У Потіївській громаді з 17 березня розпочала роботу програма "Ветеранський супровід", метою якої є допомога ветеранам та їхнім родинам у вирішенні соціальних і юридичних питань. Двоє фахівців-ветеранів, які пройшли конкурсний відбір, надаватимуть підтримку військовим, допомагаючи в оформленні документів, медичному супроводі та реабілітації.
Про це Суспільному розповіла голова Потіївської сільської ради Марина Плечко.
За її словами, в громаді проживають 24 родини загиблих військових, а також ветерани АТО, ООС та повномасштабного вторгнення росіян, тому робота таких фахівців затребувана.
"Мета наших фахівців — забезпечити максимально можливий супровід цим родинам та військовим, допомогти їм досягти бажаних цілей і подолати труднощі, з якими вони стикаються в повсякденному житті. Вони повинні повертатися до нас і відчувати піклування громади", — сказала Марина Плечко.

Голова об’єднання матерів і дружин захисників України у Житомирській області Олена Максименко розповіла, що більшість проблем, з якими звертаються ветерани, стосуються оформлення документів та відновлення посвідчень.
"Існує велика кількість проблемних питань, пов’язаних з оформленням документів. Зокрема, відбуваються затримки з військових частин, де затримують грошові атестати та акти розслідування загибелі. Через ці затримки родини загиблих не можуть оперативно оформити необхідні документи. Дружини не можуть оформити пенсію для дітей, а батьки — отримати документи для оформлення пенсії по втраті годувальника. Також є затримки у виплаті одноразової грошової допомоги", — повідомила Олена Максименко.

У програмі "Ветеранський супровід" фахівцями є ветерани війни. Один із них — Юрій Гоп, який служив у 26-й артилерійській бригаді у 2022-2023 роках.
"Як колишній військовий, ветеран, я розумію труднощі переходу військових у мирне життя. Їм потрібно максимально допомагати і сприяти", — сказав Юрій Гоп.

Юрій Гоп допомагає вирішувати юридичні та соціальні проблеми ветеранів, а також організовує їх реабілітацію.
"Люди звертаються, вже дев’ять осіб ми опрацювали. Ми виступаємо як інформаційні радники. До нас приходять люди зі своїми проблемами, і ми максимально намагаємось їм допомогти. До нас зверталися за допомогою у відновленні УБД, втраті УБД, а також з питаннями щодо відновлення медалей. Зверталися АТОвці, ветерани АТО, і ми опрацьовували ці дані", — пояснив фахівець із супроводу ветеранів.
Олександр Лутюк служив у 72-й бригаді під Вугледаром. Він отримав поранення 31 жовтня 2024 року і звернувся до сільської ради, щоб отримати консультацію щодо зміни статусу УБД на ветерана війни.
"З УБД я переходив на інваліда війни. Без питань все вирішувалося, навіть без мене. Ті, хто побував на фронті, розуміють більше. Якщо ж це цивільна людина, то більшість не розуміють. Більше розуміють ті, хто знає, що це таке", — сказав Олександр Лутюк.

Микола Денисенко також отримав поранення у 2024 році і нині збирає документи для лікування. Він розповів, що фахівець супроводу добре знайомий з механізмами вирішення таких проблем.
"Я звертався, щоб мене відправили на госпіталь і допомогли з посвідченням. Мене з бригади не випускали на списання МСЕК, то мене направили до сільської ради, і вони підказали, що потрібно звертатися до військкомату. З військкомата я вже оформив пенсію", — розказав Микола Денисенко.
Зі слів ветерана, допомога колишнім військовослужбовцям необхідна для їх реабілітації та повернення у соціум.
"У нас є контингент людей, які погано переносять наслідки війни. Їм потрібна реабілітація. Такі, як я, справляються самі, але є хлопці, які без ніг, дуже побиті з 2015 року — їм ця програма потрібна більше за всіх", — сказав Микола Денисенко.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp