Чи готова область до блекауту: інтерв'ю із гендиректором "Вінницяобленерго"

Чи готова область до блекауту: інтерв'ю із гендиректором "Вінницяобленерго"

Чи готова область до блекауту: інтерв'ю із гендиректором "Вінницяобленерго"
.

Минулого року Україна вперше за всю історію пережила блекаут. Росія планомірно і цілеспрямовано атакувала енергетичну інфраструктуру: після кожного такого теракту пошкоджувалося близько 10-15 об'єктів. В АТ "Вінницяобленерго" повідомили, що їм вдалося відновити все пошкоджене обладнання.

Чи готові енергетики Вінниччини до потенційних обстрілів, чому світло можуть вимикати у разі "прильоту" в інших областях та які країни Європи імпортуватимуть нам електроенергію у випадку аварій — в інтерв'ю Суспільному розповів генеральний директор АТ "Вінницяобленерго" Юрій Касіч.

"Ми майже одразу відновили енергообладнання після атак РФ"

"Вінницяобленерго" майже одразу, упродовж двох-трьох тижнів, відновила своє обладнання, яке було пошкоджене внаслідок терористичних атак на енергетику України. Нашу компанію зачепило менше, ніж електричні станції України, ніж магістральну мережу країни, бо саме на ці об'єкти першочергово були націлені атаки.

Фактично Україна минулого року пережила свій перший в історії блекаут. Ті острови генерації, які повинні були відокремитися — відокремилися. Відповідно до цих джерел, "острівків", які були зі світлом, уже розгорталася вся інша система. На Вінниччині вдалося заживити споживачів чи не в першу добу.

Енергетики України врахували рекомендації європейських партнерів щодо захисту енергооб'єктів та енергообладнання. Усе це виконано і виконується. Ймовірність блекауту, на мою думку, 50 на 50. Все, що залежить від енергетиків України, ми робимо.

У кожного диспетчера, як окремої енергосистеми, так і об'єднаної енергосистеми України, на столі є інструкція з відновлення після аварії. Розробляються різні сценарії, як діяти, які є резервні лінії: як великі — магістральна мережа, так і маленькі".

Понад рік Україна від'єднана від російської та білоруської енергосистеми

"Фактично Україна приєдналася до європейських ринків, європейських правил ведення енергетичного бізнесу. Це дуже великий крок, до якого Україна йшла десятиріччями. На сьогодні бачимо, що, коли є змога, ми експортуємо. Коли можемо і це економічно доцільно — ми імпортуємо. Ідуть комерційні обміни.

Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E) постійно слідкує за нашою паралельною роботою й з кожним кроком дає більше дозволів для того, щоб обмінюватися потоками на рівні 300 мегаватів, потім це стало 600, наразі — 1200. Найближчим часом, думаю, то буде близько 2 тисяч мегаватів. Це фактично два атомних блоки".

"Умови покриття дефіциту електроенергії чітко прописані в контракті"

"У разі блекауту імпортувати Україні енергію можуть Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія. Якщо дефіцит буде 1000 мегаватів, то на 100% тисячу мегават може бути покрито за рахунок зовнішнього джерела — імпорту. Між паралельно або синхронно працюючими країнами чи об'єднаннями (об'єднана енергосистема України) завжди існували контракти на аварійну допомогу, яку може активувати будь-яка зі сторін учасниць.

Вартість, обсяги та умови обговорені заздалегідь. Диспетчеру залишається лише зробити дзвінок. Всі генератори, які працюють паралельно, тобто разом, кожен генератор будь-якої країни бере на себе малесеньку частку того дефіциту".

ggggggggggg
Фото: Суспільне Вінниця
"Графіки відключень запровадять у разі терористичних атак"

"Ми пов'язані з іншими областями чи з енергетикою України декількома лініями. Вони дуже високого класу напруги та використовуються не лише для забезпечення Вінниччини, а й наших сусідніх областей. Такі ж лінії є у наших сусідів, які впливають на постачання електроенергії у нашій області. На Вінниччині генерації більше в рази, ніж ми споживаємо. В деяких областях — генерації немає зовсім. Якщо "прилітає" в якусь із цих в ліній не в нашій області, то це впливає на споживання користувачів Вінниччини.

Графіки відключень запроваджуються, коли на це буде необхідність і іншого виходу не буде. Це крайній захід. Вони можуть бути у разі терористичних атак. І з нових запроваджень — це не три черги, як було, а шість. Максимальний час відключення для однієї черги — 4 години. Якщо середньодобова температура буде нижчою мінус 10 градусів, то час відключення буде 2 години. Упродовж доби не більше 6 годин загалом.

Для того, щоб увімкнути чергу, потрібно спочатку вимкнути попередню. Це займає хвилин 10-15. Тому можуть увімкнути трішки раніше чи пізніше. Якщо це триватиме довше, потрібно звертатися на гарячу лінію. Але графік погодинного відключення — це одне, а графік аварійних відключень — це інше. Вони застосовуються без попередження споживачів і населення. Від прийняття рішення до застосування цих графіків і відключення — 15 хвилин. Це все будемо висвітлювати на нашому сайті та соцмережах".

На початок