В останню неділю жовтня українці переходять на зимовий час. У ніч з 26 на 27 жовтня годинник переводять на годину назад. Журналісти Суспільного поспілкувалися з житомирянами і запитали їх, чи відчувають вони на собі вплив від переходу на зимовий та літній час. А сімейний лікар Іван Максим’юк та психологиня Алла Буніс розповіли, як полегшити адаптацію до часових змін.
Житомирянка Світлана говорить, що на адаптацію до часових змін у неї йде кілька днів.
"Загалом, проблем не виникає, хіба лиш у перші дні. На зимовий час переходити легше, тому що з'являється зайва година, легше адаптуватися. В цілому, я не проти, але в кого не така гнучка та ригідна психіка, то тим набагато важче пристосовуватися до нових умов. Треба враховувати індивідуальні особливості людей", — сказала Світлана.
Ще одна місцева жителька на ім'я Лілія каже, що їй часові переходи завдають дискомфорту на кілька тижнів від того, що організму знову кілька тижнів поспіль доводиться пристосовуватися.
Зі слів житомирянки Валентини, вона про часові переходи взагалі не думає, бо головне нині — мир та спокійний сон.
Завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини №2 Іван Максим’юк розповів журналістам Суспільного, що переведення годинника найбільше впливає на людей із хронічними захворюваннями. Зокрема, зі серцево-судинними та психоневрологічними захворюваннями.
"Впливає те, що порушується циркадний ритм. Тобто людина жила за своїм стандартним ритмом життя вдень і вночі, а тут порушується навіть зі зміною годину реакція організму на прийом лікарських засобів чи на зовнішні фактори – стреси, харчування та інші чинники. Організм слід підготувати до переходу на зимовий час, щоб зменшити рівень стресу. Потрібно, перш за все, менше вникати в ситуацію, яка твориться навколо, бо інакше це призведе до психоемоційного збудження. Менше новин, більше часу на свіжому повітрі і з рідними. Якщо є хронічні захворювання, то займайтеся лікуванням і дотримуйтеся рекомендацій свого лікаря. Перехід з літнього на зимовий час – це є плюс. Тому що години змінюються, і людина може більше поспати. Поганий перехід із зимового на літній час", — говорить Іван Максим'юк.
За словами психологині міського культурно-спортивного центру Алли Буніс, переведення годинника спричиняє вплив на психіку людини.
"У людини може погіршитися настрій, людина може недосипати, людина не знає, як спланувати. І від незнання, як спланувати, може з’являтись напруга. Щось не вкладається в певний ритм життя. Роздратування може бути, якісь певні форми гніву. Коли йде перший день після переходу на зимовий час, люди всі запізнюються. Це така наша адаптація, тому що нам потрібен певний час, щоб адаптуватися", — зазначає психологиня.
Щоб полегшити адаптацію до переходу на зимовий час, потрібно створити комфортні умови для себе, займатись творчістю, виходити на прогулянки.
"Ми можемо облаштувати місце на роботі, щоб нам було гарно, ми можемо поставити якийсь певний елемент, і це буде говорити нам про красу. Ми маємо себе зігрівати. Якщо подивитися на чай, він заворожує не тільки неповторним ароматом, але й кольором. Колір дуже впливає на організм людини, і також, з допомогою кольору ми можемо зцілитися. Ми маємо спілкуватися з людьми, які можуть надати нам підтримку. Обов’язкові прогулянки природою, але я запрошую вас не просто прогулятися, а прогулятися з ціллю. Ви подорожуєте, щоб зустріти щось на метафоричному рівні. До прикладу, це буде ваша успішна адаптація до зміни часу, це буде ваша сміливість, здоров’я, чи те, що вам потрібно в даний момент. Третя рекомендація – це створити власне місце сили. Вдома чи на роботі. Нехай це буд один квадратний метр, але це буде ваш квадратний метр, де ви приходите і набираєтесь сил", — розповіла Алла Буніс.
Раніше Суспільне інформувало, що Верховна рада 16 липня 2024 року ухвалила Закон про скасування переведення часу з зимового на літній і навпаки. 27 жовтня це зроблять востаннє.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: