Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій

Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій

Марихуана здатна допомогти у знищенні нечутливих до антибіотиків бактерій https://strainprint.ca/

Учені з Університету Макмастера в США виявили, що канабігерол, який міститься в коноплях і не є психоактивним, здатний знищувати стійкі до дії антибіотиків бактерії.

Набуття бактеріями резистентності до ліків є справжнім головним болем для медиків в усьому світі. Щороку від хвороб, викликаних такими бактеріями, вмирає близько 700 тисяч людей, а ООН вже називає їхнє поширення однією з ключових проблем XXI століття.

Поява так званих супербактерій обумовлена неконтрольованим використанням антибіотиків. Пристосовуючись до препаратів, які, наприклад, застосовують у сільському господарстві при роботі з тваринами або вживають хворі під час самолікування, мікроби мутують та перестають реагувати на ліки, які ще нещодавно були проти них ефективними.

Однією з найпроблемніших бактерій є Staphylococcus aureus або золотистий стафілокок. Близько третини людей є постійними носіями стафілокока, який в окремих випадках може не викликати жодних симптомів, а може й призводити до безлічі захворювань - від порівняно легких акне та флегмони до смертельно небезпечних пневмоній, менінгіту та сепсису. Крім того, він є однією з найпоширеніших причин внутрішньолікарняних інфекцій, часто викликаючи у хворих післяопераційні ускладнення.

Фотографія культури Staphylococcus aureus, отримана за допомогою електронного мікроскопуwikimedia.org

Фотографія культури Staphylococcus aureus, отримана за допомогою електронного мікроскопу

Стійкий до антибіотиків стафілокок має кілька різновидів, що сформувались у відповідь на розробку різних груп препаратів та їхнє активне застосування в медицині. Серед них - пеніцилін-стійкі, метицилін-стійкі та ще резистентніші ванкоміцин-стійкі та глікопептид-стійкі штами. Складність боротьби зі стафілококом також полягає в тому, що він може формувати біоплівки, у формі яких ще менше піддається знищенню.

Вченим давно було відомо, що коноплі містять антибактеріальні канабіноїди, проте їх потенціал щодо антибіотикорезистентності був вивчений лише поверхнево. Дослідники з Університету імені Макмастера в місті Гамільтон у США на чолі з Майєю Фарха вирішили піти далі та дізнатися, які ж з саме з компонентів цієї рослини можуть допомогти у знищенні одного з найагресивніших штамів бактерій, метицилін-резистентного золотистого стафілокока (MRSA).

Науковці зосередились на дослідженні п'яти найпоширеніших сполук, що містяться у звичайних, або ж посівних коноплях (Cananbis sativa). Це канабіхромен (CBC), канабідіол (CBD), канабігерол (CBG), канабінол (CBN), та дельта-9-тетрагідроканабінол (ТГК), а також кілька їхніх різновидів. Як виявилось, всі вони мають антибактеріальну активність як проти MRSA, так і проти інших бактерій, також пригнічуючи утворення ними біоплівок та знищуючи клітини, які не розмножуться і знаходяться в стані спокою.

Структурні формули основних природних канабіноїдівhttp://vectorstock.com/20338457

Структурні формули основних природних канабіноїдів

Для більш поглибленого вивчення дослідники обрали канабігерол, оскільки він не тільки показав високу антимікробну ефективність, але й не є психоактивним, на відміну від, наприклад, дельта-9-тетрагідроканабінолу, що викликає основні психоделічні ефекти від вживання марихуани.

Спочатку вчені досліджували вплив сполук in vitro, тобто, діяли на чисті виділені культури та сформовані ними біоплівки в лабораторних умовах. Виявилось, що канабігерол пригнічував ріст бактерій, зупиняв формування нових біоплівок та знищував раніше утворені біоплівки, а також бактеріальні клітини, що перебували у стані спокою.

Переконавшись у цих експериментах в ефективності CBG, дослідники перейшли до випробувань канабіноїда на тваринах. З'ясувалось, що застосування канабігеролу на інфікованих MRSA мишах призвело до вагомого зниження бактеріального навантаження у селезінці тварин без жодних ознак гострої токсичності сполуки. Крім того, речовина не призводила до зміни ваги тіла мишей.

Як припускають вчені, наявні в коноплях канабіноїди допомагають рослині у тому числі протистояти різноманітним бактеріальним збудникам хвороб, а їхня дія обумовлена впливом на мембрану бактеріальної клітини.

За висновками дослідників, канабіноїди є надзвичайно перспективними в антимікробній терапії та потребують подальшого вивчення, а окремим важливим напрямком є розробка комбінованого застосування канабіноїдів із вже відомими антибіотиками.

Як відомо, нещодавно європейські науковці заявили, що канабіс не здатний полегшувати біль при онкологічних захворюваннях.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди