Ізраїль та представники угруповання ХАМАС ведуть непрямі переговори у Катарі щодо припинення вогню. Посередниками виступають США, Єгипет та Катар. Попри це Ізраїль атакував лікарні в Секторі Гази 13 та 14 травня. Від атаки загинуло щонайменше 18 людей.
Про це повідомляють The Guardian та Al Jazeera.
Армія Ізраїля атакувала Європейську лікарню у Секторі Газа. Там щонайменше 11 людей загинуло, 40 дістали поранення. Також війська Ізраїля атакували лікарню Насера.
Ізраїль стверджує, що обидві лікарні нібито використовували бойовики угрупування ХАМАС. А "ціллю" ударів по комплексу Європейської лікарні був лідер ХАМАС Мохаммед Сінвар, брат попереднього лідера угруповання Ях'ї Сінвара. Під Європейською лікарнею ХАМАС нібито "облаштував командний пункт", повідомили в уряді Ізраїля. Угруповання заперечує використання лікарень та цивільної власності у військових цілях.
Попри непрямі переговори про припинення вогню, армія Ізраїля продовжує вести постійні авіаатаки по Сектору Гази. Прем'єр-міністр Ізраїля Беньямін Нетаньягу заявив, що "операція у Газі" завершиться лише тоді, коли "Ізраїль знищить ХАМАС".
"Можливо, буде тимчасове припинення вогню, але ми йдемо до кінця", — сказав Нетаньягу.
Голова гуманітарної допомоги ООН Том Флетчер закликав Раду Безпеки ООН вжити заходів "для запобігання геноциду! в Газі, різко розкритикувавши дії Ізраїлю на цій території.
"Чи будете ви діяти рішуче щоб запобігти геноциду та забезпечити повагу до міжнародного гуманітарного права?" – звернувся він до послів ООН у Нью-Йорку.
Раніше стало відомо, що деякі ізраїльські військові в приватних розмовах визнають, що палестинцям у Газі загрожує широкомасштабний голод, якщо протягом декількох тижнів не буде відновлено постачання гуманітарної допомоги.
Ізраїль стверджував, що його блокада поставок продовольства і палива в Газу не становить серйозної загрози для життя цивільного населення на цій території, хоча Організація Об'єднаних Націй та інші гуманітарні організації заявляли, що насувається голод.
Але ізраїльські військові, які стежать за гуманітарною ситуацією в Газі, в останні дні попередили своїх командирів, що якщо блокада не буде швидко знята, то в багатьох районах анклаву, швидше за все, не буде достатньо продовольства, щоб задовольнити мінімальні щоденні потреби в харчуванні.
2 березня Ізраїль заблокував рух вантажівок з гуманітарною допомогою до Сектору Гази, бо вимагає від бойовиків ХАМАСу пристати на план США продовжувати припинення вогню.
Що відомо про угоду про припинення вогню у Секторі Гази
7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників.
Другий етап передбачатиме подальше звільнення заручників й повне виведення військ, а третій етап — початок відновлення Гази. CNN пише, що другий і третій етапи будуть узгоджені під час першої фази. Ці переговори почнуться на 16-й день після реалізації угоди.