю Горленків.

Козацький рід Горленків з ПрилукФОТО: Суспільне Чернігів

Родинний склеп-усипальниця Горленків

Нащадки цього славного роду сьогодні живуть як в Україні, так і за кордоном.

Більше інформації про козацтво у Прилуках знайдете у програмі "Проста історія".

Читайте також:

Ніжинська династія Кушакевичів – священники та освітяни

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди