Пам’ять жертв Голокосту вшанували на території однойменного меморіалу у Вінниці. 13 вересня 82 роки тому тут відбувся перший розстріл понад тисячі єврейських юнаків та дівчат. Про це Суспільному розповів директор музею Голокосту Леонід Трахтенберг.
Головний рабин Вінниці Шауль Горовіц розпочав захід-реквієм із молитви за мир в Україні. Далі — за розстріляних на цьому місці дітей.
По завершенні присутні поклали квіти і каміння до підніжжя пам’ятника.
"19 вересня 1941 року в цьому місці розстріляли близько 10 тисяч євреїв. А враховуючи, наприклад, інші місця Тяжилівська могила, яку ми досі не знайшли, очевидно по дорозі розстрілювали. Десь усього у цей день було розстріляно близько 15 тисяч людей", — каже Леонід Трахтенберг.
Історикиня Фаїна Винукорова розповіла, що вивчає історію Голокосту понад 30 років. Досі натрапляє на нові документи про ті події. У Вінниці відомо про кілька місць масових розстрілів.
"Цифра 9600 людей — 19 вересня. І це не тільки це місце розстрілу. Є ще Тяжилівський кар’єр, де розстрілювали замостянських євреїв", — каже Фаїна Винокурова.
Точної кількості могил ніхто не знає, каже Трахтенберг. В області відомо про понад 360 місць масових поховань євреїв.
"У нас на території дві зони: німецька зона окупації, “Трансністрія” — румунська зона окупації. Якщо подивитися на карту області, то кількість могил майже однакова. Там в Трансністрії голокост від голоду, холоду і хвороб. У нас німецька зона окупації Голокост від куль", — каже Трахтенберг.