У трьох громадах Вінниччини стартував проєкт "Вакцинальний компаньйон "Вакцинайко": кого і від чого щеплюватимуть

У трьох громадах Вінниччини стартував проєкт "Вакцинальний компаньйон "Вакцинайко": кого і від чого щеплюватимуть

На Вінниччині у трьох громадах — Жмеринській, Шаргородській та Могилів-Подільській — стартував проєкт "Вакцинальний компаньйон "Вакцинайко". Розрахований він на три місяці. Про суть і актуальність заходу, учасників проєкту, а також про міфи вакцинації та ризики відмови від щеплень в ефірі Українського Радіо Вінниця розповів керівник проєкту, завідувач відділу комунікації та інформаційно-роз'яснювальної роботи Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олег Лук'янович.

Від яких хвороб проводитимуть щеплення

"Під час реалізації цього проєкту ми прагнемо створити образ “вакцинального” компаньйона, друга, товариша, порадника, компаньйона в іграх, компаньйона на шляху до здоров’я кожної дитини, для батьків, для медичних працівників, педагогів — для всіх тих, хто прагне захиститися від небезпечних інфекцій за допомогою вакцини. Це так звані вакцинокеровані інфекції. Ми зосередили свою увагу на трьох таких інфекціях: це кашлюк, дифтерія та правець", — розповів Олег Лук'янович.

Ці хвороби є надзвичайно небезпечними для дітей, сказав Лук'янович. Особливо, під час війни.

"Вони є небезпечними у мирний час, а під час війни, коли є міграція та скупчення населення у сховищах, які ми часто відвідуємо під час повітряних тривог, коли є обмеження доступу до медичної допомоги, бо є внутрішньо переміщені особи й не завжди є можливість отримати таку медичну послугу, як вакцинація, то ця проблема стає особливо актуальною".

За підсумками 2023, на Вінниччині склалася незадовільна ситуація щодо вакцинації, розповів Лук'янович. Адже вакцини, які входять до національного календаря профілактичних щеплень, отримали близько 80% дітей віком до шести років. А від кашлюка, дифтерії та правця — 72,6%.

"Це означає, що в області майже 11 тисяч дітей, які або не отримали щеплення від цих трьох хвороб, або отримали неповний вакцинальний комплекс. І ці діти можуть захворіти самі або стати розповсюдниками інфекції для інших".

"Вакцинайко" — супергерой

Проєкт сфокусований на дітей до шести років. Перше щеплення роблять у два місяці, потім — у чотири, шість та вісімнадцять. Наступне щеплення — у шість років. Батьки, які не робили щеплення дітям у цей період, а згодом наважилися, мають звернутися до сімейного лікаря і з ним виробити план, як наздогнати щеплення, які були упущені з різних причин, сказав Лук'янович.

Наразі фахівці проєкту працюють над створенням образів “Вакцинайка”. Його хочуть зробити в образі супергероя — української вівчарки Командора. Для дітей готують комікси, розмальовки, цікаві мультики, медалі з образом “Вакцинайка” та іграшки. Партнери проєкту — дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ, Український католицький університет та уряд Бельгії. Щеплення для дітей — безкоштовні.

Чому для реалізації проєкту обрали саме ці громади, Олег Лук'янович пояснив:

"Могилів-Подільська — прикордонна. Це її особливість. Жмеринка асоціюється з потужною залізничною розв’язкою. А Шаргород має багато історичних місць, потужні релігійні громади. У цих громадах станом на кінець 2023 року 633 дитини не отримали або повністю не отримали вакцинальний комплекс проти цих трьох інфекцій. Якщо загальна кількість дітей у цих громадах понад три тисячі, то десь 2600 отримали щеплення".

Міфи про вакцинацію

"Міфи виникли, напевно, з самою вакцинацією. Ще у 18-у столітті розповсюджувався мів про коров'ячу віспу, що людина, яка отримає таку вакцину, перетвориться на корову. Зараз для нас це звучить смішно. Але зовсім недавно ми були свідками того, як розповсюджувався міф про те, що вакцинація супроводжується чипування. Вакцинація була пов’язана з міфами, як щось нове, що в людей викликає цікавість. Вакцинація від цих трьох хвороб, про які ми говоримо, застосовується в комплексі більше 70 років. За цей час люди переконалися, що ці вакцини безпечні та ефективні. Жодного міфу про вакцину від цих хвороб я не чув", — розповів Лук'янович.

За його словами, до того часу, поки не було щеплення від цих трьох хвороб, смертність від дифтерії, наприклад, сягала 50%, а від правця у немовлят — 100%. А у дітей старшого віку — 80% смертності.

"Поблажливо ставимося до кашлюку. Але ця хвороба теж небезпечна. Вона вражає дітей віком до двох років. Тому відмова від вакцинації — це ризик здоров’я для дитини. За той період, коли введена вакцинація від нього, смертність знизилася на 95%. Це сотні тисяч врятованих дітей".

Які переваги вакцинації

Вакцинація дає імунітет, захист від хвороби та ймовірність того, що дитина не захворіє взагалі або перенесе хворобу у легкій формі, без ускладнень, розповів Лук'янович

"Дуже важливо не плутати такі поняття, як побічний ефект, ускладнення чи реакція на вакцину. Це нормально, коли після щеплення виникає реакція. Вона може бути як місцевою (біль у місці уколу), так і загальною — супроводжувати лихоманкою, загальною слабкістю. Але це не йде в жодні порівняння з тим, які ускладнення можуть бути від тих хвороб і загроза померти".

Втім, за його словами, ситуацію, коли 100% населення буде щеплено, важко уявити.

"Завжди виникають певні нюанси з різних причин. А вакцинацією у 95% і більше ми намагаємося створити колективний імунітет. І для кожної інфекційної хвороби він вираховується окремо по певній формулі. Чим більше відсотків людей вакцинується, тим меншим буде відсоток спалаху пандемії.
Ми живемо у XXI столітті, бачимо, як з’являються нові інфекційні хвороби. І, на жаль, ми не маємо ще нових засобів боротьби, профілактики з ними. Навіть ті засоби, які ми маємо, не завжди використовуємо ефективно".

На початок