Продаж в’язниць та реформа системи покарань: Малюська розповів про плани Мін’юсту на 2021 рік

Продаж в’язниць та реформа системи покарань: Малюська розповів про плани Мін’юсту на 2021 рік

Ексклюзивно
Продаж в’язниць та реформа системи покарань: Малюська розповів про плани Мін’юсту на 2021 рік

Міністр юстиції Денис Малюська в ефірі Українського радіо розповів про розпродаж в’язниць та облаштування VIP-камер, а також про те, на якому етапі перебуває боротьба з рейдерством та як відбувається цифровізація адміністративних послуг.

Що зробили у 2020 році та які плани на 2021-ий

Посадовець розповів, що у 2020 році Мін'юст запустив новий реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців, який дозволить навесні 2021 року повністю автоматизувати реєстрацію підприємців. Малюська також зазначив, що проєкт Дія.City вже активно обговорюється в IT-середовищі.

“Це – величезний комплексний проєкт. Тут мова не йде про якусь частку. Тут – проєкт, про який ми домовились з Мінцифри. Його мета – надання вкрай сприятливих умов для ІТ-сектору. Наше завдання у цьому напрямку – оптимізувати роботу учасників, користувачів “Дія.City”, – повідомив міністр.

За словами Малюськи, також цього року Мін’юст планує замінити більшу частку комп’ютерів РАГСів, щоб вони могли обробити всю кількість запитів, що надходить.

Ресоціалізація ув’язнених та реформа системи покарань

Міністр розповів, що реформування системи покарань та продаж в’язниць планується розпочати вже у лютому 2021-го.

“Ми плануємо почати активні дії з цього напрямку в лютому. Думаю, що про оголошення аукціонів буде повідомлено тижні за два. Документи на приватизацію першої в’язниці ми передали до Фондe держмайна, і думаю перша в’язниця буде продана на початку березня поточного року”, – повідомив Малюська.

Також він розповів що існує великий законопроєкт щодо зміни системи покарань, який “на виході з Кабміну” обговорювався з прокуратурою та судами. Одним з його головних завдань буде ресоціалізація колишніх ув’язнених.

"Ми хочемо зробити великий акцент на ресоціалізації тих людей, які виходять із в’язниць у суспільство. На зараз, в’язниці – це школи злочинності, і люди звідти виходять гіршими, ніж туди потрапили. І я не розумію, навіщо люди платять податки для утримання таких установ, де люди мають виховуватись до нормального життя, а отримують кримінальні зв’язки й робляться небезпечними для суспільства", – зауважив міністр.

За його словами, реформування пенітенціарної системи ставить за мету можливість індивідуального покарання для кожної людини в залежності від потреб. Як зазначив Малюська, для цього створено програму “Кассандра”, яка розрахована на індивідуальний підхід до кожної особи.

“Вона аналізуватиме, в чому ризики людини – чи то вона зловживає алкоголем, чи наркотиками, чи то корисливі мотиви – вона жадібна і не вміє розраховувати витрати. Визначаються вади людини, що призвели до вчинення злочину і потім проводиться індивідуальна робота з такою людиною. На виході ми отримаємо дешеву систему і безпечну людину”, – розповів Малюська.

Прибутки від VIP-камер

Також міністр розповів про надходження від платних камер і слідчих ізоляторах. За його словами, нині держава вже змогла отримати понад 2,2 мільйона гривень прибутку.

“Це істотно перевищує усі наші витрати на обладнання таких тюрем, на отримані кошти ми проводимо ремонти у безкоштовних камерах. Ця послуга вкрай популярна, платних камер в Київському СІЗО істотно побільшає, це означає, що надходжень буде більше, і буде більше ремонтів безкоштовних камер”, – повідомив він.

За прогнозами Малюськи, за рік-два Київське СІЗО відповідатиме середньому рівню слідчого ізолятора в європейській країні, при цьому це не вимагатиме нових витрат платників податків.

Боротьба з рейдерством

За словами міністра, нині в Україні немає системного рейдерства, проте поодинокі випадки все ж мають місце.

“Як правило, це – корпоративні конфлікти, які мають тривалу історію, вона дуже складна. Остання така – це “Ринок Столичний”, там і мітингували під нами, і в медіа нас намагалися знищити інформаційно, але нам вдалося відстояти стабільність реєстру, попри те, що він був атакований в дусі 90-х”, – розповів Малюська.

Як зазначив посадовець, цього року міністерство планує максимально перевести усі гарантії забезпечення права власності у режим програмного забезпечення. При цьому в електронному офісі протидії рейдерству буде побудована максимально цифрова взаємодія з заявниками.

"Якщо зараз, щоб дізнатися статус скарги, коли вона буде розглядатися, коли отримає рішення, треба телефонувати на гарячу лінію, а мова йде про тисячі людей, це буде онлайн-інструмент, коли буде зрозуміло дату, час, статус розгляду скарги, та коли можна буде отримати рішення”, – пояснив Малюська.

Також Мін’юст планує побудувати на базі реєстру з нерухомості набір можливостей для кожного власника нерухомості, щоб окремі гарантії безпеки він міг модерувати сам.

Позови України щодо анексії Криму

Як зазначив Малюська, 14 січня Європейський суд з прав людини визнав частково прийнятною скаргу України на порушення прав людини в окупованому Криму. Зокрема, ЄСПЛ визнав достатніми підстави для прийняття до розгляду скарг України проти РФ за 11 пунктами у справі.

“Ми отримали рішення Європейського суду з прав людини набагато ліпше, ніж наші колеги з Грузії. І в нас, і в Грузії були схожі вимоги, схоже проблемне питання – це наявність активного контролю з точки зору того, чи Росія контролювала завойовану чи окуповану ними територію на певні моменти часу. Нам вдалось довести, що Росія контролювала Крим у лютому ще задовго до референдуму, а не влітку 2014-го року. І Європейський суд це визнав і підтвердив", – підкреслив він.

Як додав міністр, при цьому Грузії не вдалося довести контроль Росією своєї території протягом певного часу. За його словами, у 2021-му році Мін’юст збиратиме інші докази щодо окупації українських територій та надасть їх Європейському Суду з прав людини.

На початок