Перейти до основного змісту
Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті

Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті

Ексклюзивно

61 річницю з дня запуску 18 лютого відзначає вінницький тролейбусний рух. Цього дня, у 1964 році, тролейбуси у місті почали курсувати з пасажирами. Нині вінницької громадою курсують 108 тролейбусів, зокрема, власного виробництва та на автономному живленні.

До річниці одним із перших тролейбусів міста ЗіУ-5Д провели екскурсійний маршрут для ветеранів Вінницької транспортної компанії — від тролейбусного ДЕПО до кінцевої зупинки на Немирівському шосе. Таку ж поїздку планують провести для жителів міста в найближчу суботу, 22 лютого.

Як запускали тролейбусний рух у Вінниці понад 60 років тому — у матеріалі Суспільне Вінниця.

Тролейбуси у Вінниці з'явились у 1964 році. Тоді місто закупило п'ять вживаних тролейбусів у Кишиневі, розповів завідувач музею вінницького тролейбусу Олег Матюхов. Ними жителі Вінниці добирались з центру міста до промислових районів.

Перший офіційний маршрут вінницького тролейбусу сполучав сучасні площу Героїв Чорнобиля та вулицю Максима Шимка.

"Не було офіційного дозволу на будівництво тролейбусної лінії, і ось місцева влада пішла на хитрощі, аби з’явився новий вид транспорту, який на той час вважався перспективнішим та сучаснішим за трамвай. Це були вживані тролейбуси, бо офіційно не було дозволу взяти нові. Відновили, пристосували до роботи і три місяці вони курсували без пасажирів — поки не було офіційного акту прийому. Він стався якраз 18 лютого", — розповів Олег Матюхов.
Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті
Один із перших тролейбусів, який курсував Вінницею. Суспільне Вінниця/Дмитро Боднюк

У грудні 1965 року після офіційного відкриття тролейбусної лінії Вінниця отримала перші нові тролейбуси — "Київ-2" та п'ять "Київ-5ЛА". Далі місто закуповували ЗіУ-5Д, один з яких досі використовують як екскурсійний. У день річниці вінницького тролейбуса ним безкоштовно провезли ветеранів Вінницької транспортної компанії — від тролейбусного ДЕПО до кінцевої зупинки на Немирівському шосе.

Керував екскурсійним тролейбусом водій Олег Ткачук. Суспільному чоловік розповів, що на такій машині починав працювати.

"Хороша машина, дуже гарно управляти. Все тут є. Все нормально. У нових одна специфіка управління, а тут по-іншому. Тут тумблера переключають двері, світло, манометри є", — розказав про особливості тролейбуса водій Олег Ткачук.
Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті
Олег Ткачук за кермом ЗіУ-5Д. Суспільне Вінниця/Дмитро Боднюк

Вінничан Олег перевозить 29 років. Робота йому подобається, тому змінювати її не планує навіть попри невелику зарплатню.

"Графік заплановано. Наряд, і зранку виїжджаю, і там різні є маршрути в 6 ранку, в 5, або "розвозки", я вже звик. Хотілося би більшу зарплату, а так то все. Зранку багато людей: хто на роботу спішить, хто куди, а в обід мало".

На поїздку екскурсійним тролейбусом прийшов Олександр Глухов. Чоловік працював водієм тролейбуса 53 роки. Поїздка ретро-тролейбусом — це наче повернення у молодість, розповів Суспільному.

"Проїхати, згадати молодість. Зараз важче працювати в місті, бо багато транспорту. Раніше було добре — мало машин", — згадав Олександр Глухов.
Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті
Ветерани Вінницької транспортної компанії на екскурсійному рейсі. Суспільне Вінниця/Дмитро Боднюк

У Вінницькій громаді нині курсують 108 тролейбусів, зокрема, ті, які виробили у Вінниці та на автономному живленні, повідомив начальник ДЕПО міста Олексанлр Любивий. У транспорті є валідатори, місця для людей з інвалідністю та на візках. На 22 маршрутах Вінниці працюють 202 водіїв, з них 50 жінок.

"Це і "Богдани", яким 11 років, це і PTS, які ми збираємо, це "Соляріси", які третій рік їздять у нас. PTS — це наші, які ми складаємо на базі нашого ДЕПО. "Родзинка"це те, що усі машини, які купувались, вони не енергозатратні, на 27% менше енергії потребують. Комфорт для водіїв покращився, бо у нових машинах пневмопідвіска, безшумна", — розповів Любивий.
Вінницькому тролейбусу — 61 рік. Як запускали громадський транспорт у місті
Вінницький тролейбус на вулиці Собороній. Суспільне Вінниця/Дмитро Боднюк

Екскурсійний маршрут запустять у суботу, 22 лютого, для жителів та гостей Вінниці. Маршрут та вартість квитка оприлюднять на сайті тролейбусного ДЕПО.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня
Вибір редакції
На початок