Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила про новий наступ у Секторі Гази, щоб ліквідувати палестинське бойове угруповання ХАМАС та звільнити заручників. Палестина повідомила про 146 загиблих.
Про це близько півночі 17 травня повідомили офіційні сторінки ЦАХАЛу в X та Telegram.
Цю військову операцію назвали "Колісниці Гідеона", вона має на меті досягти всіх цілей війни Ізраїлю проти бойовиків: звільнення заручників та розгрому ХАМАСу.
"Протягом останньої доби ЦАХАЛ почав завдавати масованих ударів і мобілізувати війська для досягнення оперативного контролю в районах сектора Газа", — ідеться в заявах армії.
Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй (ООН) Антоніу Гутерріш, який зараз в іракській столиці Багдаді на саміті Ліги арабських держав, прокоментував нову ізраїльську операцію.
"Я стурбований повідомленнями про плани Ізраїлю розширити наземні операції і не тільки. Нам потрібне постійне припинення вогню, негайно", — сказав генсек.
У своєму Х він також закликав зняти блокаду гуманітарної допомоги для Гази: "Ситуація, в якій опинилися палестинці в Газі, не піддається опису, вона є жорстокою і нелюдською".
Палестинські органи охорони здоров'я, яких цитує Reuters, подають дані, що внаслідок ізраїльських ударів у Газі за останню добу загинули 146 палестинців, постраждали 459 людей.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу ще 5 травня заявляв про плани широкого наступу проти ХАМАСу.
14 травня видання Associated Press передало заяву прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, який наголосив, що Ізраїль "нізащо не припинить війну в Газі", навіть якщо буде досягнуто угоду про звільнення більшої кількості заручників.
За словами Нетаньягу, будь-яке припинення вогню буде лише тимчасовим. Якщо ХАМАС погодиться звільнити більше заручників, він наголосив: "візьмемо їх, а потім увійдемо".
26 квітня У ХАМАСі заявили, що готові звільнити відразу всіх утримуваних ізраїльських заручників і укласти перемир'я з Ізраїлем на п'ять років. 17 квітня ХАМАС відкинув запропоновану Ізраїлем угоду про часткове припинення вогню, яка передбачала звільнення 10 живих заручників і припинення вогню на 45 днів.
Угруповання наполягає на тому, щоб угода про перемир'я призвела до закінчення війни, повного відходу Ізраїлю із Сектору Гази, обміну полоненими, а також негайного надходження гуманітарної допомоги в достатньому обсязі, зазначає AFP. Ізраїль, зі свого боку, вимагає повернення всіх заручників, а також роззброєння ХАМАСу та інших збройних угруповань у секторі Гази.
Що відомо про угоду про припинення вогню у Секторі Гази
7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників.
Другий етап передбачатиме подальше звільнення заручників й повне виведення військ, а третій етап — початок відновлення Гази. CNN пише, що другий і третій етапи будуть узгоджені під час першої фази. Ці переговори почнуться на 16-й день після реалізації угоди.
18 березня 2025 року Сили оборони Ізраїлю та Сили безпеки Ізраїлю заявили про відновлення вогню у Секторі Гази. За ніч вони обстріляли інфраструктуру, яка належить угрупуванню ХАМАС. Палестинська влада повідомила про понад 400 загиблих, включаючи жінок і дітей.