Експерти Українського інституту національної пам’яті (УІНП) визнали об'єкти, присвячені російському письменнику Михайлу Булгакову, символікою російської імперської політики. Перебування у публічному просторі таких символів віднині вважатиметься російською пропагандою. Суспільне поцікавилося, чи демонтують пам'ятник "Ларіосіку – кузену із Житомира", який у 2007 році приватним коштом встановили в обласному центрі.
У висновку УІНП, зокрема, сказано, що Михайло Булгаков за світоглядом був імперцем і затятим українофобом.
"Письменник, незважаючи на роки життя у Києві, зневажав українців та їхню культуру, ненавидів українське прагнення до незалежності, негативно відгукувався про становлення Української держави та її очільників. З-поміж усіх російських письменників того часу стоїть найближче до нинішніх ідеологем путінізму і кремлівського виправдання етноциду в Україні. Світоглядно був на позиціях російського імперіалізму, білогвардійщини, схвалював експансію російського комунізму", – йдеться у висновку інституту.
У Житомирі в 2007 році на вулиці Київській приватним коштом встановили пам'ятник одному з героїв творів Булгакова "Ларіосіку – кузену із Житомира". Журналісти Суспільного звернулися до міської та обласної влади з питанням, чи демонтовуватимуть пам'ятник Ларіосіку.
У коментарі Суспільному завідувач сектору з питань охорони культурної спадщини департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради Олена Бабушко сказала, що це питання поки не піднімали і воно потребує вивчення.
"Це взагалі питання, яке потребує вивчення і цей пам'ятник належить до переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини від 23 грудня 2020 року, це вказано у розпорядженні начальника Житомирської ОДА "Про занесення щойно виявленого об'єкту культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини", – зазначила Бабушко.

У розпорядженні начальника Житомирської обласної державної адміністрації від 23 грудня 2020 року "Про занесення щойно виявленого об'єкту культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини" зазначається, що пам'ятник літературному герою М. Булгакова належить до монументального мистецтва.
"Занести до Переліку об’єктів культурної спадщини щойно виявлений об’єкт культурної спадщини пам’ятник літературному герою М. Булгакова "Ларіосіку – кузену із Житомира" за видом – монументальне мистецтво, типом – споруда, дата утворення – 2007 рік, що розташований за адресою: м. Житомирі, вул. Київська, 13", – йдеться у розпорядженні.

За словами начальника управління культури та туризму Житомирської ОВА Анатолія Душка, питання вже почали вивчати.
"Пам'ятник "Ларіосіку – кузену із Житомира" відкрили в день міста 8 вересня 2007 року, це зроблено за приватні кошти фірми "Візаж", він складається з 500 кілограмів бронзи. Дійсно, згідно Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" постать Булгакова підпадає під ознаки цього закону. Але "Ларіосік" – це образ чи прототип жителя Житомира тих часів, "кузен Турбіних", який зображений, тому по суті "Ларіосік", на мою думку, немає жодного відношення до самої постаті. Охоронного договору немає, але цей об'єкт включений до переліку національного надбання. Зауважу, до Управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації жодних звернень не було щодо його демонтажу. Ми дали завдання Житомирській міськраді, де є уповноважений орган, комісія з топоніміки, яка приймає рішення про встановлення та демонтаж пам'ятників, перечитати твір, ознайомитися з постаттю героя, щоб зрозуміти, чи є там ознаки, які підпадають під дію закону", – поінформував Душко.

Наразі ж, зі слів очільника управління культури, питання не вивчене і жодних рішень по ньому ще немає.
"Відповідальність наразі на Житомирській міськраді. Якщо вони звернуться до Житомирської ОВА, тоді треба буде йти за процедурою. Вилучення щойно виявленого об'єкта культурної спадщини з переліку допускається лише у разі прийняття Міністерством культури та інформаційної політики рішення про відмову занесення об'єкта культурної спадщини до реєстру у зв'язку з невідповідністю його критеріїв. У контексті сьогоднішньої війни та геноциду українського народу, який тривав і продовжується зараз, якщо буде доведено, що цей персонаж, скажімо, завдає пасивної шкоди Україні та українцям, то безумовно має бути прийняте рішення", – сказав Анатолій Душко.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube