Ізраїльські військові видали нові розпорядження щодо евакуації населення з кількох районів міста Газа. Серед районів на які поширюються попередження, увійшли колишні школи та лікарня.
Небезпечною була оголошена частина території міста Газа, яка вже частково зруйнована внаслідок бомбардувань. Людей, які там перебувають, закликають залишити її через загрозу "інтенсивних ударів" Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ).
Серед об’єктів, які згадує Ізраїль: Ісламський університет, лікарня Аль-Шифа та три колишні школи. Ізраїльські військові стверджують, що будівлі використовуються ХАМАС як "центри командування та управління".
Згідно з данними BBC, місцева влада й гуманітарні організації заявляють, що в цих будівлях переховуються тисячі мирних жителів. Вони наголошують, що евакуація потребуватиме часу та може призвести до великої кількості жертв.
Як зазначає Reuters, після оголошення наказу про евакуацію ізраїльські літаки завдали кількох авіаударів по цілях у місті Газа. Свідки й медики повідомили агентству, що було запущено дві ракети.
"Деякі постраждалі досі перебувають на дорозі та під завалами, куди рятувальники та служби екстреної допомоги не можуть дістатися", – йдеться у заяві міністерства охорони здоров’я.
Ізраїльські військові не коментували ситуацію та заявили, що перевіряють ці повідомлення.
14 травня видання Associated Press передало заяву прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, який наголосив, що Ізраїль "нізащо не припинить війну в Газі", навіть якщо буде досягнуто угоду про звільнення більшої кількості заручників.
За словами Нетаньягу, будь-яке припинення вогню буде лише тимчасовим. Якщо ХАМАС погодиться звільнити більше заручників, він наголосив: "візьмемо їх, а потім увійдемо".
26 квітня У ХАМАСі заявили, що готові звільнити відразу всіх утримуваних ізраїльських заручників і укласти перемир'я з Ізраїлем на п'ять років. 17 квітня ХАМАС відкинув запропоновану Ізраїлем угоду про часткове припинення вогню, яка передбачала звільнення 10 живих заручників і припинення вогню на 45 днів.
Угруповання наполягає на тому, щоб угода про перемир'я призвела до закінчення війни, повного відходу Ізраїлю із Сектору Гази, обміну полоненими, а також негайного надходження гуманітарної допомоги в достатньому обсязі, зазначає AFP. Ізраїль, зі свого боку, вимагає повернення всіх заручників, а також роззброєння ХАМАСу та інших збройних угруповань у секторі Гази.
Що відомо про угоду про припинення вогню у Секторі Гази
7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників.
Другий етап передбачатиме подальше звільнення заручників й повне виведення військ, а третій етап — початок відновлення Гази. CNN пише, що другий і третій етапи будуть узгоджені під час першої фази. Ці переговори почнуться на 16-й день після реалізації угоди.
18 березня 2025 року Сили оборони Ізраїлю та Сили безпеки Ізраїлю заявили про відновлення вогню у Секторі Гази. За ніч вони обстріляли інфраструктуру, яка належить угрупуванню ХАМАС. Палестинська влада повідомила про понад 400 загиблих, включаючи жінок і дітей.