УПЦ МП подали апеляцію на рішення суду щодо повернення у державну власність маєтку Терещенків на Житомирщині

УПЦ МП подали апеляцію на рішення суду щодо повернення у державну власність маєтку Терещенків на Житомирщині

палацТерещенків на Житомирщині
Маєток Терещенків. Селище Червоне, Житомирщина. 27 травня 2021 року. Фото: Суспільне Житомир

Українська православна церква Московського патріархату оскаржує у суді рішення суду від 30 серпня 2023 року щодо повернення у власність держави палацу меценатів Терещенків у селищі Червоне. До рішення суду палац перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ МП.

Про це Суспільному Житомир розповіла голова Фундації спадщини Терещенків Олена Терещенко. За її словами, судове засідання у цій справі відбулося 3 січня у Північно-західному апеляційному господарському суді в Рівному.

"Московський патріархат подав апеляцію на рішення суду першої інстанції — Господарського суду Житомирської області, — який зобов'язав їх повернути вкрадений палац у державну власність. Представники УПЦ МП навмисно робили різні помилки, нехарактерні для кваліфікованих юристів, щоб їм повертали ці скарги і вони могли тягти час, усуваючи недоліки в цих скаргах. Ось нарешті призначили засідання і вони за своєю традицією на нього не прийшли. Не з'явилися на розгляд своєї апеляційної скарги. Вони послалися, що одночасно захворіли на ГРВІ, але відповідних документів не надали", — сказала Олена Терещенко.

За її словами, попри те, що позивач не з'явився, суд все ж вирішив розглядати справу, заслухавши прокурора та представника Фундації спадщини Терещенків. Олена Терещенко каже, що їхня організація повністю підтримує вимоги прокуратури про те, щоб палац Терещенків залишити у державній власності, як це ухвалив у своєму рішенні від 30 серпня 2023 року Господарський суд Житомирської області.

3 січня суд оголосив перерву, призначивши наступне засідання на 15 січня.

"Їм потрібен один лист від прокуратури, який пояснює певні моменти і якого чомусь не було в матеріалах справи. 15 січня вже мають прибути представники УПЦ МП, завдяки старанням яких справу знов почали розглядати. З одного боку, ми налаштовані оптимістично, хоча й знаємо, що під час першого розгляду і суд першої інстанції, і апеляційний суд у Рівному були виграні саме УПЦ МП. Коли справа вже розглядалася у Верховному суді, ми підключили громадськість і нам вдалося її тоді повернути до розгляду у суд першої інстанції. Завдяки спільним зусиллям ми виграли справу. Бо її не можна програти, адже палац був просто вкрадений без жодних документів", — говорить Олена Терещенко.

За її словами, попри те, що 30 серпня суд повернув маєток Терещенків у державну власність, УПЦ МП за цей час так і не залишила територію маєтку.

"Вони залишаються там і не думають виселятися, поки не програють усі суди. До справи вони підійшли ґрунтовно — наприклад, вони формують громадську думку. У них там є певні активісти, які їх напряму, звісно, зараз вже не підтримують, але роблять це опосередковано. Кажуть людям: навіщо нам щось там комусь передавати? Так було добре, коли був Московський патріархат, завдяки йому палац не розвалився. Як не розвалився, коли вони десятки років його просто доводили до руйнування? При тому, що цей палац є не лише пам'яткою архітектури, а й історичною пам'яткою. Це колиска українського літакобудування — там були розроблені перші в Російській імперії літаки, у тому числі, й військові. Федір Терещенко запатентував свої розборки, які й досі використовуються в американському літакобудуванні", — розповіла Олена Терещенко.

Суспільне звернулося за коментарем до юридичного відділу Житомирської єпархії УПЦ МП, однак його керівник протоієрей Іван Демиденко сказав, що поки що ситуацію не коментуватиме.

"Давайте отримаємо офіційні процесуальні документи, тоді я буду коментувати, бо інакше це буде непрофесійно", — сказав Іван Демиденко.

Що відомо про ситуацію з передачею замку Терещенків у державну власність

Неоготичному замку Грохольських-Терещенків, що в селищі Червоному на Житомирщині, 171 рік. З них майже півстоліття він перебуває у напівзруйнованому стані. Палац входить до рєєстру культурної спадщини місцевого значення. У радянські часи в приміщенні палацу було училище. У 80-ті роки 20 століття училище перенесли до іншої будівлі. Замок розграбували мародери.

У 2000 році палац Грохольських-Терещенків сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви Московського патріархату. Відтоді в палаці діє жіночий монастир.

Місцева влада Червоного виступає за повернення палацу у власність громади.

У серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура звернулася до суду з позовними вимогами про повернення втраченої нерухомості державі. 30 листопада Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури та скасував рішення суду першої та апеляційної інстанцій, якими прокуратурі відмовили у поверненні маєтку Терещенків до державної власності.

У грудні 2022 року Верховний Суд підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі пам'ятки архітектури – палацу Терещенків у власність Житомирської єпархії УПЦ МП.

30 серпня 2023 року Господарський суд Житомирської області постановив повернути державі палац меценатів Терещенків у селищі Червоне, який до цього перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ Московського патріархату.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок