Перейти до основного змісту
"Час скинути велику бомбу"? Чи є зв’язок між Трампом та Джеффрі Епштейном, засудженим за сексуальне насилля

"Час скинути велику бомбу"? Чи є зв’язок між Трампом та Джеффрі Епштейном, засудженим за сексуальне насилля

Трамп та Епштейн
Зліва направо: американський бізнесмен Дональд Трамп і його дівчина (майбутня дружина), колишня модель Меланія Кнаусс, фінансистДжеффрі Епштейн і його дівчина, британська світська левиця Гіслен Максвелл у клубі Мар-а-Лаго, Флорида, США, 12 лютого 2000 року. Getty Images/Davidoff Studios

Мільярдер Ілон Маск під час перепалок із президентом США Дональдом Трампом увечері 5 червня написав, що Трамп фігурує в документах справи Джеффрі Епштейна, якого колись визнали винним у сексуальному насильстві над неповнолітніми. І саме через ім’я Трампа, як каже Маск, файли справи не були повністю оприлюднені.

Розповідаємо історію Епштейна та чи може Трамп бути причетним до неї.

Ким був Епштейн

Епштейн — фінансист, засновник компанії J Epstein and Co. До того викладав фізику і математику в приватній школі та якийсь час був партнером інвестиційного банку Bear Stearns з Волл-стріт. Коли він розбагатів зі своєю справою, купив маєтки у Флориді, Нью-Мексико та Нью-Йорку та почав спілкуватися зі знаменитостями.

Його ім’я вперше з’явилося в медіа у 2002 році, коли Епштейн займався поїздкою в Африку: летіли експрезидент США Білл Клінтон та актори Кевін Спейсі й Кріс Такер.

Окрім знайомств із впливовими людьми, є дані, що він казав, як йому подобаються молоді дівчата та молодші жінки — зокрема про це згадував журналіст видання New York Майкл Вольф та президент США Дональд Трамп.

Справа Епштейна мала два етапи і тривала загалом 14 років

У 2005 році 52-річному Епштейну висунули звинувачення в тому, що він найняв кількох дівчат-підлітків до будинку у Флориді, щоб ті робили масаж, а він вчиняв до них сексуальні дії. Поскаржилися на таке батьки 14-річної дівчинки. Епштейна тоді затримали. Під час обшуку поліція знайшла в його оселі фотографії дівчат.

Про випадки сексуального насильства Епштейна заявили потім ще десятки інших неповнолітніх дівчат. Проте зрештою прокурори дозволили фінансисту піти на угоду зі слідством — у 2008 році він визнав себе винним за звинуваченням, що стосувалося лише однієї жертви.

Таким чином Епштейн уникнув федеральних звинувачень, за які йому могло загрожувати довічне ув'язнення, і натомість отримав 18-місячний тюремний термін. За цими умовами він міг ходити на роботу на тиждень на умовах "трудового звільнення". Його звільнили через 13 місяців покарання. Свої статки він зберіг, їх не конфіскували. Після строку Епштейн почав відновлювати контакти зі своїми впливовими знайомими, в чому йому допомагала експартнерка Гіслен Максвелл.

Разом із тим правоохоронці не вилучили Епштейна зі списку осіб третього рівня в реєстрі сексуальних злочинців Нью-Йорка. Ця позначка вказує на високий ризик, що засуджений може повторно скоїти злочин.

Miami Herald написало кілька публікацій про порушення з покаранням Епштейна. Видання закинуло федеральному прокурору Александру Акості, який уже працював міністром праці в адміністрації Трампа, що Акоста уклав угоду про визнання вини Епштейна, приховуючи масштаби злочинів. Газета назвала завершення справи "угодою століття".

Прокурори Нью-Йорка відновили розслідування проти фінансиста. 6 липня 2019 року Епштейна заарештували в Нью-Йорку, а після серії обшуків виявили “сотні, а то й тисячі” фотографій сексуального змісту — частково чи повністю оголених жінок. Через 2 дні йому висунули звинувачення у торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації. Відтоді він був під вартою.

"Час скинути велику бомбу"? Чи є зв’язок між Трампом та Джеффрі Епштейном, засудженим за сексуальне насилля
Група протестувальників тримає фотографії Джеффрі Епштейна і Дональда Трампа біля будівлі Федерального суду в центрі Манхеттена 8 липня 2019 року, де Епштейну висунули звинувачення у секс-торгівлі неповнолітніми. Getty Images/Luiz C. Ribeiro

Він так і не дочекався на вирок — 10 серпня 2019 року 66-річного Епштейна знайшли повішеним у камері. Офіційною причиною його смерті вважається самогубство. Двоє співробітників тюремного бюро, які мали охороняти Епштейна в ніч, коли той наклав на себе руки, зізналися, що спали та переглядали інтернет під час своєї зміни, хоча мали перевіряти камеру фінансиста кожні 30 хвилин. Вони визнали, що дали неправдиві свідчення, та уклали угоду з прокурорами.

Одна з відомих позивачок — Вірджинія Джуффре

У 2009 році одна з імовірних жертв Епштейна, Вірджинія Джуффре, подала проти нього позов. Жінка стверджувала, що неповнолітньою стала жертвою торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації — Епштейн возив її по світу для сексу із заможними людьми.

Спочатку вона тримала імена цих чоловіків у таємниці, але в подальших судових процесах назвала кілька імен. Її закиди стосувалися зокрема принца ЕндрюСин покійної королеви Єлизавети II, брат короля Чарльза ІІІ з Великої Британії, губернатора Нью-Мексико Білла Річардсона, колишнього сенатора США Джорджа Мітчелл тощо. Зрештою Ендрю домовився в позасудовому порядку про врегулювання позову Джуффре і не постав перед судом. Нових справ проти нього не відкрили. Сам він навіть заперечував, що знає дівчину, хоча в них є спільні фото, а персонал Епштейна казав, що бачив їх разом.

Джуффре теж мала неоднозначні дані: спершу говорила, що їй було 15, потім що 17. Згодом відмовилась від обвинувачень щодо одного чоловіка. Джуффре та Епштейн врегулювали позов у 2009 році: той виплатив компенсацію у 500 000 доларів. Принц Ендрю погодився врегулювати позов Джуффре про сексуальне насильство у 2022 році, хоча провини так і не визнав. Нещодавно, у квітні цього року, Джуффре наклала на себе руки.

Спільницю Епштейна засудили

Кримінальну справу порушили й проти колишньої дівчини Епштейна, Гіслейн Максвелл. Її заарештували влітку 2020 року. За версією слідства, Максвелл була пособницею Епштейна: вона шукала дівчаток молодше 18 років, втиралася до них в довіру і схиляла до сексуальних контактів з фінансистом.

29 грудня 2021 року суд у Нью-Йорку визнав жінку винною у допомозі Епштейну у здійсненні сексуального насильства над неповнолітніми дівчатами. Їй призначили 20 років тюрми. Вона подала на апеляцію, стверджуючи, що підпадала під імунітет в результаті угоди прокурорів з Епштейном у 2007 році. Федеральний апеляційний суд у Нью-Йорку залишив вирок жінки без змін.

Чи причетний Трамп до справи Епштейна

5 червня мільярдер Ілон Маск написав у себе в Х, що президент Сполучених Штатів Трамп згадується в досі ще секретних файлах Міністерства юстиції США, пов'язаних з Джеффрі Епштейном, і що це "справжня причина, чому вони не були оприлюднені". Жодних доказів Маск не прикріпив, просто зауваживши, що "настав час скинути справді велику бомбу".

Органи США за останні роки частково оприлюднили файли справи Епштейна. Наразі немає жодних доказів, що про Трампа є згадки в досі таємних, ще не опублікованих документах.

Трамп та Епштейн були знайомі. Як пише Newsweek, чоловіки навіть товаришували. Трамп казав: "Я знаю Джеффа вже 15 років. Чудовий хлопець. З ним дуже весело проводити час. Кажуть навіть, що йому подобаються красиві жінки так само, як і мені, і багато з них молодші. Безсумнівно, Джеффрі насолоджується своїм соціальним життям".

Після другого арешту Епштейна у 2019 році Трамп казав, що їхні шляхи розійшлися ще 15 років до того.

Прізвище Трампа є в бортових журналах приватного літака Епштейна — політик літав на ньому. А ще у 2016 році одна з позивачок проти Епштейна, Йоганна Шоберг, згадувала, як провела кілька годин з Епштейном у казино Трампа в Атлантик-Сіті.

Станом на зараз немає жодних інших згадок про Трампа у зв’язку з Епштейном чи підозр 47-го президента у якихось протиправних діях чи схемах фінансиста. Прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт також заперечувала в коментарі журналістам причетність Трампа до справи Епштейна.

Топ дня
Вибір редакції
На початок