Рятувальник Віталій Чорнуха був вимушений виїхати з окупованої Херсонщини. З березня 2022 року чоловік працює у восьмій Державній пожежно-рятувальній частині у Коростені та мріє повернутися додому.
Віталій Чорнуха розповів Суспільному, що вирішив виїхати з окупованої території, бо давав присягу на вірність народу України.
"24 лютого, коли Росія вторглася на територію України, Херсонщина була окупована майже у перші години, – розповідає Віталій Чорнуха. – Росіяни погрожували, що будемо працювати на них. Казали, що у нас буде все добре, як у Росії та в Криму. Казали, що будемо працювати, бо вони сюди прийшли надовго. Назавжди. І у нас не буде вибору. Будемо працювати на них. І взагалі вони думали, що ми на них тут чекаємо. Але люди їх там не чекали. Наші хлопці також їх не чекали. І ми розуміли, що під росіянами ніхто працювати не буде. Ми давали присягу на вірність народу України. І прийняли таке рішення, що треба виїжджати з окупованої території".
Дорога з рідного міста до Житомирщини зайняла декілька діб і була складною.
"Ми виїжджали ще у березні, – розповідає Віталій Чорнуха. – Тоді йшли бойові дії. Через місто Херсон зовсім не можна було виїхати. Виїжджали через Запоріжжя. Було дуже багато російських блокпостів. Окупанти на блокпостах вели себе дуже нечемно. Особливо чеченці і буряти. На кожному блокпості перевіряли, чи носили ми бронежилети. Перевіряли синці на плечах, патріотичні татуювання. Роздягали нас до пояса. Піднімали штани до колін. Також запитували, чи служили в армії. Хто служив, то повинен був відповісти, де військовий квиток. Запитували, чому виїжджаємо на територію, де вони будуть вже завтра".
Чоловік проїхав разом зі своєю родиною більше 600 кілометрів та кілька десятків блокпостів.
"Я їхав з дружиною та молодшою донькою, – розповідає Віталій Чорнуха. – Дівчат не чіпали. Чіпали тільки хлопців. І обов'язково перевіряли документи. Посвідчення ДСНС провозив у доньки в кросівках. Треба було цей документ заховати і не показувати, що працюю у державній службі. Донька везла у себе під устілкою це посвідчення".
Ховати рятувальнику довелося і форму надзвичайника.
"Бо були проблеми, – розповідає Віталій Чорнуха. – Я знаю хлопців, які виїжджали. У них знайшли форму ДСНС і повернули назад. Я особисто форму з собою брав, але коли почув про це, то по дорозі ми її заховали у посадці. Будемо їхати назад, то заберемо, бо є мрії. У всіх є одна мрія , а у нас дві – щоб закінчилася війна і скоріше повернутися додому".
Читайте також
- Більше ста вимушених переселенців зі сходу та півдня України приїхали на Коростенщину впродовж двох тижнів.
- У Житомирі та Коростені зводитимуть багатоповерхівки, де зможуть оселитися переселенці.
- У селі поблизу Житомира родина священника на власному обійсті прихистила три сім'ї переселенців.
- Близько шести сотень переселенців готуються поселити на території Новогуйвинської громади на Житомирщині.
- У селі Висока Піч на Житомирщині проживає більше півтори сотні переселенців – люди продовжують прибувати.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber