На Харківщині майже 400 інсулінозалежних Мереф’янської громади не отримують безкоштовні інсуліни

На Харківщині майже 400 інсулінозалежних Мереф’янської громади не отримують безкоштовні інсуліни

На Харківщині майже 400 інсулінозалежних Мереф’янської громади не отримують безкоштовні інсуліни Суспільне Харків

У Мереф’янській громаді Харківщини від початку року люди не можуть отримати безкоштовні інсуліни. У міській раді говорять, що проблема виникла через неправильний розподіл коштів між центрами "первинки" та пропонують людям матеріальну допомогу. Схожа ситуація з інсулінами — у Роганській громаді.

Валентин Бобриков з Мерефи не отримує безкоштовні ліки з грудня, тому купує інсуліни власним коштом. На інсуліни чоловік витрачає 2-3 тисячі гривень на місяць.

"Сказали, що в лютому його теж не буде, можливо, тільки в березні. Зазвичай я виписую рецепт і забираю інсулін в аптеці. Рецепти виписують, але ліки не видають і рецепти пропадають", — розповів Бобриков в ефірі "Українського радіо Харків".

"Говорять, що у березні, можливо, видаватиметься березневий інсулін. Тобто за ці три місяці повертати вже ніхто не буде", — додав він.

Заступник Мереф’янського міського голови Руслан Дейнека підтверджує, що мешканці громади не можуть отримувати компенсації за інсулін.

"Держава передбачила кошти. В кінці минулого року виділила їх, через обласну раду вони були передані. Але розподіл цих коштів на компенсацію за інсулін був виконаний так, що обласна рада не знала на кінець минулого року, який заклад первинної медичної допомоги буде обслуговувати яку громаду", — говорить Руслан Дейнека.

За його словами, кошти на інсуліни були розподілені не зовсім вірно і можливості їх витрачати немає. В Мерефі немає власної "первинки". Жителів громади обслуговують амбулаторія і два фельдшерсько-акушерські пункти. Вони перебувають у підпорядкуванні Центру первинної медико-санітарної допомоги №1, який знаходиться у Південному. Цей Центр має розподіляти кошти.

"Але в них немає цих коштів, бо обласна рада ще не переглянула попередній грудневий розподіл 2020 року. Три громади: Мереф’янську, Липецьку і Роганську держава профінансувала в 2,6 мільйони гривень. Всі кошти на рахунках Мереф’янської громади і мають бути перерозподілені на інші. Частка кожної громади зараз невідома", — пояснює заступник мереф’янського міського голови Руслан Дейнека.

Попередньо держава профінансувала 70%, але ця цифра динамічна, і суми переглядають за результатами піврічної роботи. 30% має сплачувати громада, говорить посадовець.

"Як анонсує обласна рада, все стане відомо після їхнього пленарного засідання, яке відбудеться, за попередньою інформацією, 3 березня", — каже Дейнека.

Майже 400 інсулінозалежних з Мереф’янської громади зараз мають купувати інсуліни за власні гроші. У міськраді говорять, що люди, які купують інсуліни за власні кошти, можуть отримати матеріальну допомогу. Для цього має бути письмове звернення і, бажано, чеки. Наразі таких заяв немає, говорить Дейнека.

Ситуація в Роганській громаді

Схожа ситуація із забезпеченням інсуліном хворих на діабет склалась у Роганській громаді, де живуть 58 інсулінозалежних.

"Обласні кошти не отримали, але діє місцева програма для інсулінозалежних. На нашій сесії 12 лютого будуть виділені додатково ще 200 тисяч", — розповіла голова Роганської селищної громади Марія Черненко.

"Ми заклали в програму на 2021 рік 400 тисяч. З них, за ці близько півтора місяці, витрачено 54 тисячі", — говорить заступник голови Роганської громад Микола Котелевець.

Хворі отримують інсуліни безкоштовно в аптеках, з якими укладені договори. Для цього потрібен рецепт від лікаря. Кошти аптеці компенсують з місцевого бюджету.

"З початку року в багатьох громадах ми помітили проблеми з забезпеченням інсулінами. Людям або не давали рецепти взагалі, або давали рецепт, але в аптеці не було інсулінів, щоб його отоварити", — розповіла співзасновниця ГО "Діа-дзен" Юлія Кукліна.

До громадської організації, яка опікується проблемами інсулінозалежних, цьогоріч продовжували зверталися харків'яни, яким видали інсуліни або не в повному обсязі, або не дали взагалі. Також зверталися жителі Лозової та інших громад.

"Це багато в чому пов'язано з тим, що з держбюджету не прийшла вчасно субвенція. Але є громади, які передбачили це і виділили кошти з власних бюджетів, щоб не було перерви у фінансуванні інсулінів", — розповіла Кукліна.

Виходом для людей може бути адресна допомога, як у Мереф’янській громаді, вважає представниця громадської організації.

"Краще, коли громада передбачає кошти на інсуліни і аптекам їх компенсує. Так просто не переривається цей процес: люди отримують рецепт, а в аптеці вже сам інсулін", — каже вона.

Також люди можуть у діабетичних спільнотах обмінятися інсулінами, якщо є така потреба і можливість.

"Це не вирішує проблему, але частково для когось може стати виходом, коли немає інсуліну. Можуть допомагати людям і благодійні фонди та організації, але їхні можливості досить обмежені", — говорить Юлія Кукліна.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди