Перейти до основного змісту
Сумчани чи сум'яни: як правильно називати жителів Сум

Сумчани чи сум'яни: як правильно називати жителів Сум

Депутати ухвалили оновлений Статут Сумської територіальної громади. В проєкті рішення йдеться, що жителі Сумської громади звуться сум'янами. В ГО "Місто розумних" повідомляють, що тепер це нова офіційна форма звернення до жителів Сум і громади. Суспільне дізналося у філолога, яка ж назва правильна: сумчани чи сум'яни.

Філолог Сергій П'ятаченко пояснив, що за час існування Сум назва його жителів декілька разів змінювалася – у XVIII столітті зустрічалася форма "сумці", яка пізніше закріпилася в прізвищах Сумець, Сумцов тощо. Назва ж "сум’яни" була вживаною протягом ХІХ століття не лише в українській, а й у російській мові. Так, поет першої половини ХІХ століття Пилип Морачевський, який вчителював у сумській гімназії, у своїх віршах та листах мешканок Сум називав "прекрасными сумянками".

"Тож, катойконім "сум’яни", який зараз у багатьох викликає подив та нерозуміння, бо здається новомодною вигадкою, насправді є старою, традиційною назвою, яка побутувала в усному мовленні від XVIII до кінця XX століття", — зазначає фахівець Сергій П'ятаченко.

Назва "сумчани" стала поширеною вже у XX столітті — спочатку в офіційно-діловому вжитку, а згодом і в усному мовленні. Проте, звуковий комплекс "-чан" з'являється тоді, коли звуки "цьк" або "ц", що є в корені топоніма, чергуються з "чч" або "ч": Донецьк – донеччани, Вінниця – вінничани. Коли такого чергування немає, то маємо утворення: львів'яни, харків’яни. Отже, саме форма звернення "сум'яни" відповідає правилам української мови.

"Якщо мовці будуть активніше вживати форму "сум’яни", то вона знову повернеться, стане нормативною і з часом може витіснити форму "сумчани", — пояснює філолог.

Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок