Ветеран російсько-української війни житомирець Юрій Лисак після демобілізації розпочав власну справу — відкрив майстерню із оброблення дерева. Серед інших виробів чоловік виготовляє світлодіодні ліхтарики у дерев'яному корпусі та передає їх військовим на передову.
Суспільному Юрій Лисак розповів, що разом із ним у майстерні працюють інші ветерани. Для того, аби налагодити процес виготовлення ліхтариків для потреб фронту, спочатку вони пробували різні варіанти.
"Починали із найпростіших. Тобто спочатку зробили їх такими, що закривалися. Проте згодом з'ясувалося, що така конструкція не дає ефекту. Спробували інший варіант. Із жерсті вирізали контакти. Але при використанні вони просідали. Тож, спинилися на китайських контактах, які мають пружини, не просідають, легкі у роботі й довго працюють. Також при виготовленні таких ліхтариків не потрібно нічого спаювати — все ставиться на двосторонній скотч або клеїться. За рахунок контакту вони і світяться", — сказав Юрій Лисак.
Юрій Лисак, ветеран, виготовляє світлодіодні ліхтарики, Житомир, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
Світлодіодний ліхтарик у дерев'яному корпусі, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
Батарейки чоловік купує за власні гроші або за донати. За словами ветерана, у минулому році у майстерні разом із колегами вони виготовили понад 200 таких ліхтариків. У цьому році отримали чергове замовлення від військових із передової на осінньо-зимовий сезон.
У майстерні ветерана, Житомир, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
Світлодіодний ліхтарик для потреб фронту, Житомир, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
"Ліхтариків просять багато. Ось наразі є запит на перші декілька десятків. Влітку ночі короткі і світлі. Опівночі ще не так темно, а в 4 години ранку вже світає. Тобто влітку в них немає такої потреби, як восени та взимку. Довгі ночі починаються вже. А такий ліхтарик кинув у кишеню, і стає спокійно. Адже він не дає тепла і не реагує на тепловізор. Відповідно, прикрив зверху, ідеш окопом, підсвічуєш — і тебе не видно", — розповів ветеран і волонтер Юрій Лисак.
Юрій Лисак, ветеран російсько-української війни, Житомир, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
Виготовляти ліхтарики — не складна справа, каже чоловік. Якщо постійно безупинно працювати, то за день їх можна виготовити до 20-30 штук. А якщо не поспішати, то до 100 за тиждень можна зробити.
Світлодіодний ліхтарик для потреб фронту, Житомир, 18 вересня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Ваховська
"До нас у майстерню приходять діти. Вони також долучаються до виготовлення ліхтариків. Для них це цікаво. Кажуть, що так можуть хоч щось зробити для фронту. Для них це не складно. Мої онуки до школи носили ці ліхтарики. Там однокласники їх розмальовували. І всі були в захваті, бо це ж для потреб фронту. Кожна дитина в класі долучилася: хтось метелика намалював, хтось зайчика, хтось квіточку, хтось український прапор. Та й ще підписали: "Слава Україні!". Потім я їх олією покрив, щоб малюнки не розмазалися. Дуже мило вийшло", — сказав ветеран Юрій Лисак.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: