14 грудня на Житомирщині вшановували подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, рятувальники, поліцейські, місцева влада та представники громадськості поклали квіти до пам’ятних знаків і меморіальних плит з іменами ліквідаторів, які пішли з життя.
Ця дата відзначається щорічно у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим 26 квітня 1986 року четвертим енергоблоком ЧАЕС.
Наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції ліквідовували майже 600 тисяч людей, в числі яких 289 членів зведеного загону пожежних Житомирщини. Понад півтори сотні з них вже немає в живих.
Цьогоріч вшанування ліквідаторів проходило вже без участі колишнього керівника управління Державної пожежної охорони області (нині головне управління ДСНС — ред.), ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, голови благодійного фонду "Пожежні Чорнобиля" Бориса Андрійовича Чумака, який помер 7 грудня 2023 року.
На ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС житомирський загін пожежних працював з дев'ятого по 23 травня 1986 року. В селище Іванків житомирські рятувальники приїхали міняти загін з Чернігова.
22 травня у житомирських пожежників мало бути останнє чергування перед виїздом додому, але вночі пролунав сигнал "Тривога" — спрацювала сигналізація третього енергоблоку. Пожежні Житомира поїхали першими, а слідом за ними — три автомобілі з київськими рятувальниками. Дорогою довелося проїжджати так званий "Чорний ліс" – там пройшла хвиля радіації і дерева стояли обвуглені, наче після пожежі.
В ніч з 22 на 23 травня пожежні ліквідовували загоряння кабелів у тунелях на станції, відкачували з-під реактора забруднену воду, подавали воду на бетонування, забезпечували зв'язок та пожежну безпеку у зоні відчуження, допомагали з евакуацією людей.
"Від величезної температури метал розжарився, — розповідав у 2022 році ліквідатор Олександр Поляков. — Металеві короби, в яких були "зашиті" кабелі, почали плавитись. Я стояв із пожежним стволом, а зверху на мене капав розпечений свинець. Щоб хоч трохи знизити температуру, ми баграми роздирали короби і заливали їх водою. Але від високого тиску і пекельної спеки пожежні рукави рвалися. Було дуже тяжко".
Також серед тих, хто у 1986 році боровся з наслідками аварії на ЧАЕС, були більше тисячі працівників органів внутрішніх справ Житомирщини.
Житомирська область стала одним з регіонів України, які найбільше постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. У зоні радіаційного забруднення опинилося 38% території області — 735 населених пунктів, де жили майже пів мільйона людей.
На початок 2023 року в Житомирській області жили 6 тисяч 100 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube