Чому замулюються річки на Запоріжжі та як цьому протидіяти — пояснює експертка

Чому замулюються річки на Запоріжжі та як цьому протидіяти — пояснює експертка

Чому замулюються річки на Запоріжжі та як цьому протидіяти — пояснює експертка
. Колаж: Суспільне Запоріжжя

Чим небезпечне замулення малих річок та як із ним боротися в етері програми "Сьогодні. Головне" розказала Інна Рибалко — начальниця відділу водних відносин та басейнової взаємодії Басейнового управління водних ресурсів річок Приазов'я.

За словами експертки останніми роками на території Запорізької області, як і на території всієї України спостерігаються посухи, маловоддя, випадає замало опадів. Це призвело до того, що на річках, особливо в степовій зоні, спостерігається маловоддя, влітку річки пересихають, в них не вистачає води.

Але не менш ніж кліматичні зміни, на стан річок впливають і антропогенні чинники – розташування житлових забудов у заплавах річок, розорення заплав малих річок, прибережено-захисних смуг, відсутність каналізації, порушення умов поверхневого стоку. Розораний верхній шар ґрунту потрапляє у річку та що призводить до замулення, тобто потрапляння у воду ґрунту.

"У нас на території області також спостерігаються сільськогосподарські товаровиробники, які місцями також розорюють свої поля, аж до самих річок. Потім місцеві мешканці, особливо там, де приватний сектор, там також можна таке побачити. Ще "допомагають" стічні води, які підприємства скидають в річки", — каже Інна Рибалко.

Експертка каже: замулення впливає на здатність води проходити вільною течією, що може викликати затоплення прибережних територій. Глибина річки стає меншою, вода може розтікатися в сторони і тим самим буде затоплювати заплаву. Також від замулення влітку вода дуже швидко випаровується, що призводить до пересихання самої річки.

Як пояснює Ірина Рибалко, найкращий спосіб протидії замуленню — комплексні заходи. Стан річок можна покращити розчищенням річищ, оптимізацією зарегульованості водотоків, укріпленням берегів річок, створенням захисних смуг біля прибережних зон, зменшенням скиду неочищених стічних вод, будівництвом очисних споруд та каналізацій. Всі ці заходи призведуть до того, що стан річок покращиться.

"Хочу наголосити, що всі роботи на землях водного фонду, такі як розчищення річища річки, відповідно до водного кодексу статті 86, повинні проводитися за проєктом. Тобто спочатку потрібно зробити проєктні роботи, а потім лише приступати до самої розчищення. Бо якщо проєкту не буде можна наробити біди. Забуритися кудись не туди, може щось більше розчистити. Вода спочатку з’явиться, а потім пропаде. Тобто проєктна документація обов’язково повинна бути", — каже експертка.

Що відомо

  • В Запорізькій області діє Регіональна програма розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року, яка була прийнята у 2013-му. У 2021 році на Програму з обласного бюджету було виділено 1 млн 578 тис. грн, з місцевих бюджетів 1 млн 423 тис. грн. Всього на розчищення та поліпшення стану річок Сухої, Верхньої Хортиці, Великої Білозірки та водойми у парку "Дубовий Гай" за період з 2018 до 2021 року витратили 11 млн. 381 тис. грн.
  • Басейнове управління водних ресурсів річок Приазов'я Агентства водних ресурсів у відповідь на запит Суспільного Запоріжжя повідомила що на території Запорізької області протікає 62 малі річки. З 1991 року кількість малих річок на Запоріжжі залишається незмінною.
На початок