Експерт розповів про переваги та недоліки е-прописки

Експерт розповів про переваги та недоліки е-прописки

Ексклюзивно
Експерт розповів про переваги та недоліки е-прописки

Електронна реєстрація місця проживання може захистити власників житла від шахраїв, однак частина людей може не захотіти розбиратися з новою системою. Про це в ефірі Українського радіо розповів завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи Національної академії наук України Олексій Позняк.

Він відзначив, що державні органи і установи, органи місцевого самоврядування ще не звикли до електронних документів. Це пояснюється відсутністю "зчитувачів" такої інформації та налагодженої системи.

“Поки фінансування на придбання, установку таких "зчитувачів" не дійде до останнього райцентру, то будуть виникати подібні питання. Інше питання – людський фактор – багато хто не бажає щось нове робити, а хоче працювати за старими, "напрацьованими" схемами, не хоче розібратися з новою системою, пройти додаткове навчання, тощо. Це – перехідний етап, як і у будь-яких змін, така ситуація буде певний час. Однак, думаю з часом буде все більше взаємодії”, - зазначив науковець.

Однак, він наголосив, що нова система може захистити власників житла.

В окремих випадках, власники житла будуть навіть більше захищені ніж зараз. Як приклад, приходить людина реєструвати місце проживання, приносить умовно “нотаріальну” згоду осіб, які є власниками квартири, навіть умовно на купівлю цієї квартири, то коли немає електронного реєстру, за яким можна цю інформацію перевірити, то фактично ці паперові документи в теорії можливо підробити. І якщо буде захищена система, яка буде автоматично перевіряти надані документи, як то свідоцтво про народження дитини – чи є в принципі таке свідоцтво, чи відповідає в ній інформація тій, що надається, чи є договір купівлі-продажу в нотаріальній базі, чи є взагалі така квартира і на кого вона зареєстрована. Тому внести зміни – підробити їх одразу в двох-трьох базах буде набагато складніше ніж паперовий документ”, - пояснив Позняк.

Він також відзначив, що дані про те, що третина українців мешкає не за місцем реєстрації, є завищеними.

“Майже усе сільське населення живе за місцем реєстрації, крім довгострокових трудових мігрантів, які виїхали за кордон – таких близько мільйона. У великих містах – частка людей, що мешкають не за місцем реєстрації більша”, - відзначив Позняк.

Що відомо

  • 28 грудня 2020 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, за якою буде дозволено в електронній формі реєструвати та зніматися з реєстрації місця проживання українцям від 14 років.
  • З 1 квітня 2021 року органи місцевого самоврядування мають вести реєстри територіальних громад виключно в електронній формі або за допомогою ІТ-системи Державної міграційної служби.
  • У жовтні Мінцифри спільно з Мінохорони здоров'я запустило електронну довідку про народження дитини та перевело сервіс "е-Малятко" повністю в онлайн. Також на вебпорталі електронних послуг "Дія" з'явилась можливість реєстрації місця проживання дитини до 14 років.
  • Кабінет міністрів спростив отримання тимчасового дозволу на проживання в Україні громадянам Білорусі, які працюють у сфері IT або є підприємцями.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди