Боротьба олігархів та імідж. Чому Вітренка знову не призначили міністром енергетики

Боротьба олігархів та імідж. Чому Вітренка знову не призначили міністром енергетики

Ексклюзивно
Боротьба олігархів та імідж. Чому Вітренка знову не призначили міністром енергетики
УНІАН

Верховна рада вдруге не змогла призначити Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики через демарш групи депутатів, які підтримують олігарха Ігоря Коломойського та власні проблеми з іміджем. Про це в ефірі Українського радіо розповіли заступник голови парламентської фракції партії “Голос” Роман Костенко, заступниця голови фракції партії “Слуга народу” Галина Янченко та політолог Володимир Фесенко.

Що кажуть депутати

“Я думаю, що тут йде боротьба олігархів. Ми пам'ятаємо, що коли його призначали перший раз, його підтримали депутати від Коломойського. Потім до другого читання вони його не підтримали, а більше підтримувала “ахметівська” група. Ми бачимо, що там, де є енергетика, задіяні наші олігархічні сили, які впливають на цілу сферу", розповів Костенко.

На його думку, парламент не підтримав кандидатуру Вітренка, тому що "не пішов на повідку в Офісу президента"

"У нас зараз парламентсько-президентська республіка, але досить часто буває так, що на фракцію приїжджає президент, каже свою точку зору і потім ти підходиш до депутатів, питаєш чому ти так зроби, а він: “Президент попросив”. Так не повинно бути”, - наголосив депутат.

Водночас на думку Костенка, неправильно, що Міністерство енергетики так довго залишається без постійного очільника.

“На цей час є виконувач обов'язків і він працює. Щодо того, що немає постійного міністра - це дуже неправильно, але потрібно, щоб це була людина, якій довіряє парламент, а не той, кого йому нав'язують”, — наголосив він.

Своєю чергою, народна депутатка Галина Янченко також наголосила на тому, що в опалювальний сезон вкрай важливо, аби посада Міністра енергетики не була вакантною:

“Це складне питання: народні депутати весь тиждень обговорювали цю посаду і кандидата. Я особисто Юрія Вітренка підтримую і вважаю, що зараз критично необхідний постійний міністр в секторі енергетики. Але були депутати, в яких були певні сумніви або інша точка зору на політику в секторі енергетики. Не можу сказати, що така позиція є конструктивною, адже зараз, коли опалювальний сезон, нам критично необхідно мати постійного міністра на цій посаді”, — відзначила депутатка.

Вона переконана, що доля посади стане відома протягом найближчого тижня

“Багато чого залежить від самого Вітренка: чи він захоче залишатися в міністерстві, чи він бачить перспективи знайти ці голови у ВРУ. Наступного тижня буде багато консультацій”, - наголосила Янченко.

Що каже політолог

“Певні шанси у Вітренка були на призначення, але все впиралося в те, чи будуть його підтримувати депутати від Коломойського і чи вдасться знайти необхідну кількість голосів. Було коливання, зокрема, серед декількох депутатів від “Слуги народу”. Разом з тим, цікавий парадокс: перед першим голосуванням за Вітренка, була дуже популярна версія, яку розповсюджували багато ЗМІ, про те, що Вітренко - це людина Коломойського. А по факту його сьогодні провалили саме люди Коломойського”, — розповів голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”, політолог Володимир Фесенко

За словами політолога, існує дві причини, чому народні депутати не підтримали Юрія Вітренка.

“Думаю, він став з одного боку заручником бізнес-конфліктів, протистояння Ахметова і Коломойського. Перший раз в Коломойського думали, що зможуть використати Вітренка проти Ахметова, але не вийшло. На посаді в.о. міністра він був рівновіддаленим. Зараз у Ахметова Вітренка вже не боялися, але у Коломойського, особливо люди, які підтримували Дубінського, вирішили зробити демарш. Думаю, саме їхнє протестне голосування й підірвало шанси Вітренка. Друга причина - це іміджева проблема Вітренка: він й досі розплачується за свою багатомільйонну премію. Я думаю, що він був би непоганим міністром, але став заручником конфліктів, бізнес-інтересів, які є зараз пороховою діжкою під цим міністерством”, - пояснив експерт.

На думку Фесенка, парламенту на майбутнє доведеться шукати більш нейтральну кандидатуру на посаду міністра енергетики, оскільки Вітренко навряд зробить третю спробу.

Що відомо

  • 28 січня Верховна рада вдруге провалила призначення колишнього виконавчого директора "Нафтогазу" та в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка першим віцепрем'єром та міністром. Його підтримали лише 204 депутати з мінімально необхідних 226.
  • Вперше парламент провалив призначення Вітренка на посаду міністра енергетики 17 грудня 2020 року. Тоді за нього проголосували 186 депутатів

Вибір редакції

На початок