Перейти до основного змісту
Прокурор МКС тимчасово пішов у відставку — Reuters

Прокурор МКС тимчасово пішов у відставку — Reuters

ЗМІ

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан тимчасово залишив посаду на тлі завершення розслідування, яке проводять слідчі ООН щодо ймовірних сексуальних домагань з його боку.

Про це повідомили джерела в суді агентству Reuters у п’ятницю, 16 травня.

Очікується, що пізніше сьогодні буде опубліковано заяву про те, що Хан йде у відпустку з адміністративних причин, повідомило одне джерело в прокуратурі.

Як повідомила минулого тижня газета Wall Street Journal, Хан нібито неодноразово примушував співробітницю МКС до статевого акту. Юристка, яка працювала під його керівництвом, звинуватила Хана у неодноразових примусових статевих актах під час офіційних поїздок і в Гаазі. Вона також стверджує, що Хан намагався змусити її відкликати звинувачення, посилаючись на чутливість розслідування МКС щодо дій Ізраїлю в Газі.

Звинувачення з'явилися незадовго до того, як Хан подав запит на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та колишнього міністра оборони Йоава Галланта за ймовірні воєнні злочини. Це викликало підозри, що прокурор міг використати справу проти Ізраїлю для відволікання уваги від особистого скандалу. Хан заперечує всі звинувачення та вважає їх політично вмотивованими спробами дискредитувати його та МКС.

Його тимчасова відставка відбулася на тлі зростаючого тиску з боку співробітників суду та правозахисних організацій, які закликали до незалежного розслідування та відсторонення Хана на час перевірки.

Що відомо про видачу ордена МКС на арешт посадовців Ізраїлю

У листопаді 2024 року МКС видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, ексміністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта та кількох лідерів угрупування ХАМАС. Зокрема очільника ізраїльського уряду та колишнього очільника Міноборони країни підозрюють у скоєнні воєнних злочинів у Секторі Гази.

Тодішній президент США Джо Байден назвав "обурливим" рішення МКС про видачу ордерів на арешт ізраїльських лідерів обурливою.

Адміністрація президента США Дональда Трампа також розкритикувала МКС за це рішення й 6 лютого 2025 року запровадила економічні та візові санкції проти людей, що працюють над розслідуваннями суду щодо громадян США або їхніх союзників, таких як Ізраїль. Перед цим Нетаньягу відвідував Вашингтон, й, за словами радника офісу глави ізраїльського уряду, Трамп під час зустрічі "запропонував нові розв'язання проблем, які переслідують Ізраїль з моменту його заснування".

7 лютого Трамп підписав указ, який запроваджує економічні та візові санкції проти людей, що працюють над розслідуваннями Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо громадян США або їхніх союзників, таких як Ізраїль.

79 країн, серед яких Нідерланди, Велика Британія, Німеччина та Франція, виступили із заявою проти санкцій, які США запровадили щодо Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі.

Міжнародний кримінальний суд, до якого входять 125 країн, є постійним трибуналом, що займається розглядом справ про воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і злочини агресії. США, Китай, Росія та Ізраїль не є членами цього суду і не зобов'язані виконувати його ордери.

Топ дня
Вибір редакції
На початок