Раніше тут була аварійна споруда, а зараз - будиночок для соціально-побутового орієнтування. Його власними силами та за грантові кошти обладнали педагоги Солобковецького навчально-реабілітаційного центру.
Директорка закладу Алла Гаман розповідає: вчителі і вихователі мають навчити 112-ть дітей з особливими освітніми потребами не лише читати і писати, а й обходитися в житті без сторонньої допомоги. А для цього, додає, потрібні системні практичні заняття й пристосоване приміщення.
Аварійну споруду на території Солобковецького навчально-реабілітаційного центру вчителі й вихователі відремонтували і пристосували для занять з соціально-побутового орієнтування. В ньому - навчальний клас для теоретичних уроків, кімната для відпочинку, санвузли, душова кабіна, пральня і кухня. Тут, говорить вчителька Наталія Малимон, школярі з особливими освітніми потребами вчаться самостійності: їм показують, як користуватися пральною машиною, міксером, плитою. Діти вчаться готувати їжу й консервувати овочі.
«Ми тут і вінегрет готували, і вареники ліпили на Андріївські вечорниці, і калиту пекли, і борщик готували… Усе робимо, аби діти могли адаптуватися в суспільстві», - каже Наталія Малимон.
На полицях навчальної кімнати - зразки круп, борошно, миючі засоби й праска.
«Щоб діти знали, як відкрити цю банку, як її покласти, як вона має зберігатися. Для нас це звично і просто, а для них – ні», - додає заступниця директора Солобковецького навчально-реабілітаційного центру Оксана Посвістак.

Аварійний будиночок на території Солобковецького навчально-реабілітаційного центру відремонтували власними силами та за грантові кошти. Фото: Суспільне. Поділля.
Дітей з особливим освітніми потребами в першу чергу треба навчити самостійності – переконана Оксана Посвістак.
«Вони мають вміти готувати їжу, доглядати за одягом, житлом, користуватися транспортом, закладами громадського харчування, аби в майбутньому могли дати собі раду», - каже завуч.
У програму занять із соціально-побутового орієнтування учнів, які цілодобово перебувають у центрі, входять і інші, елементарні для нас, навики - каже Оксана Посвістак.
«Кожен похід до поштового відділення, банкомату має супроводжуватися дорослими, і ми маємо розробити алгоритм дій», - додає вона.

У центрі соціально-побутового орієнтування дітей з особливими освітніми потребами навчають не лише готувати, прати, прасувати, але й приймати вдома гостей та поводитися за столом. Фото: Суспільне
Директорка центру Алла Гаман розповідає: думка створити такий міні-центр для практичних занять у педагогів визріла давно, та грошей на обладнання не було. З її слів, два роки тому вони подали заявку на конкурс неурядової благодійної організації і виграли грант.
«Витратили близько півмільйона, якщо взяти загалом з обладнанням, з меблями. Грантодавці приїжджали, бачили, їм сподобалася наша ідея», - каже Алла Гаман.
Капітальний ремонт аварійного приміщення робили самі педагоги.
«Клеїли шпалери, прибирали, дітки допомагали на уроках праці», - каже завуч Оксана Посвістак.
Її колега, вчитель трудового навчання Олександр Гуменюк додає: «Ми самі навішали двері, ставили замки з старшими дітьми, виставляли дверні блоки, заливали підлогу з вчителями, з учнями».
За словами директорки центру, практичні заняття на пристосованій базі дали результати: батьки, котрі забирають дітей на вихідні чи канікули, помічають, що їхні діти стали самостійнішими в побуті.
Читайте також
У Хмельницькій дитячій лікарні відкрили власну бібліотеку. Де взяли книги
Осучаснені: на Хмельниччині в опорних лікарнях закінчують ремонт приймальних відділень
180 мільйонів від ДФРР для Хмельниччини: які проєкти можуть отримати фінансування