Міжнародний день пам'яток і визначних місць: на Житомирщині нарахували майже 4 тисячі об’єктів культурної спадщини

Міжнародний день пам'яток і визначних місць: на Житомирщині нарахували майже 4 тисячі об’єктів культурної спадщини

Свято-Василівська церква, Житомирщина
Пам'ятка архітектури національного значення. Свято-Василівська церква в Овручі на Житомирщині. Фото: Wikipedia

18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам'яток і визначних місць. На Житомирщині налічується до 4 тисяч об’єктів культурної спадщини. Понад тисяча — нововиявлені. Водночас, Міністерство культури та інформаційної політики України дозволило виключити із Державного реєстру нерухомих пам'яток України 45 пам'яток історії на Житомирщині.

Про це в етері Українського радіо Житомир журналістці Наталії Кулініч розповів очільник обласного управління культури та туризму Анатолій Душко.

Міжнародний день пам'яток і визначних місць: на Житомирщині нарахували майже 4 тисячі об’єктів культурної спадщини
Анатолій Душко, 16 квітня 2024 року. Суспільне Житомир

Ситуація з охороною культурної спадщини та пам'яток на Житомирщині

"Основною проблемою є те, що не виконується закон 2000 року, яким визнано уповноважені органи з охорони культурної спадщини. На регіональному рівні це управління культури, на місцевому виконкоми міських, селищних та сільських рад. В нашій області тільки місто Житомир створило орган охорони культурної спадщини. При цьому на території Житомирщини є до 4 тисяч об’єктів культурної спадщини. А фахівців наше управління має лише двох, тому вони навіть чисто фізично не в змозі контролювати стан цих пам'яток і перевіряти, чи порушується законодавство щодо їх експлуатації", — каже Анатолій Душко.

За його словами, місцеві органи влади, з одного боку, мають виконувати закон, а з іншого – бути господарями на своїй землі.

"До прикладу, унікальна Василівська церква в Овручі — об’єкт культурної спадщини національного значення зразка ХІІ століття. Якщо це культова релігійна споруда, на неї, як правило, немає права власності. Але в час війни ситуація змінилася і виконавчі комітети мають запускати процедуру набуття права власності безхазяйного майна. І тоді вони матимуть право вкладати гроші в реконструкції і реставраційні роботи. Зараз правоохоронці щодня відкривають кримінальні провадження, подають позови до судів в інтересах держави щодо нераціонального користування та порушення законодавства з охорони. Наприклад, на Житомирщині є дуже багато об’єктів археології. І ось на місці, де працювали археологи, розробляють піщаний кар’єр. Або інші випадки порушення законодавства — до нас постійно надходять дані про позовні заяви до суду по Бердичеву, Чуднову, Звягелю, Овручу. Місцевому самоврядуванню треба усвідомити, що децентралізація дала їм багато прав, які вони сьогодні часто не хочуть перебирати на себе", — говорить очільник обласного управління культури.

Пам'ятки, які постраждали через агресію з боку Росії

На території Житомирщини під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну постраждали дві пам’ятки культурної спадщини

"Це пам'ятка археології національного значення Городище № 3 літописного міста Іскоростеня, яка знаходиться у коростенському парку культури та відпочинку "Древлянський". Там руйнування, на щастя, незначні. Ще одна пам'ятка — дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці (Покровська — ред.) у селі В'язівка Народицької громади Коростенського району. Ця пам'ятка місцевого значення була зруйнована повністю. Туди виїжджали наші спеціалісти, представники європейських організацій. Ця пам'ятка буде поновлена, але, оскільки в цьому селі проживає 52 людини, скоріше за все, церву перенесуть в музей під відкритим небом у Києві. Вважаємо, що пам'ять не лише про церкву, але й про сам факт руйнування її росіянами під час повномасштабного вторгнення у 2022 році треба зберегти", — говорить Анатолій Душко.

Нововиявлені об’єкти культурної спадщини на Житомирщині

За словами Анатолія Душка, на Житомирщині на сьогодні налічується 1094 нововиявлені пам'ятки культурної спадщини.

"Серед них і пам’ятник Ларіосіку — літературному герою роману Михайла Булгакова, чий прототип жив у Житомирі. Доля цього пам'ятника викликає дискусії, а вирішення питання щодо того, чи залишити його, відноситься до компетенції міста. Житомир створив орган охорони культурної спадщини, має топонімічну комісію, тому має всі можливості, щоб самостійно визначитися із цим", — каже Анатолій Душко.

Виключення із Держреєстру пам'яток 45 пам'яток історії на Житомирщині

"Після набуття чинності Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" наше управління культури звернулося до всіх громад Житомирщини, щоб вони надіслали інформацію про об’єкти на їхній території, на які поширюється цей закон. Але зробили це лише 3 громади — Звягельська, Бердичівська й Овруцька. Інформацію про інші 298 об'єктів на вилучення подавало безпосередньо саме управління. У Міністерстві культури це розглядали довго, але 8 квітня цього року був підписаний наказ про вилучення з Держреєстру нерухомих пам'яток України 45 пам'яток історії на Житомирщині. Це пам’ятники радянської доби, які тепер підлягають знесенню. Це не означає, що треба брати молот і розбирати їх. Інколи пам’ятники звозять в одне місце, організовуючи музей під відкритим небом. Яким чином це реалізувати — це вже вирішуватимуть органи місцевого самоврядування", — сказав очільник обласного управління культури.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок