У Мін'юсті розповіли, коли в Україні запрацює суд присяжних

У Мін'юсті розповіли, коли в Україні запрацює суд присяжних

У Мін'юсті розповіли, коли в Україні запрацює суд присяжних

Заступник міністра юстиції Олександр Банчук заявив, що класичний суд присяжних може запрацювати з 2021 року.

Про це він розповів на брифінгу 21 січня.

За його словами, хоча Конституцією України закріплюється, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних, нині суд присяжних у класичному розумінні в Україні фактично не діє.

Бачук додав, що положення Конституції у частині суду присяжних необхідно повністю реалізувати, а для цього необхідно розділити встановлення судом присяжних питання винуватості-невинуватості та прийняття юридичних рішень професійним суддею.

Він зазначив, що у 2019 році правозахисники і науковці разом з Міністерством юстиції підготували два законопроєкти, які були нещодавно зареєстровані у парламенті.

"Один законопроєкт передбачає внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо формування списку присяжних. Другий — передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та до закону про Державний реєстр виборців. Сподіваємося, що вже цього року запропоновані зміни будуть схвалені парламентом та набудуть чинності у 2021 році", – сказав заступник міністра юстиції.

За його словами, ці законопроєкти покликані забезпечити незалежність присяжних від головуючого судді на законодавчому рівні, що дозволить підвищити якість та ефективність роботи органів досудового розслідування і посилити змагальність сторін у процесі.

За даними Мін'юсту, суд присяжних буде здійснюватися колегією із 7 присяжних.

Суд присяжних засідатиме окремо і виноситиме не вирок, а вердикт. Для цього присяжні мають відповісти на наступні питання: чи була подія злочином, чи винен підсудний у вчиненні злочину.

Присяжних пропонують набирати за списками виборців. Зараз перелік присяжних затверджують місцеві ради за згодою самих громадян, які захотіли стати присяжними. Саме з цієї причини в Україні бракує присяжних — за такого порядку вони були невмотивовані, що призводило до відкладання і зриву судових процесів.

Якщо присяжні будуть обиратися за списком виборців, то це буде означати фактично не право громадянина бути присяжним, а обов’язок. При цьому завдання держави полягає у тому, щоб створити умови, аби обов’язок був достатньо почесним, а його виконання відшкодовувалося.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди