Хто такі енергоаудитори та як вони допомагають заощадити. Розповідає експерт

Хто такі енергоаудитори та як вони допомагають заощадити. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Хто такі енергоаудитори та як вони допомагають заощадити. Розповідає експерт UA News

З початку 2021 року Україною прокотилася хвиля протестів, пов'язаних зі збільшенням тарифів на опалення та електроенергію. Невдовзі влада тимчасово встановила граничні ціни на певні види енергії. Експерт з енергетичних питань Іван Надєїн в ефірі Українського радіо розповів, хто такі енергоаудитори та як вони допомагають заощадити на "комуналці".

За словами Надєїна, енергоаудитори потрібні для експертизи енергоспоживання, що є основною їхньою місією.

"Зараз вони працюють на приватному ринку і оцінюють, наскільки ефективно використовується енергія, де є втрати, а де – можливість оптимізувати енергоспоживання”, – пояснив Іван Надєїн.

Як розповів експерт, у своїй роботі енергоаудитор може, зокрема, використати тепловізор і віднайти, де є втрати та слід покращити утеплення. Також він може дослідити теплотрасу і визначити, де спостерігаються втрати.

За його словами, при цьому в багатоповерхових будинках має бути комплексне рішення щодо проведення енергетичного аудиту.

“Іноді навіть не просто рішення будинку, а рішення мікрорайонів, бо стандартна система енергопостачання, теплопостачання в радянські часи проєктувалася з можливістю коригування об'ємів теплопостачання на самій котельні. Це велика складність, і переважна більшість будинків так обладнані. Тому якщо це зробить одна квартира, то це буде крок, який небагато чого вирішить", – зазначив експерт.

Також він зауважив, що хоча загалом у цьому випадку економія відчутна не буде, всередині квартири має стати тепліше.

Як пояснив експерт, в Україні 44 % всієї теплової енергії втрачається на різних етапах – від виробництва, транспортування і до споживання.

"Кожна друга тонна умовного палива в Україні витрачається впусту. Цей показник в чотири рази гірший, ніж у Європі, та в два рази – ніж у світі. Ми на рівні з пострадянськими країнами, і в нас пострадянська культура та система споживання енергії. На жаль, за 30 років Україна так і не здійснила реформу споживання енергії”, – зауважив Надєїн.

Експерт також звернув увагу, що проблема неефективного використання енергії полягає не лише в бездіяльності влади, але й у тому, що в Україні дуже низькі тарифи на основні види енергії. На його думку, це позбавляє мотивації займатися енергозабезпеченням та розвивати енергоефективність.

За словами Надєїна, нині енергоаудит потрібен в першу чергу для того, щоб отримати певне фінансування або співфінансування.

"Якщо ж говорити про приватних осіб, то їм енергоаудит потрібен виключно для себе, аби зрозуміти, наскільки вони можуть зекономити, якщо впровадять певні дії”, – пояснив він.

Надєїн зазначив, що в кожному регіоні України є свої організації енергоаудиторів, оскільки цей ринок достатньо широкий.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди