В Житомирі в парку культури та відпочинку відкрили пам'ятну дошку барону Івану де Шодуару

В Житомирі в парку культури та відпочинку відкрили пам'ятну дошку барону Івану де Шодуару

До 165 річниця від дня народження громадського діяча, благодійника барона Івана де Шодуара у міському парку культури і відпочинку Житомира 15 березня відкрили пам'ятну дошку засновнику цього парку. Дошку розмістили на будинку, в якому з 1907 по 1919 роки жив Іван де Шодуар. До її відкриття готувалися понад два роки.

Про це Суспільному розповів член громадської організації "Українське товариство охорони пам'яток історії та культури" краєзнавець Валерій Скоріков.

За його словами, рішення встановити пам'ятну дошку та перейменувати парк імені Гагаріна на Шодуарівський прийняли на засіданні комісії з гуманітарних питань 13 січня 2021 року.

"Я звернувся до краєзнавця Георгія Мокрицького, щоб він підготував макет пам'ятної дошки і QR-код. Він погодився. Потрібно було два з половиною роки, щоб це все створити. По QR-коду відкривається інформація, яка веде на сайт міськвиконкому. І там ідуть сторінки: перша — про барона де Шодуара, потім фотографії всієї його родини і розміщений текст. Там дев'ять листків", — розповів краєзнавець Валерій Скоріков.

історія, культура, благодійництво, меценат, барон де Шодуар, парк, Житомир
Краєзнавець Валерій Скоріков. Житомир, 15 березня 2024 року. Фото: Анжеліка Нестерчук/Суспільне Житомир

Головна архітекторка міста Ольга Бронштейн сказала, що встановлення пам'ятної дошки присвячене 165 річниці від дня народження Івана де Шодуара. За її словами, це крок до офіційного перейменування парку на Шодуарівський, яке має своїм рішенням затвердити сесія міськради.

"Барон де Шодуар був дуже заможною людиною. Але сьогодні навіть не кожна заможна людина може залишити після себе так багато сліду, як залишив після себе Іван Максиміліанович де Шодуар. Він дуже багато чого зробив для нашого міста. Підготовлений проєкт рішення на сесію, де буде прийнято рішення щодо нової назви парку", — розповіла головна архітекторка Житомира.

історія, культура, благодійництво, меценат, барон де Шодуар, парк, Житомир
Головна архітекторка Житомира Ольга Бронштейн. Житомир, 15 березня 2024 року. Фото: Анжеліка Нестерчук/Суспільне Житомир

Житомирянка Алла Пушкарьова в розмові з кореспондентами Суспільного сказала, що містяни мають знати свою історію і цінувати такі постаті, як барон де Шодуар.

"Це був його парк. І нам як житомирянам це приємно. Ми в молоді роки тут ходили, гуляли. Я нічого не маю проти Гагаріна, не тому що він невизначний, а тому що де Шодуар це для нас зробив", — сказала Алла Пушкарьова.

історія, культура, благодійництво, меценат, барон де Шодуар, парк, Житомир
Будівля, на якій встановили дошку барону Івану де Шодуару. Житомир, 15 березня 2024 року. Фото: Анжеліка Нестерчук/Суспільне Житомир

історія, культура, благодійництво, меценат, барон де Шодуар, парк, Житомир
Житомиряни на відкритті дошки барону Івану де Шодуару. Житомир, 15 березня 2024 року. Фото: Анжеліка Нестерчук/Суспільне Житомир

Що відомо про парк культури та відпочинку Житомира

Парк культури та відпочинку був створений на початку XX століття. Заснував його меценат, дослідник, художник, голова товариства захисту тварин барон Іван Максиміліанович де Шодуар, який жертвував кошти на розбудову та розвиток Житомира. У 1898 році Іван де Шодуар придбав у Станіслави Плотницької маєток на лівому березі річки Тетерів. Саме тут розташовується сьогодні парк культури та відпочинку. Раніше на території парку стояв палац барона де Шодуара, були мармурові скульптури у стилі бароко, альтанки та екзотичні рослини. У своєму заповіті Іван де Шодуар все, що мав, заповів у спадок житомирянам.

3 березня 2024 року відзначалася 165 річниця від дня народження відомого мецената та громадського діяча Івана Максиміліановича де Шодуара. У Житомирському обласному краєзнавчому музеї того дня відкрили виставку під назвою "Меценат із Житомира", на якій побували кореспонденти Суспільного. У виставковому залі музею представлені документи та картини з колекції барона, надані з Державного архіву.

3 листопада 2023 року в Житомирі комісія з топоніміки розглянула питання про надання нової назви міському парку культури та відпочинку імені Гагаріна та встановлення колонади з барельєфом барону де Шодуару.

16 листопада 2023 року в Житомирі розпочалося обговорення нової назви парку, де житомирянам запропонували підтримати назву Шодуарівський парк.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок