Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій

Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій

Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій
. https://strainprint.ca/

Учені з Університету Макмастера в США виявили, що канабігерол, який міститься в коноплях і не є психоактивним, здатний знищувати стійкі до дії антибіотиків бактерії.

Набуття бактеріями резистентності до ліків є справжнім головним болем для медиків в усьому світі. Щороку від хвороб, викликаних такими бактеріями, вмирає близько 700 тисяч людей, а ООН вже називає їхнє поширення однією з ключових проблем XXI століття.

Поява так званих супербактерій обумовлена неконтрольованим використанням антибіотиків. Пристосовуючись до препаратів, які, наприклад, застосовують у сільському господарстві при роботі з тваринами або вживають хворі під час самолікування, мікроби мутують та перестають реагувати на ліки, які ще нещодавно були проти них ефективними.

Однією з найпроблемніших бактерій є Staphylococcus aureus або золотистий стафілокок. Близько третини людей є постійними носіями стафілокока, який в окремих випадках може не викликати жодних симптомів, а може й призводити до безлічі захворювань - від порівняно легких акне та флегмони до смертельно небезпечних пневмоній, менінгіту та сепсису. Крім того, він є однією з найпоширеніших причин внутрішньолікарняних інфекцій, часто викликаючи у хворих післяопераційні ускладнення.

Фотографія культури Staphylococcus aureus, отримана за допомогою електронного мікроскопу
Фотографія культури Staphylococcus aureus, отримана за допомогою електронного мікроскопу. wikimedia.org

Стійкий до антибіотиків стафілокок має кілька різновидів, що сформувались у відповідь на розробку різних груп препаратів та їхнє активне застосування в медицині. Серед них - пеніцилін-стійкі, метицилін-стійкі та ще резистентніші ванкоміцин-стійкі та глікопептид-стійкі штами. Складність боротьби зі стафілококом також полягає в тому, що він може формувати біоплівки, у формі яких ще менше піддається знищенню.

Вченим давно було відомо, що коноплі містять антибактеріальні канабіноїди, проте їх потенціал щодо антибіотикорезистентності був вивчений лише поверхнево. Дослідники з Університету імені Макмастера в місті Гамільтон у США на чолі з Майєю Фарха вирішили піти далі та дізнатися, які ж з саме з компонентів цієї рослини можуть допомогти у знищенні одного з найагресивніших штамів бактерій, метицилін-резистентного золотистого стафілокока (MRSA).

Науковці зосередились на дослідженні п'яти найпоширеніших сполук, що містяться у звичайних, або ж посівних коноплях (Cananbis sativa). Це канабіхромен (CBC), канабідіол (CBD), канабігерол (CBG), канабінол (CBN), та дельта-9-тетрагідроканабінол (ТГК), а також кілька їхніх різновидів. Як виявилось, всі вони мають антибактеріальну активність як проти MRSA, так і проти інших бактерій, також пригнічуючи утворення ними біоплівок та знищуючи клітини, які не розмножуться і знаходяться в стані спокою.

Структурні формули основних природних канабіноїдів
Структурні формули основних природних канабіноїдів. http://vectorstock.com/20338457

Для більш поглибленого вивчення дослідники обрали канабігерол, оскільки він не тільки показав високу антимікробну ефективність, але й не є психоактивним, на відміну від, наприклад, дельта-9-тетрагідроканабінолу, що викликає основні психоделічні ефекти від вживання марихуани.

Спочатку вчені досліджували вплив сполук in vitro, тобто, діяли на чисті виділені культури та сформовані ними біоплівки в лабораторних умовах. Виявилось, що канабігерол пригнічував ріст бактерій, зупиняв формування нових біоплівок та знищував раніше утворені біоплівки, а також бактеріальні клітини, що перебували у стані спокою.

Переконавшись у цих експериментах в ефективності CBG, дослідники перейшли до випробувань канабіноїда на тваринах. З'ясувалось, що застосування канабігеролу на інфікованих MRSA мишах призвело до вагомого зниження бактеріального навантаження у селезінці тварин без жодних ознак гострої токсичності сполуки. Крім того, речовина не призводила до зміни ваги тіла мишей.

Як припускають вчені, наявні в коноплях канабіноїди допомагають рослині у тому числі протистояти різноманітним бактеріальним збудникам хвороб, а їхня дія обумовлена впливом на мембрану бактеріальної клітини.

За висновками дослідників, канабіноїди є надзвичайно перспективними в антимікробній терапії та потребують подальшого вивчення, а окремим важливим напрямком є розробка комбінованого застосування канабіноїдів із вже відомими антибіотиками.

Як відомо, нещодавно європейські науковці заявили, що канабіс не здатний полегшувати біль при онкологічних захворюваннях.

На початок