Основна мета сертифікації вчителів початкових класів – визначити найкращих освітян. Непроходження сертифікації жодним чином не вплине на подальшу роботу педагога – за вчителем залишиться його категорія та звання. Про це Суспільному розповів начальник управління Державної служби якості освіти в Житомирській області Олексій Редько.
"Давайте, наприклад, подивимося на спортсменів: не всі вони можуть займати призові місця постійно, але ж ми не можемо говорити, що ці спортсмени, які не займають призових місць, – погані чи некваліфіковані, – каже Олексій Редько. – Це лише певний момент конкурсного відбору найкращих на цей момент. Зрозуміло, що всі цей конкурсний відбір пройти не можуть. Тобто це відбір найкращих педагогів на цей момент".

Ірина Щебет успішно пройшла сертифікацію. Жінка працює вчителькою початкових класів. Каже, що успішне проходження вигідне для викладача не лише у професійному, а й у матеріальному плані. Зокрема, дає право швидше отримати кваліфікаційну категорію, а це надбавка до заробітної плати педагога. Наприклад, вчитель першої категорії, отримавши сертифікат, автоматично отримує вищу категорію.
"Молодий вчитель приходить в школу, працює два роки і вже може не чекати п'ять років, поки настане рік атестації. Він може сертифікуватися раніше. Вчитель, який успішно проходить сертифікацію, отримує право на позачергову атестацію з підвищенням кваліфікаційної категорії. Крім цього, вчитель, який успішно пройшов сертифікацію, має надбавку 20 відсотків до свого тижневого навантаження", – розповідає вчителька Гадзинської гімназії Ірина Щебет.

Нині Ірина Щебет працює експерткою з сертифікації вчителів. Каже, під час своєї роботи помітила один недолік у тестуванні вчителів.
"Якщо сісти і проаналізувати ці тести, то є питання, які зовсім не стосуються роботи вчителя початкових класів – інклюзія, наприклад, – каже Ірина Щебет. – У нас не кожен клас інклюзивний. Якщо вчитель не працює в інклюзивному класі, то він не знає певних нюансів. Або ж якщо вчитель початкових класів не викладає інформатику, хоча десь 15 років тому в університеті він це вчив, але вибачте, за 15 років вже багато чого змінилося".

Нині сертифікація вчителів є необов'язковою та проходить у тестовому режимі.
"Що ми можемо здобути або де ми можемо зупинитися у питанні сертифікації? Це може бути або виявлення кращих вчителів, або ж це може стати обов'язковою сертифікацією для всіх вчителів, яка виступить у ролі фільтра, тобто допускатиме до школи лише тих педагогів, які зможуть пройти сертифікацію", – розповідає експерт з питань організації та розвитку шкільної освіти Сергій Дятленко.

За словами експертки з сертифікації Тетяни Ковальчук, нині, коли сертифікація є необов'язковою, вона є вигідною для вчителів, адже може бути альтернативою атестації.
"Звичайно, набагато краще, коли у вчителя є вибір: атестація чи сертифікація. Наприклад, коли я проходила сертифікацію, то в той же рік я проходила й атестацію. І от у мене був запас, паралельний запасний варіант попереду", – каже експертка з сертифікації Тетяна Ковальчук.


Що відомо
- Сертифікація вчителів початкових класів: найбільше сертифікованих вчителів у п'яти громадах Житомирщини.
- Третина вчителів початкових класів Житомирщини, які подавалися на сертифікацію, не пройшли перший етап.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: