Суд відмовив УПЦ МП і лишив у силі рішення про повернення державі маєтку Терещенків на Житомирщині

Суд відмовив УПЦ МП і лишив у силі рішення про повернення державі маєтку Терещенків на Житомирщині

Доповнено

15 січня Північно-західний апеляційний господарський суд в Рівному відмовив у задоволенні апеляції Житомирській єпархії УПЦ МП про повернення у власність церкви маєтку Терещенків у селі Червоне на Житомирщині. Суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги, в результаті чого маєток має перейти у власність держави.

Про це телефоном із зали суду повідомив кореспондент Суспільного Рівне Руслан Савуляк.

За його словами, справу розглядала колегія у складі трьох суддів. Безпосередньо на засіданні в суді був нащадок роду Терещенків — українсько-французький підприємець Мішель Терещенко. Також були представники прокуратури і "Фундації спадщини Терещенків". Позивачі — представники Житомирської єпархії, – які не з'явилися на минуле засідання, цього разу на суді були присутні онлайн.

"Представник Житомирської єпархії Василь Кравчук апелював до того, що під час розгляду справи у суді першої інстанції — Господарському суді Житомирської області — були зафіксовані певні порушення. На засіданні Василь Кравчук подав клопотання про завершення розгляду справи про апеляцію через те, що вони звернулися до іншого суддівського органу. Судді пішли на перерву, після якої оголосили, що відхиляють це клопотання. Оскільки на першому засіданні виступали представники і прокуратури, і Фундації, то дали слово Василю Кравчуку, як представнику сторони-позивача. Те, що маєток забрали у церкви і повернули державі, представник єпархії назвав порушенням права на власність, гарантованого законом і Конституцією України", — розповів Руслан Савуляк.
Суд у Рівному
Фото: Руслан Савуляк/Суспільне Рівне

Мішель Терещенко
На суді був присутній Мішель Терещенко. Фото: Руслан Савуляк/Суспільне Рівне

Слово також дали представникам прокуратури і адвокатці "Фундації спадщини Терещенків", які попросили суд залишити в силі рішення суду першої інстанції, а апеляцію відхилити.

"Судді пішли на ще одну перерву, після чого оголосили своє рішення: апеляцію з боку УПЦ МП суд не підтримав, залишивши в силі рішення суду першої інстанції. Тобто маєток, за рішенням суду лишається у власності держави. Також суд дав час на касацію. Ми поспілкувалися з Мішелем Терещенком і він сказав, що дуже радий такому рішенню. Адже в маєтку Терещенків в Червоному вони хочуть зробити музей історії розвитку авіабудування", — повідомив кореспондент Суспільного.

Василь Кравчук сказав, що приміщення маєтку з 2012 року перебувало у власності Червоненського монастиря.

"Україна має непорушне право власності. Відповідно, будь-яким чином не підтверджено прокурором яким чином позивач — особа, яка претендує на майно, отримала це майно в спадок від держави. Шляхом загарбницьким, коли просто забрали і це є все державне, мабуть, таке право власності існувало, коли воно було встановлене за графом Адольфом Грохольським. А яким чином воно перейшло державі – ніхто не повідомляє і не встановлюється право власності будь-яким позивачем і ці обставини не встановлені", — сказав Василь Кравчук.
Василь Кравчук
Василь Кравчук. Скрин: Руслан Савуляк/Суспільне Рівне
"Я дякую прокурорам та суддям за те, що дозволили повернути у суспільне благо палац мого дядька Федора Терещенка в Червоному. Я був би радий, якби він отримав нове життя, він став місцем культури, місцем зустрічей, можливо, музеєм початків української авіації. Для цього наш сімейний фонд допоможе", — сказав Мішель Терещенко.
Мішель Терещенко
Мішель Терещенко. Фото: Руслан Савуляк/Суспільне Рівне

Раніше Суспільне повідомляло, що УПЦ МП подала апеляцію на рішення суду щодо повернення у державну власність маєтку Терещенків на Житомирщині.

Що відомо про ситуацію з передачею замку Терещенків у державну власність

Неоготичному замку Грохольських-Терещенків, що в селищі Червоному на Житомирщині, 171 рік. З них майже півстоліття він перебуває у напівзруйнованому стані. Палац входить до рєєстру культурної спадщини місцевого значення. У радянські часи в приміщенні палацу було училище. У 80-ті роки 20 століття училище перенесли до іншої будівлі. Замок розграбували мародери.

У 2000 році палац Грохольських-Терещенків сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви Московського патріархату. Відтоді в палаці діє жіночий монастир.

Місцева влада Червоного виступає за повернення палацу у власність громади.

У серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура звернулася до суду з позовними вимогами про повернення втраченої нерухомості державі. 30 листопада Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури та скасував рішення суду першої та апеляційної інстанцій, якими прокуратурі відмовили у поверненні маєтку Терещенків до державної власності.

У грудні 2022 року Верховний Суд підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі пам'ятки архітектури – палацу Терещенків у власність Житомирської єпархії УПЦ МП.

30 серпня 2023 року Господарський суд Житомирської області постановив повернути державі палац меценатів Терещенків у селищі Червоне, який до цього перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ Московського патріархату.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок