З поміж 400 локацій із вивчення української мови в Україні, на території Закарпаття діють 11. Про це в ефірі інформаційного дня "Суспільне Спротив" розповів уповноважений із захисту української мови Тарас Кремінь. На його думку, така кількість недостатня для регіону.
"На Закарпатті таких майданчиків дуже мало. Загалом по Україні їх 400, які розташовані у центрі та на заході нашої держави. Це була реакція органів місцевого самоврядування на мільйони ВПО, які з півдня та сходу опинилися в інших куточках України. Ініціатива досить ефективна, бо змогла об’єднати усіх охочих не тільки перейти на українську мову, а й підвищити свої мовні компетенції. Я вважаю, що такі курси — надзвичайно важливий адаптивний період для ВПО", — розповів Тарас Кремінь.
За його словами найбільша кількість майданчиків для вивчення української мови зосереджена на території Києва і Київської області.
"Там вони фактично при кожній бібліотеці, у більшості закладів освіти є такі куточки. На другому місці в нас йде Львів і Львівська область, Київ і Львів із 400 локацій мають понад 200. На Закарпатті ми зафіксували лише 11 таких місць на весь регіон. Це при тому, що там перебувають не менш ніж 100 тисяч вимушених переселенців", — розповів він.
Серед проблем із доступом до освіти українською, Тарас Кремінь розповів про 37 шкіл у Берегівському районі на Закарпатті, де не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою.
"Це результати проведення нами тримісячних заходів державного контролю, за зверненням заявників із Закарпаття. Ми встановили ознаки порушень, про які ми повідомили у відділ освіти Берегівського району, Міністерство освіти, профільний комітет Верховної Ради України, керівницю Закарпатської ОВА, Кабінет Міністрів та Державну службу якості освіти. Також хочу додати, що окрім цих порушень, ми встановили, що, переважно, директори не мають сертифікатів на рівень володіння державною мовою. А освітні програми та навчальні плани частково не перекладені українською мовою. Також ми з’ясували, що вивіски не відповідають тим вимогам, які визначені законом. Ми не є каральним органом, але я не уявляю собі, що б у більшості зі 108 шкіл Берегівського району немає достатніх можливостей для опанування української мови. Якщо порівняти цю проблему з кількістю мовних локацій, з тим, скільки нам бракує вчителів української мови й літератури, якщо подивитися на те, скільки десятків, а можливо і сотень тисяч вимушених переселенців на заході України, то очевидним є одне — потрібно працювати", — розповів мовний омбудсмен.
Проблеми з доступом до освіти, послуг та інформації українською можуть вирішити завдяки програмі "Сприяння й опанування української мови, як державної", яку прийняла обласна влада, каже Тарас Кремінь.
"Програма розрахована на кілька років. 2023 рік є стартовим. Під це закладено колосальні кошти, тому я сподіваюся, що департамент культури та департамент освіти, який приймає міністерську делегацію, попрацює над тим, щоб всі мешканці Закарпаття, незалежно від того, чи вони є представниками нацменшин, чи вони вимушені переселенці, мали доступ до інформації, послуг, а також до освіти українською мовою", — розповів Тарас Кремінь.
Перелік майданчиків для безкоштовного вивчення української мови наведено на сайті уповноваженого із захисту державної мови.
Що відомо
- 19 січня у школах Берегівського району на Закарпатті, де компактно проживають етнічні угорці, виявили проблеми в організації навчання державною мовою. У більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37-ми з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою.
Читайте також
- Росіяни ракетою вдарили по будинку у Краматорську, США ввели санкції проти компаній РФ. 344 день війни. Онлайн;
- РФ намагається здобути хоча б щось до річниці вторгнення — Зеленський;
- "Багато наших хлопців звикли до цієї страви", — отець Олег Григорик розповів про приготування бограча для військових;