Служба зайнятості на Житомирщині пропонує внутрішньо переміщеним українцям низку послуг, зокрема, з працевлаштування, надання ваучерів, грантів для створення або розвитку власної справи, з організації суспільно корисних робіт в рамках проєкту "Армія відновлення".
Про це Суспільному розповіла заступниця директорки Житомирського обласного центру зайнятості Тетяна Касімцева.
За її словами, з початку повномасштабного вторгнення Росії за сприянням у працевлаштуванні до обласної служби зайнятості звернулися майже 4500 переселенців, 1600 з яких влаштували на роботу.
"Цьогоріч послугами служби зайнятості на Житомирщині скористалися близько 1850 внутрішньо переміщених українців, з них 84% — жінки. Роботу вдалося віднайти для майже 600 переселенців з небезпечних регіонів країни. Вони працюють на підприємствах переробної промисловості, в аграрному секторі, у комунальному господарстві, в сферах торгівлі й охорони здоров'я, державному управлінні та інших структурах", — розповіла Тетяна Касімцева.
За її словами, станом на 26 листопада продовжують пошук роботи близько 550 переселенців. Серед них найбільше працівників сфери торгівлі та послуг, технічних службовців, робітників з обслуговування й експлуатації технологічного устаткування та машин, керівників середньої ланки.
Державна служба зайнятості пропонує внутрішньо переміщеним особам низку сервісів та послуг.
Послуги з працевлаштування
"Люди, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати її пошук як зі службою зайнятості, так і самостійно через Єдиний портал вакансій або підписку на вакансії у чат-ботах Служби зайнятості в Telegram та Viber. Але звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування, оскільки фахівці центру часто здійснюють підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, зокрема, з організацією професійної підготовки безробітних безпосередньо на майбутньому робочому місці", — повідомила Тетяна Касімцева.
Професійне навчання та надання ваучерів
За словами Тетяни Касімцевої, обласна служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями, які користуються попитом на ринку праці. Таке навчання здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості людини, коли безробітний планує започаткувати власну справу.
"Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Служба має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, які навчають доросле населення за 95-ма робітничими професіями та 400 освітніми програмами. Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Цьогоріч професійне навчання проходили майже 1500 жителів області, зокрема, 87 внутрішньо переміщених осіб", — розповіла заступниця директорки Житомирського обласного центру зайнятості.
Жителі області, які мають професійно-технічну чи вищу освіту і не зареєстровані як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень.
"Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні це — 30 280 гривень. Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і внутрішнім переселенцям. Можливістю отримати ваучер для підвищення свого професійного рівня скористалися цьогоріч 645 жителів Житомирщини на загальну суму понад 11 мільйонів гривень. Серед отримувачів ваучерів — 8 внутрішньо переміщених осіб", — повідомила Тетяна Касімцева.
Надання грантів для створення або розвитку власної справи
У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатись і переселенці. Це:
- "Власна справа" — розмір мікрогрантів становить від 50 до 250 тисяч гривень;
- Грант для ветеранів — передбачає три варіанти надання грантів на суми, які не можуть перевищувати 250 тисяч гривень, 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень відповідно.
"Цього року 504 жителі Житомирщини отримали позитивні рішення про надання їм мікрогрантів на загальну суму 120 мільйонів гривень. Також в області видано вже 60 "ветеранських" грантів на загальну суму 29 мільйонів гривень. Серед грантоотримувачів — 30 внутрішньо переміщених осіб. Бізнес-ідеї, які реалізують за допомогою мікрогрантів внутрішні переселенці дуже різняться: відкриття салону краси, магазинів чи кав'ярень, дитячого розважального центру, чебуречної, косметологічної студії, салону з надання грумінг-послуг, створення пасіки, фабрики з виготовлення туалетного паперу та інші", — сказала Тетяна Касімцева.
Надання роботодавцям компенсації за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні
За словами Тетяни Касімцевої, на сьогодні діють різні компенсаційні програми для роботодавців, які працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб.
"Тривалість виплат може бути 3 чи 6 місяців, або ж 6 місяців упродовж року. Суми компенсацій одному роботодавцю можуть бути: 24 тисячі гривень за працевлаштовану людину, 48 тисяч гривень або ж 96 тисяч гривень. У 2024 році такими програмами скористалися понад 220 роботодавців, які працевлаштували 310 переселенців. Загальна сума виплат станом на 27 листопада становить близько 6 мільйонів гривень", — повідомила представниця служби зайнятості.
Суспільно корисні роботи в рамках проєкту "Армія відновлення"
Переселенці, як і інші зареєстровані безробітні, можуть долучитися до ремонтно-відновлювальних робіт, відбудови житлових будинків, облаштування укриттів та захисних споруд цивільного захисту, заготівлі дров та інших видів робіт.
"Цьогоріч у суспільно корисних роботах на Житомирщині взяли участь понад 2600 безробітних, на заробітну плату яких профінансовано загалом майже 23 мільйони гривень. Серед учасників проєкту — 337 внутрішньо переміщених осіб", — розповіла Тетяна Касімцева.
Також Житомирська обласна служба зайнятості організовує і проводить близько 40 різних форм та видів семінарів, тренінгів.
"З метою сприяння формуванню активної життєвої позиції для успішного працевлаштування, пошуку нових сенсів і мотивації до професійної реалізації в мирному житті, інтеграції на ринок праці 1165 внутрішньо переміщених осіб відвідали тренінги з розвитку навичок "Soft skills", "Побудови кар'єри та професійного розвитку" та техніки пошуку роботи. Для плекання психічного здоров'я і психологічної стійкості 336 переселенців відвідали тренінги "Ментальне здоров'я", — поінформувала Тетяна Касімцева.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp