Учні та викладачі житомирського ліцею №28 взяли участь у зйомках короткометражного фільму "Крути". У стрічці відтворили події битви під Крутами 29 січня 1918 року. У фільмі знімалися 43 школярі та три вчителя. Про це Суспільному розповів директор міського департаменту освіти Валентин Арендарчук.
Валентин Арендарчук був автором ідеї, а сценаристом та режисером фільму став актор театру імені Івана Кочерги Володимир Вербельчук.
"Я вважаю, що це один із найцікавіших, найкорисніших і найефективніших методів навчання історії. Коли діти не тільки читають книги, монографії та слухають лекції вчителів історії, а ще й самі беруть участь у таких проєктах", – каже Валентин Арендарчук.
До зйомок фільму "Крути" долучилися 43 учні та троє вчителів. Тривалість короткометражки – п'ять хвилин, зняли її упродовж одного дня. Режисер монтажу фільму "Крути" Сергій Косюченко каже, що костюми для акторів брали у драмтеатрі, а декорації створювали самі.
"З історії України знаємо, що бій під Крутами був у сніжний день. Ми теж підібрали такий день і відзняли короткометражну стрічку. Зйомки проходили з першої години дня до о пів на сьому вечора. Діти старанно працювали над своїми ролями. Ми дуже вдячні педагогічному колективу ліцею №28, який допомагав учням переодягатися та гримуватися", – говорить Сергій Косюченко.
Одну із головних ролей у фільмі "Крути" виконав учень восьмого класу Владислав Федоренко.
"Йшов бій, всіх навколо вбили, – розповідає Владислав. – Залишився лише він (персонаж Владислава – ред.) і генерал. Генерал підступно підходив до мене і вбив мене".
Роль генерала Муравйова у фільмі зіграв вчитель фізкультури Павло Гановський.
"Образ мені дався легко, оскільки зараз відбуваються такі події в країні, за які мені щемить, сидить у серці та кожен день посилюється злоба до цих окупантів, – каже вчитель. – Вона накопичується, як у глечику. Цю злобу мені було легко показати. Вона в мені присутня, як і у кожному з нас. Такі ролики потрібно створювати, аби люди не забували, що таке було. Історія циклічна. Це вже було. Помилка була. ЇЇ не виправили, на жаль. І вона знову повторюється – тільки розпочали з інших областей. У той час – з Харківської області, у наш час почали з Криму, Донецька, Луганська".
Короткометражку впродовж тижня планують показати учням навчальних закладів Житомира.
Що відомо
- Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року біля однойменної залізничної станції між Бахмачем і Ніжином. Більшовицькі сили в районі Крут становили близько шести тисяч солдатів та балтійських матросів, а безпосередню участь у бою взяли до трьох тисяч осіб. Їм протистояли близько тисячі представників українських сил, які складалися зі старшин і курсантів 1-ї Київської військової школи ім. Б. Хмельницького, 115-130 студентів першої сотні Студентського куреня та добровольців з Вільного козацтва ("Курінь смерті").
- Бій під Крутами закінчився організованим відступом українських частин на потязі. Втрати українців, за різними оцінками, становили від 80 до 100 загиблих. Більшовицькі війська втратили понад 300 людей. Разом з тим українцям вдалося стримати наступ більшовиків на чотири дні, що дало змогу укласти Берестейський мирний договір.
- З-поміж учасників бою під Крутами були троє житомирян.
- В Житомирі є вулиця Героїв Крут, а також провулок Павла Кольченка – учасника бою під Крутами, який народився на Житомирщині.
Також по темі
- В 2020 році напередодні дня вшанування пам’яті Героїв Крут житомиряни згадували історичні події.
- В 2021 році У Житомирі пластуни відтворили епізоди бою під Крутами.
- Реконструкція, лекція та фільм – в 2022 році житомирські пластуни вшанували пам'ять героїв бою під Крутами.
- В Житомирі пластуни організували історичний екскурс на вшанування пам'яті героїв бою під Крутами.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: