Вінницька міська рада затвердила програму розвитку аграрного сектору та продовольчої безпеки громади на найближчі три роки. Які заходи будуть реалізовані, в ефірі Українського радіо Вінниця розповів Олександр Закорченний — радник міського голови з питань агропромислового розвитку.
За його словами, програма передбачає 10 пріоритетних напрямів.
"Зокрема, забезпечення розвитку галузі землеробства, розвиток органічного виробництва, тваринництва. Водні об'єкти і їх використання, бджільництво, розвиток особистих селянських господарств, впровадження дорадчих послуг. А також вдосконалення інфраструктури аграрного ринку, інвестиційне забезпечення розвитку аграрного сектору громади й створення нових робочих місць. Забезпечення інформаційної діяльності та організаційна підтримка", — говорить Олександр Закорченний.
Розвиток бджільництва й створення кооперативу
За його словами, внаслідок проведення децентралізації до Вінниці доєдналися 8 територіальних громад. У їхньому складі — 10 тисяч земель сільськогосподарського призначення.
"Ми зустрілися із представниками по бджільництву. Вінницька міська територіальна громада першою Україні долучилася партнером до спів-виконання держпрограми. Вона передбачала по 200 гривень на одну бджолосім'ю, але не більше 30 тисяч, починаючи з 10 сімей. У місцевій програмі передбачили пасіки, які мають від 4 до 9 бджолосімей. З міського бюджету їм виділять по 200 грн. Пасікам від 10 бджолосімей — по 100 грн на бджолосім'ю, але не більше 30 тисяч. Тобто, пасіки, які отримують гроші з держбюджету, доотримають ще по 100 грн з місцевого", — каже Олександр Закорченний.
Пасічникам пропонують створити кооператив.
"Наразі немає утворення, яке б об'єднувало 59 пасічників Вінницької міської громади. Створення кооперативу — це краща ціна продажу. Оскільки буде велика партія, яку можна продавати на території України й вивчати питання експорту. Друге, це придбання ліків великими партіями, безпосередньо від виробника. Третє — листова вощина, яка не зажди трапляється хорошої якості. Обговорюємо питання придбання обладнання, яке дасть можливість створювати її самим".
Створення фермерського господарства
Також, за словами Олександра Закорченного, у громаді планується створити мінімум 2 фермерські господарства по рослинництву й три по тваринництву упродовж 3 років. Загалом — не менше 5.
"Перш за все, це створення фермерського господарства, яке б займалося квітникарством, коноплярством й іншими вузькими галузями. Маємо селянські господарства, які займаються овочівництвом. Доглядають його без застосування великої кількості хімічних препаратів, тобто це продукція кращої якості. Хочемо об'єднати їх, створити асоціацію, чи спілку, — говорить Закорченний.
Офіційно лише 2,2% від потреби овочів виготовляються на території Вінницької ТГ. Неофіційно, ці селянські господарства вирощують ці овочі й надлишки реалізовують на ринках. Хочемо їх об'єднати, розвинути, дати доступ до технологій. До прикладу, у нас зовсім не має парникарства. Тому це пріоритет".
Гуртовий ринок
Програма розвитку аграрного сектору та продовольчої безпеки також передбачає створення гуртового ринку.
"Він розташовуватиметься в Щітках. Попередня площа — від 2 до 3 Га. Окрім гуртової, будуть ряди роздрібної торгівлі. Він має бути доступним для всіх: і для фермера, і для великого виробника. Це однозначно сприятиме здешевленню продукції. Адже логістичне коло постачання продукції буде не більше 50 км, навколо Вінниці. Робили моніторинг, яка продукція навесні постачалася й звідки. То овочі в травні постачалися з Закарпаття й Туреччини. Якщо буде постачання з Вінниччини — це буде набагато дешевше".
Читайте також
- Підгодовують та охороняють від браконьєрів: на Вінниччині найбільша в Україні популяція зубра європейського
- У Вінниці обговорили проєкт реконструкції площі Перемоги та Будинку офіцерів