Перейти до основного змісту
Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно

житомир, самолікування, ліки, хвороби, лікар, психолог, 18 жовтня 2024 року
Пігулки. Рixabay

Самолікування — одна з найпоширеніших практик, яка приваблює людей своєю простотою та доступністю. Проте воно несе значні ризики для здоров'я. Лікарка-ендокринолог Вікторія Стаховська та психологиня Наталія Харитонова з Житомира розповіли про причини, наслідки та небезпеки самолікування. Також зазначили, що консультації із фахівцями та дотримання інструкцій до препаратів є важливими.

Основні причини самолікування

За словами завідувачки ендокринологічного відділення КНП "Обласна клінічна лікарня імені О.Ф. Гербачевського", лікарки-ендокринолога вищої кваліфікаційної категорії Вікторії Стаховської, самолікування приваблює своєю простотою і швидкістю. Людина може швидко знайти рішення на хворобу в інтернеті або ж скористатися порадами знайомих.

"Простота, швидкість та зручність надають самовпевненості кожному користувачу таких порад. В частині випадків симптоми зникають через короткий період, і людина вважає проблему вирішеною, не замислюючись про подальші наслідки. Хтось не вірить офіційній медицині, хтось не має часу звернутися до лікаря, а дехто прихильник нетрадиційної медицини", — пояснила лікарка.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Вікторія Стаховська. Фото надала для Суспільного Житомир Вікторія Стаховська

Психологиня Наталія Харитонова розповіла, що одним із чинників самолікування також є надмірна реклама медичних засобів на телебаченні, особливо для старшого покоління, яке схильне довіряти таким джерелам інформації.

"Основні причини, через які люди вдаються до самолікування замість звернення до лікаря — це, по-перше, в нашому суспільстві бракує культури догляду за власним здоров'ям. По-друге, є стигматизація: коли люди мають негативний досвід взаємодії з лікарями або лікування не допомогло, а навпаки, нашкодило, це призводить до втрати довіри. Ще одна причина — гіперконтроль: люди відкладають звернення до лікарів, намагаючись вирішити проблему самостійно, швидко і тут же, особливо коли йдеться про зняття болю чи неприємних симптомів. Ну і реклама, люди бачать рекламу і вірять, що цей препарат їм допоможе, особливо старші. Вони часто довіряють телебаченню", — сказала Наталія Харитонова.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Наталія Харитонова. Фото надала для Суспільного Житомир Наталія Харитонова

Ризики самолікування

Лікарка-ендокринолог розповіла, що одним із головних ризиків самолікування є неможливість правильно визначити причину хвороби.

"Людина може самостійно призначити собі лікування, виходячи лише з окремих симптомів, але без розуміння справжньої причини захворювання. Часто перевага надається використанню трав, харчових добавок, настоянкам, мазям або інших нетрадиційних засобів без урахування їхньої можливої токсичної дії", — розказала Стаховська.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Трави. Рixabay

Хибні уявлення про лікування

Зі слів Вікторії Стаховської, у своїй практиці вона часто стикається з хибними уявленнями про медичні препарати. Наприклад, багато пацієнтів бояться інсуліну чи гормональних препаратів, сприймаючи їх як крайні заходи.

"Як лікар-ендокринолог, часто зустрічаю побічні дії від самостійного призначення харчових добавок для схуднення, збільшення м'язової маси, "нормалізації" функції щитоподібної залози та інших ендокринних органів. Іншою проблемою є хибна впевненість пацієнтів, що призначення інсуліну — це "кінець життя", або страх перед словом "гормони". Насправді, такі переконання часто стають перешкодою для адекватного лікування. Тільки чітка аргументація лікаря та доказова база клінічних і лабораторних обстежень дозволяють пацієнту разом із лікарем розробити ефективний план лікування та в подальшому контролювати необхідні показники для підтримання здоров'я", — сказала лікарка.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Пігулки на тарілці. Рixabay

Самолікування антибіотиками

Лікарка-ендокринолог зазначила, що самолікування антибіотиками може мати серйозні наслідки, зокрема розвиток резистентності до цих препаратів. Зараз в Україні антибіотики відпускаються тільки за електронним рецептом.

"Це велике досягнення. Тепер тільки лікар може призначити антибіотики, визначивши потрібний препарат, дозування та тривалість курсу", — говорить Вікторія Стаховська.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Фонендоскоп. Рixabay

Найпоширеніші випадки самолікування

Лікарка розповіла, що найпоширеніше самолікування серед пацієнтів із ендокринними захворюваннями стосується лікування ожиріння, захворювань щитоподібної залози та артеріального тиску.

"Бувають випадки, коли пацієнти використовують компреси на шию для лікування щитоподібної залози, або самостійно призначають собі "чудодійні" таблетки, трави чи незареєстровані ін’єкційні препарати для схуднення, також лікують ще артеріальний тиск препаратами, котрі були призначені родичам або за рекомендаціями з інтернету", — розказала Стаховська.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Ліки. Рixabay

Допустимі випадки самолікування

Зі слів Вікторії Стаховської, в деяких екстремальних ситуаціях самолікування може бути допустимим, особливо за умов воєнного часу чи епідемій. В таких випадках пацієнти можуть керуватися порадами лікаря дистанційно.

"В умовах війни або епідемій, самолікування може бути допустимим за умови дистанційного контакту з лікарем. Пацієнти, особливо з хронічними захворюваннями, можуть самостійно контролювати певні симптоми. Загалом самолікування може бути допустимим лише в окремих випадках, таких як легкі застуди або короткочасне нездужання, яке швидко минає. У всіх інших ситуаціях я наполегливо раджу звертатися до сімейного лікаря для отримання кваліфікованої допомоги", — пояснила лікарка.

Наталія Харитонова також підкреслює важливість ретельного вивчення інструкцій до препаратів, якщо вже було прийнято рішення зайнятися самолікуванням.

"Якщо людина все ж вирішує самолікуватися, їй варто обов'язково читати інструкції до ліків, особливо звертати увагу на протипоказання і побічні дії. Тому що не всі люди знають, що деякі препарати несумісні між собою. Наприклад, ліки від тиску можуть конфліктувати з препаратами від головного болю. Це часто стає причиною того, що людина каже: "Мені не допомагає", але насправді проблема в несумісності ліків", — сказала Харитонова.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Пігулки. Рixabay

Вплив самолікування на загальний стан здоров'я населення

Вікторія Стаховська розповіла, що самолікування може не тільки спотворити перебіг захворювання, але й викликати нові проблеми.

"Пам'ятаю випадок жінки з цукровим діабетом, яка тривалий час вживала БАДи з чистотілом. Це призвело до важкого пошкодження функції печінки та нирок, і тільки завдяки реанімації її вдалося врятувати. Хочу наголосити, що кожна активна речовина, яка входить до складу "лікувальних засобів", має чітке дозування. Це означає, що засіб може бути як лікувальним, так і токсичним та вкрай небезпечним, якщо його використовувати неправильно", — розказала лікарка-ендокринолог.

Вікторія Стаховська сказала, що варто бути обережними з самолікуванням і обов'язково звертатися до лікарів навіть при незначних нездужаннях. Адже самолікування може мати серйозні наслідки для здоров'я, які важко передбачити без медичної освіти та досвіду.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Харчові домішки. Рixabay

Як зменшити рівень самолікування

За словами Наталії Харитонової, необхідно ввести більші обмеження на доступ до ліків, аби зменшити рівень самолікування.

"Варто перевести майже всі медичні препарати на рецептурну основу, як це зроблено, наприклад, у Польщі. У них майже всі ліки відпускаються лише за рецептом. Це спонукає людей регулярно консультуватися з лікарями. Наприклад, моя колега в Польщі зверталася до сімейного лікаря кожні два місяці для поновлення рецепту. І протягом двох місяців вона могла вже придбати новий пакет ліків для лікування", — зазначає психологиня.

Психологиня розповіла, що деякі підприємства організовують регулярні медичні обстеження для своїх працівників, що сприяє більшій увазі до здоров'я.

"Є підприємства, які сприяють профілактиці: вони організовують регулярні візити до лікарів, і якщо працівник не проходить обстеження, це може впливати на виплати або премії. Це хороший приклад того, як можна стимулювати людей піклуватися про своє здоров’я", — підсумувала Наталія Харитонова.

Самолікування: поради від житомирських спеціалістів — коли можна і чим це небезпечно
Лікар заповнює бланк. Рixabay

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Топ дня

Вибір редакції

На початок