Пам’ять померлих вшановують на Закарпатті 1 листопада. У цей день люди йдуть на могили родичів та знайомих, приносять квіти й запалюють свічки.
Що для закарпатців означає День пам’яті й чому для них важливо його відзначати — у матеріалі Суспільного.
У церкві Свято-Троїцької парафії ПЦУ 1 листопада зранку відслужили панахиду.
"Ми звершували парастас, або панахиду в пам’ять про померлих. Молилися ми й за Героїв Небесної сотні, за тих, хто помер під час голодомору, геноциду, репресій. Це традиційне свято для Закарпаття. Так само ми звершуємо заупокійні літії на могилках, тих, хто цього потребує. Тобто, того, хто нас запрошує до цієї могилки, ми так само там молимося", — розповів священник Свято-Троїцької парафії ПЦУ Віктор Аврамчук.
Упродовж дня закарпатці відвідували кладовища, де поховані їхні рідні. Для того, аби люди могли відвідати могили родичів, до цвинтаря в село Барвінок збільшили кількість автобусів за різними маршрутами.
Місцева жителька Юдіта приїхала на могилу сина. Вона розповіла: "Я підготувала вінок, свічки підготувала, квіти принесла сюди синові. Згадую у цей день… Далі піду до батьків".
Квіти, вінки та різні лампадки можна придбати на вході до кладовища. Таким товаром торгують підприємці за кілька днів до першого листопада. Продавчиня Марина каже: 22 роки продає свічки та вінки напередодні Дня пам’яті. Розказує, що купують цього року:
"Дуже багато екопродукції: мох, шишка. Букети штучні, живі квіти. Багато робимо живих композицій з ялинки. Попит різноплановий. У нас віночки починаються від 150 гривень і вверх. Були і за 100 гривень, ми їх уже продали. Ціна на свічки точно така ж, як і минулого року: 18 гривень мале скло, велике скло — 20 гривень".
До могил на Пагорбі Слави на цвинтарі "Кальварія" в Ужгороді полеглих героїв приходять родичі, друзі та жителі громади. Місцевий житель Василь розповів, до кого прийшов на кладовище: "До своїх хороших знайомих, друзів, котрих знав з дитинства, з юності. Тут їх досить багато, на жаль. Що можемо, то от прийти і відвідати їх у такий день, згадати".
"Це день, коли згадуємо наших найрідніших і всі приходимо їх відвідати, і запалити свічку", — розповіла мама полеглого захисника Миколи Гаєвого Наталія.
1 листопада щороку в усіх громадах Закарпаття вшановують пам’ять померлих.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp