У понеділок, 27 січня, в Ужгороді вшанували пам’ять жертв Голокосту. Ужгородці, представники єврейської громади Закарпаття та місцевої влади запалили свічки біля Закарпатської обласної філармонії, колишньої синагоги. Також присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання.
"З моєї сім'ї 7 рідних були саме в Аушвіцу (концтаборі — ред.). Це мої дідусі, мої бабусі, дядьки і тіточки, а також всі, кого я не бачив. Не згадувати цього не можна, тому що це дуже велика трагедія. Уявіть собі ситуацію, що раптом за менше, ніж один рік, зникло населення Ужгорода. 100 тисяч єврейського населення Закарпаття було просто знищено", — розповідає представник єврейського БФ "Хесед-Ар’є" Юрій Гальперт.

В Ужгороді вшанували пам’ять жертв Голокосту. 27 січня 2025 року. Вероніка Мороз/Суспільне Ужгород
"Цьогоріч 80 років від такої страшної події як Голокост євреїв, під час якого за різними підрахунками дуже багато мільйонів євреїв постраждали від нацистського режиму. Сьогодні день визволення найбільшого концентраційного табору Аушвіц або його ще Освенцим називають. Тому це було визначено як день Голокосту міжнародною єврейською спільнотою", — зазначив начальник управління національностей та релігій Закарпатської ОВА Олександр Лях.
За його словами, від 85 до 150 тисяч євреїв були депортовані із Закарпаття у період Другої світової війни. Більшість з них загинули в таборах нацистської Німеччини.
Також до пам’ятника представники єврейської громади поклали камінці.
"Ми це робимо в пам'ять загиблим під час Голокосту, оскільки немає фізичних місць поховань. Камінці це і біблійний контекст, бо в Біблії Яків також приносив каміння. То в цьому є і духовний сенс, і це наша традиція. Немає певної кількості, це ніде не зазначено, ми приносимо по одному камінцю в пам'ять жертв Голокосту", — каже представниця єврейської громади Каріна Кацан.

В Ужгороді вшанували пам’ять жертв Голокосту. 27 січня 2025 року. Вероніка Мороз/Суспільне Ужгород
На завершення рабин Єврейської громади Месіанського Юдаїзму в Ужгороді Олександр Голота зачитав традиційну молитву.
"Це традиційна молитва, яка вже читається 70 років як пам'ять про жертв Голокосту для того, щоб Всевишній помилував наших братів та сестер, які зараз ним, ми в це віримо, а також ми бажаємо, щоб Він виявив свою благодать до них. Коли ми читаємо цю молитву, ми дуже бажаємо, щоб всі народи, які живуть на землі, ніколи цього не зазнали й ніколи таке не переживали. Ми знаємо іврит, тому ми можемо перекласти цю молитву, зазвичай вона читається на івриті, але хотілося, щоб всі долучилися до неї, тому ми її переклали", — додає Олександр Голота.
Пам'ять жертв Голокосту вшановують 27 січня. Цього дня 1945 року солдати Першого Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік Освенцима. Це було місце, де загинули понад два мільйони людей.
Читати ще
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok