Праведники народів світу: як жителі міста Шаргород на Вінниччині рятували євреїв у часи Голокосту

Праведники народів світу: як жителі міста Шаргород на Вінниччині рятували євреїв у часи Голокосту

Україна посідає 4 місце у світі за кількістю Праведників народів світу. П'ята частина з них — жителі Вінниччини. Про це Суспільному розповів дослідник історії Голокосту Юрій Бурдинський. На території області діяли дві зони окупації: німецька та румунська. У другій — шансів вижити було значно більше.

До Дня пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, який відзначають в Україні 14 травня, Суспільне підготувало історію про рятівників міста Шаргород.

До Другої світової в ньому мешкали 1 800 євреїв, 1941 року туди пригнали 3,5 тисячі людей з Румунії, та майже тисячу з Бессарабії. В цьому гетто більша частина дожила до звільнення від фашистської окупації весни 1944 року.

На старому єврейському цвинтарі у Шаргороді з 1942-го по 1944-й роки тут були поховані близько 2 тисяч шаргородських, румунських та бесарабських євреїв, за словами історика Юрія Бурдинського. Більшість — померли під час епідемії тифу.

Музей у другому ліцеї міста Шаргород
Музей у другому ліцеї міста Шаргород. Суспільне Вінниця

Втім, як каже історик, жертв могло бути в рази більше, аби не юрист із Чернівців Меїр Тайх. Він очолив єврейську громаду і запровадив такий устрій, що практично всі інші були врятовані. Історичні документи та опитані свого часу свідки доводили, що Тайх вмів домовлятись і підкуповувати окупантів.

"Шаргородське гетто відрізнялось, бо там не було парканів, не було решіток. Людям дозволялось вільно пересуватись. Воно займало понад триста будинків, мешкали понад сім тисяч євреїв", — розповів Юрій Бурдинський.

До початку Другої світової війни населення Шаргорода на 80% складалось з євреїв. Їхні життя нерідко рятували місцеві українці. Офіційно тих, хто отримав звання праведника світу у Шаргороді — 12. Серед них — бабуся та мати Ганни Грелі. Вони, як розповіла жінка, 1941 року врятували єврейську родину: матір та 4 дітей.

"Найменшому хлопчику було п'ять днів, коли почалася війна. Він народився 17 червня 1941 року. Мама прийшла додому і розповіла мамі, моїй бабусі, вони городами, річкою прийшли до нас і так у нас жили", — розповіла Ганна Греля.

Архівні фото
Архівні фото. Суспільне Вінниця

У родині Любові Самборської — шість праведників народів світу: татові та мамині батьки та їхні діти. Загалом вони врятували 7 родин, у кожній з яких — по 5-6 людей.

"Рахель, Швайцбрайт, Берграсер, Кац, Млинарські, Забарський.... І переховували, і годували вдома, в підвалах", — говорить Любов Самборська.

Україна за офіційними даними посідає 4 місце в Європі за кількістю праведників. На Вінниччині їх було найбільше.

"Ми ніколи не дізнаємось точну цифру, їх значно більше. Багато людей просто загинули, а багато тих врятованих і не знали, що можна написати в Яд Вашем. Насправді дуже багато рятували саме українці", — зазначив історик Юрій Бурдинський.

Він все життя вважав себе українцем і лише після смерті матері, розбираючи її документи, дізнався, що єврей. Адже українці не лише рятували, а нерідко й усиновлювали єврейських дітей.

"В Летичеві гетто було знищено в січні 1942 року… В ніч перед розстрілом моя бабка витягнула з під паркану двох маленьких дітей. Мамі було 7 років, брату ще менше і вони їх сховали", — розповів Юрій Бурдинський.

Будинок Клари, постоялий двір на вулиці, де розташовувалося гетто
Будинок Клари, постоялий двір на вулиці, де розташовувалося гетто. Суспільне Вінниця

Про те, що бабуся має звання праведниці світу, дізнався під час однієї з поїздок до Ізраїлю, де на алеї праведників знайшов прізвище своєї бабусі.

Присвоєння звання “праведник народів світу” процедура довготривала з безліччю свідчень та перевірок. По-перше, порятунок мав бути безкорисливим, не за гроші. По-друге, її не присуджують євреям. Тому Меїр Тайх не міг його отримати, хоч і врятував тисячі євреїв, розповів Юрій Бурдинський.

Але співвітчизники врятували його, коли прийшла радянська влада і, звинувативши у колабораціонізмі, кинула до в’язниці. Шаргородські євреї написали листа очільнику обласного НКВС.

"Люди розповіли як рятував євреїв. Допомагав партизанам, підкуповував румунів, і його випустили", — сказав Юрій Бурдинський.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок