Громадська організація "Колекціонери і краєзнавці Житомира" діє вісім років і об'єднує людей різного віку — від 20 до 90 років, які збирають історичні артефакти, монети, марки та інші рідкісні предмети. Учасники клубу не лише колекціонують, але й підтримують українську армію, проводять регулярні виставки та випускають пам'ятні медалі, присвячені історії Житомира.
Один із засновників та учасників клубу "Колекціонерів і краєзнавців Житомира" Сергій Фанкін розповів кореспондентам Суспільного, що зацікавився колекціонуванням ще зі шкільних років.
"Колекціонуванням займаюся давно, ще зі школи. Потім була велика перерва, коли не займався цим хобі. А з 1982 року, коли після університету відпрацював сім років в Одеській області і повернувся на Житомирщину, я став постійним учасником товариства колекціонерів. З того часу ми збиралися на вулиці, але у 2017 році вирішили надати нашій спільноті офіційної форми. 16 липня 2017 року ми зібралися у 21 ліцеї на вулиці Ріхтера, прийшло 36 осіб, і ми проголосували за створення організації. Найголовніша наша мета — це популяризація історії Житомира", — поділився Сергій Фанкін.
За словами Сергія Фанкіна, найпоширенішою темою колекціонування серед членів клубу є все, що стосується України.
"Найбільше люблять Україну. Це і монети, і паперові гроші України. Оскільки українська держава починається з 1917 року, з революції, саме ця тема є найпопулярнішою. Виставки ми організовуємо регулярно кожні три місяці. Кожен із учасників на столах у приміщенні Лялькового театру, де ми збираємося, виставляє частину своєї колекції. Всі експонати, звісно, ніхто не приносить, але кожен показує щось цікаве", — сказав Сергій Фанкін.
Голова клубу "Колекціонерів і краєзнавців Житомира" Богдан Ващенко, який спеціалізується на колекціонуванні, присвяченому історії Житомира, розповів кореспондентам Суспільного, що члени клубу збираються щонеділі для спілкування та демонстрації новинок своїх колекцій.
"Колекціонування — це спосіб життя, можна так сказати. Воно передбачає не тільки збирання предметів, але й спілкування між людьми з подібними захопленнями. Наприклад, у нас є колекціонер, який збирає все, що пов'язано з пивною тематикою — баночки, кришечки, етикетки, відкривачки. Ми навіть робили виставку на цю тему, і в нього було багато п'ятилітрових бочок. Інший колекціонер збирає виключно запонки, їх у нього понад п'ятсот. А мій товариш, чоботар, збирає все, що пов'язано з черевиками: попільнички, вазочки, різні предмети у формі черевиків", — розказав Богдан Ващенко.
Серед учасників клубу є й ті, хто зацікавився колекціонуванням ще в дитинстві. Борис Гуля розповідає, що колекціонує більше 60 років.
"Колекціоную з дитинства, приблизно з 6-7 класу, тобто вже більше 60 років. Почав у Чернівцях, де вчився, там був клуб колекціонерів. Тоді найбільш поширеними були марки СРСР. Моя колекція містить практично всі марки Радянського Союзу з 60-х років, але 50-ті роки збирати було складніше, їх у мене менше. Після того, як у 90-х роках Україна стала незалежною, я збираю переважно марки України", — сказав Борис Гуля.
Учасник клубу 90-річний Іван Гаєвий розпочав колекціонувати ще у шкільному віці, збираючи царські та радянські монети.
"У дитинстві друзі й сусіди віддавали мені все, що знаходили: монети, а згодом і бони — паперові гроші. Я й досі їх збираю. Навіть не можу сказати, наскільки велика моя колекція: монет — і радянських, і сучасних — до тисячі, бонів — десь близько 500. Найцікавіший випадок трапився, коли я пішов в училище в 1952 році. В 1953-му приїхав з першого курсу, запитую брата, де монети. Він каже, віддав дідові, який збирав металолом. І що він тобі дав за це? Дві батарейки для ліхтарика. Пішов до діда, а він сказав, що викинув монети в сміття. Найціннішою була монета рубль Анни Іоанівни, вона рідкісна", — розповів Іван Гаєвий.
У клубі можна побачити різні колекції. Один з учасників Олег Лозан збирає старовинні предмети.
"Збираючи, скажімо так, старі предмети і торкаючись до них, я думаю про те, що, можливо, до цих речей колись доторкалися відомі для Житомира люди. Наші колекції — це, можна сказати, збирачі історії. Як усі знають і розуміють, всі музеї засновані на колекціях, зібраних нашими великими меценатами, такими як барон Іван де Шодуар, Терещенко, Ханенко", — сказав Олег Лозан.
Володимир Александрович, один із засновників клубу колекціонерів, займається колекціонуванням 50 років. Його колекція містить старовинні гроші з Російської імперії 1895–1898 років та перші революційні гроші України. Він розповів, що члени клубу не тільки продовжують своє захоплення колекціонуванням, але й підтримують українську армію, збираючи кошти для Збройних сил України.
"У 2017 році ми організували клуб колекціонерів і краєзнавців міста Житомира. Все почалося з бонів — історії нашої України. Спершу купони, потім період Радянського Союзу, коли використовували російські та українські гроші. Але ми не лише цим займаємося — допомагаємо військовим. Нам дали подяку за підтримку. За рік ми зібрали кошти серед колекціонерів, і річні внески направили на допомогу Україні", — поділився Володимир Александрович.
За словами Богдана Ващенка, цього року члени громадської організації "Колекціонерів і краєзнавців Житомира" випустили серію пам'ятних медалей. Перша медаль була присвячена 165-річчю барона Івана де Шодуара, друга — 125-річчю житомирського трамваю, а остання відзначала 1140 років Житомиру. Медалі виготовлені з латуні, мають двосторонній дизайн і вже стали популярними серед колекціонерів. Учасники клубу планують і надалі розширювати цю колекцію.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: