Національному музею космонавтики ім. Сергія Корольова, що у Житомирі, виповнилося 53 роки. Створення музею починалося з експозиції у меморіальному будинку академіка Сергія Корольова у 1970 році. У 1991 році у музеї відкрили експериментальну експозицію "Людина і космос", яка з того часу зібрала понад три мільйони відвідувачів.
Генеральна директорка Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова Ірина Дячук в музеї працює понад 40 років, 12 з яких очолює музей. Кореспондентам Суспільного розповідає: експериментальна експозиція "Людина і космос" є ровесницею незалежної України.
"Ми отримали можливість відображати українську космонавтику, яка на той час була дуже засекреченою. Фактично ми поступово заводили певні зв'язки, розвивали наукову роботу, відображали українську космічну діяльність в нашій експозиції. І поступово наша експозиція відображала розвиток космонавтики в Україні. Виклики, які поставила перед нами агресія з боку Росії, спонукали нас ще детальніше вивчати історію української космонавтики, намагатися зберегти те, що ми могли зберегти в цей час, і активно розвивати міжнародну діяльність. Нам дуже важливо, щоб наш музей сприймали саме, як Національний музей космонавтики України", — каже Ірина Дячук.
Під час зйомок у музеї космонавтики кореспонденти Суспільного поспілкувалися з відвідувачами, які прийшли оглянути виставку. Анастасія та Олег Голубовські приїхали зі Львова, розповідають, що вперше завітали до житомирського музею космонавтики
"Знаємо, що Житомир доволі популярний, особливо в плані космонавтики, тому вирішили сюди приїхати на екскурсію", — каже Олег.
"Дуже мені подобається цей музей, особливо для дітей, — говорить Анастасія. — Я взагалі працюю з дітьми, тому розумію, наскільки класно це було б для дітей, щоб інтерактивно показати їм всю цю історію; показати моделі — можливо, їх це надихне, і вони заохочують розвивати цю галузь в Україні".
За словами завідувачки історичного відділу Лілії Кавун, за 32 роки існування експозиції "Людина і космос" її відвідали близько трьох мільйонів людей. Відвідувачі цікавляться переважно експозиціями, які розробляли українські фахівці.
"Найпопулярніший експонат нашого музею, біля якого відвідувачі люблять фотографуватися, це макет "Луноход-2" у реальних розмірах, який у 1973 році доставили на поверхню Місяця. І ось в розробці деяких приладів "Лунохода" брали участь українські підприємства. 400 коліс, встановлених на "луноходах", виготовили на Харківському велосипедному заводі, де свого часу випускали велосипеди марки "Україна", — каже завідувачка історичного відділу музею.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну космічну експозицію музею побачили у Франції та Литві. Планують її також показати і в Естонії.
"Перша виставка була у Франції 24 серпня 2022 року — там вона зайняла центральну алею космічного містечка "Cite de l’espace". Її відвідали дуже багато людей, а в цьому році литовська виставка також відкрилася напередодні Дня незалежності. І її специфікою було те, що відкриття проходило паралельно з телемостом між колективом Етнокосмологічного музею Литви і колективом Національного музею космонавтики. І там ми представили наші раритетні експонати, які пов'язані з життям Сергія Павловича Корольова", — розповіла генеральна директорка Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова Ірина Дячук.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: