Який вантаж на Місяць доставить компанія українця, яка отримала контракт від NASA

Який вантаж на Місяць доставить компанія українця, яка отримала контракт від NASA

Оновлено
Який вантаж на Місяць доставить компанія українця, яка отримала контракт від NASA
Ілюстративне фото, Unsplash

Компанія Firefly Aerospace українського бізнесмена Максима Полякова отримала від NASA контракт на суму в 93,3 мільйона доларів для доставки десяти науково-технічних пристроїв до Моря КризБасейн на ближній стороні Місяця. на Місяці в рамках програми "Артеміда". Посадковий апарат Blue Ghost доставить вантаж на поверхню Місяця у 2023 році.

Як повідомили в NASA, ця ініціатива є ключовою частиною зусиль аерокосмічного агентства з дослідження Місяця, оскільки відправлені на поверхню супутника Землі науково-технічні засоби допоможуть закласти основу для майбутніх польотів людей і колонізації Місяця.

"Цей контракт є підтвердженням довіри до Firefly, її команди, та місії компанії стати універсальним постачальником космічних послуг широкого спектра. Надзвичайно приємно знати, що NASA визнало винятковий талант команди, яку ми зібрали у Firefly. Нещодавно призначені члени правління, що мають досвід роботи на найвищому рівні в уряді США, забезпечать подальше зміцнення компанії. Це визначний час для нас", – сказав засновник Noosphere Ventures та головний інвестор Firefly Максим Поляков.

Команда Firefly налічує 330 аерокосмічних фахівців, що оперують обладнанням вартістю 100 мільйонів доларів.

У компанії розповіли, що Blue Ghost (названий на честь рідкісного світлячка Phausis reticulata) забезпечить всі етапи доставки корисного навантаження: транзит до Місяця, вихід на місячну орбіту та доставку на поверхню. Вся місія має бути завершена за одну місячну добу, що триває близько 14 земних днів. На додаток до корисного вантажу від NASA, апарат перевезе ще понад 50 кг комерційного вантажу.

"Корисні вантажі, які ми надсилаємо в рамках цієї доставки, охоплюватимуть різні сфери від дослідження місячного грунту і випробування технології відбору зразків, до надання нам інформації про теплові властивості Місяця та магнітне поле", - сказав менеджер ініціативи CLPS в Космічному центрі Джонсона NASA в Г'юстоні Кріс Калберт.

Firefly Aerospace - приватне аерокосмічне підприємство, зі штаб-квартирою в Сідар Парк, штат Техас, США, яке розробляє сімейство ракет-носіїв для запуску вантажів у космос. У 2017 році компанію купив український підприємець Максим Поляков.

Як розповів Суспільному Максим Поляков, саме в команді Firefly українців немає, основний інвестор і над проєктом працює тільки американський штат. Українці залучені в інших космічних проєктах, зокрема в розробці та запуску частини супутникового угруповання EOSDAХмарна платформа для отримання геопросторових даних і аналізу супутникових зображень для потреб бізнесу та наукових цілей..

Серед вантажу, який має доставити апарат на Місяць, є:

 • RAC (The Regolith Adherence Characterization) - інструмент, який допоможе визначити, на скільки місячний реголіт прилипає до різних матеріалів при посадці. Компоненти для нього будуть взяті з установки MISSE (Materials International Space Station Experiment), яка зараз перебуває на МКС;
 • NGLR (The Next Generation Lunar Retroreflectors) - покажчик для наземних лазерів, за допомогою якого зможуть виміряти точну відстань між Землею і Місяцем. Ретрорефлектор також надасть дані, які будуть корисними для розуміння різних аспектів місячних надр і допоможуть розібратися з фундаментальними питаннями фізики;
 • LEXI (The Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager) - камера, яка дозволить зафіксувати взаємодію магнітосфери Землі з сонячним вітром;
 • RadPC (The Reconfigurable, Radiation Tolerant Computer System) - система для перевірки стійкості електроніки до радіації. Оскільки на Місяця немає атмосфери і магнітного поля, сонячна радіація негативно впливає на функціонування електроніки. Також система дозволить краще вивчити радіаційний фон місячної поверхні.
 • LMS (The Lunar Magnetotelluric Sounder) - магнітометр, який дозволить вивчити електричні і магнітні поля для визначення структури і складу мантії Місяця. В рамках місії буде використано запасний пристрій, спочатку створений для марсіанського зонда MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN).
 • LISTER (The Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity) - пристрій для вимірювання теплових потоків з надр Місяця. Зонд поглибиться в місячний реголіт на 2-3 метри, щоб вивчити теплові властивості Місяця на різних глибинах.
 • LPV (The Lunar PlanetVac) - пристрій дозволяє брати проби місячного реголіту з поверхні. Після цього LPV може доставляти зразки до інших інструментів, які будуть аналізувати матеріали, або збирати їх в контейнери для транспортування на Землю.
 • SCALPSS 1.1 (Stereo CAmeras for Lunar Plume Surface Studies) - набір камер для зйомки відео і статичних кадрів області під посадковим модулем в момент приземлення. Камери з великою фокусною відстанню допоможуть визначити топографію поверхні перед посадкою. Фотограмметрія буде використана для відтворення змін поверхні під час приземлення. Розуміння фізики процесів, що відбуваються при контакті тяги двигуна з реголітом, зміщення частинок, гравію та каміння дозволить розрахувати стратегію посадки, щоб не піднімати багато пилу.
 • EDS (The Electrodynamic Dust Shield) - система створює неоднорідне електричне поле для захисту від пилу на базі змінного струму високої напруги. Ця технологія може застосовуватися в теплових випромінювачів, тканинах скафандрів, козирках, лінзах камер, сонячних панелях тощо.
 • LuGRE (The Lunar GNSS Receiver Experiment) - експериментальний GPS модуль. LuGRE дозволить збільшити відстань GPS-сигналів, і, в разі успіху, стане першою системою, яка приймає сигнали GPS на місячних відстанях.

Що відомо

 • Програма з освоєння Місяця під назвою "Артеміда" складатиметься з трьох етапів: перша місія (Artemis 1), що передбачає непілотований випробувальний політ "Оріона" навколо Місяця і його повернення на Землю, запланована на другу половину 2020 року. Другий етап (Artemis 2) — обліт супутника Землі з екіпажем на борту — повинен відбутися у 2022 році. На третьому етапі місії (Artemis 3) NASA розраховує здійснити висадку астронавтів на Місяць у 2024 році.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди