Крафтовий ярмарок, фотовиставка та атракції для дітей: в Ужгороді провели толоку до Всесвітнього дня біженців

Крафтовий ярмарок, фотовиставка та атракції для дітей: в Ужгороді провели толоку до Всесвітнього дня біженців

20 червня на набережній Незалежності в Ужгороді до Всесвітнього дня біженців провели "Толоку солідарності та рішень для біженців та ВПО". На заході представили крафтову продукцію, створену переселенцями за грантові гроші та фотовиставку про історію інтеграції біженців, а також тут організували атракції для дітей.

Відвідувачі "Толоки солідарності та рішень для біженців та ВПО" мали можливість зустрітися з представниками УВКБ ООН та його партнерськими організаціями, а також ознайомитися з громадськими організаціями, які працюють з біженцями та внутрішньо переміщеними особами, надаючи необхідну підтримку, послуги, а також залучаючи їх до різних соціальних активностей.

"Ми говоримо про вимушене переміщення. У 2014 році це було біля 60 мільйонів людей у світі. Зараз ми говоримо станом на квітень 2024 року майже 120 мільйонів людей, що змушені були покинути свої домівки. Якщо ми говоримо загально про біженців в Україні і внутрішньо-переміщених осіб в Україні разом — це більше 9-ти мільйонів людей, що покинули свої домівки і шукають захисту чи то в Україні, чи то за кордоном", — розповіла в. о. керівника офісу УВКБ ООН в Ужгороді Віра Шелест.
"Толока солідарності та рішень для біженців та ВПО": як в Ужгороді відзначають Всесвітній день біженців
Всесвітній день біженців в Ужгороді. 20 червня 2024 року. Тетяна Рожновська/Суспільне Ужгород

На заході був і Фаді Абуалькарі. Він в Україну приїхав із Палестини, із Сектору Гази, як каже сам, через війну. Чоловік живе на Закарпатті у місті Мукачево із 2010 року. Фаді має статус особи, яка потребує додаткового захисту.

"Законодавство передбачає дві форми захисту. Перша — це статус біженця. Це коли індивідуальне йде переслідування за 5-ти конвенційними ознаками до Конвенції про статус біженця, до якої приєдналася Україна у 2001 році. А друге — це додатковий захист. Це є біженці війни, це люди, яким загрожує серйозна небезпека в країні походження. Саме такий статус має зараз Фаді", — розповідає начальниця відділу з питань шукачів захисту Міграційної служби Закарпаття Вікторія Ковач.

За словами Вікторії Ковач, наразі на Закарпатті проживає 66 людей, які мають статус біженця і 88, які мають додатковий захист. Фаді розказує, на Закарпатті вже має родину та роботу. Також будує власний будинок.

"Управління комп’ютером — моя спеціальність. Я отримав освіту вдома в університеті Лакса. Я зараз працюю на фонд "NEEKA", я технік із системного адміністрування у них", — додає Фаді.

На "Толоці солідарності та рішень для біженців та ВПО" в Ужгороді вимушені переселенці представили свою продукцію на крафтовому ярмарку. Власні справи розпочали за гроші з міжнародних грантів, які отримували, зокрема, через ГО "Неємія". Виконавча директорка організації Тетяна Мачабелі розказує: отримати гранти людям їхні представники допомагають із початку повномасштабного вторгнення.

"Толока солідарності та рішень для біженців та ВПО": як в Ужгороді відзначають Всесвітній день біженців
Всесвітній день біженців в Ужгороді. 20 червня 2024 року. Тетяна Рожновська/Суспільне Ужгород
"Біля 70 чоловік отримали гранти. Але це ресурси і кошти від різних міжнародних організацій. Основна мета — це інтеграція, сталі рішення, це довгострокові рішення, таке, щоби людина не лише одноразово отримала допомогу, але це вже була комплексна допомога і зрештою вона захищала себе захищеною, забезпеченою і була повноцінним членом громади і могла допомагати іншим", — каже Тетяна Мачабелі.
"На жаль, у нашому місті у нас уже нічого не залишилося. Я подумав, що треба розпочинати якийсь власний бізнес. Коли побачив, що "Неємія" оголосила про грантову підтримку таких ініціатив, я подав заявку і отримав фінансування. Мене Ужгород і взагалі Закарпаття вразили великою кількість фруктів, овочів. І я бачу, що це потребує переробки. У мене було хобі таке, я ще вдома виготовляв цукати. І я тут почав робити цукати із різних місцевих продуктів", — додає вимушений переселенець із Сєвєродонецька Олег Невениця.

Для відвідувачів "Толоки" організували 10 інформативних та інтерактивних локацій, зокрема розваги для дітей та виставку з світлинами власних справ переселенців.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads

На початок