Печену рибу на соломі, яку готують у селі Наддністрянське, що в Мурованокуриловецькій громаді на Вінниччині, внесли до обласного переліку нематеріальної культурної спадщини.
Про це повідомили на сайті обласної ради. Рішення ухвалили у квітні на засіданні експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини.
Про носіїв цієї страви та спосіб її приготування опублікували на Facebook-сторінці обласного центру народної творчості.

Село Наддністрянське розташоване на берегах річки Дністер, тому риба тут здавна була звичною їжею. Одним із давніх рецептів є приготування її у печі на соломі. Так готували у будні і на свята, і передавали спосіб із покоління в покоління. Печена риба стала одним із делікатесів сучасної української кухні та візитівкою села Наддністрянське, йдеться у дописі.

"Основним носієм цієї страви була Ланецька Василина (1905 року народження), яка перейняла технологію приготування печеної риби на соломі від своєї мами. Відповідно до досліджень, перші згадки про цю страву з’явились понад 200 років тому. Нині носієм даної страви є Гринь Тетяна (1942 року народження), перейнявши дану технологію приготування риби від своєї мами Василини", — написали на сторінці центру.

У жодному селі раніше Мурованокуриловецького району, а нині територіальної громади, не готували рибу за такою технологією.
Як готувати печену рибу на соломі
"Для того, щоб риба мала гарний смак, її потрібно почистити від нутрощів, луски та зябер. Промити рибу, натерти спеціями (сіль, перець, коріандр, часник) та залишити маринуватися на одну добу. На другий день розпалити піч сухими фруктовими дровами, нагріти її до білого череню та вигорнути жар у бік", — йдеться у дописі.

Відтак потрібно застелити дно печі соломою та за допомогою дерев’яної лопати викласти на неї рибу. Потім солому підпалюють, вона повільно горить і прокопчує рибу, яку можна також розрізати по хребту, щоб прокоптилася до золотої скоринки. Потім піч закривають і запікають рибу 30-40 хвилин.
Для приготування риби солома має бути з житнього околоту. Жито з колосками жнуть серпом, молотять ціпом так, щоб не пошкодити жодну соломинку: вона має бути цілою, рівненькою та не перебитою.
Риба, запечена на соломі, смакує і в холодному, і в гарячому вигляді.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp