Олег Грищенко та його мати — перші цивільні росіяни із Суджі, які приїхали у Суми. До цього вони тиждень жили у підвалі. Чоловік вважає, що їм пощастило.
Олег Грищенко народився в Курській області. Чоловік розповідає, що в 1994 році виїхав у США, має американське і російське громадянство. У Суджі на Курщині жила його мама, якій зараз 89 років. Чоловік каже, що на момент початку бойових дій в Курській області був у Москві, зв’язку з Суджею вже не було.
7 серпня він виїхав за матір`ю, хоча знайомий сказав, що дорога на Суджу небезпечна.
Попередив мене, що в Суджу повернутися можливо, але існує небезпека. Я з Москви вночі приїхав у Курськ, взяв машину й о 6 ранку виїхав у Суджу. Їхав дорогою, ніхто мене не зупинив, ніяких не було перешкод, ніяких відступаючих військ. Були якісь машини цивільні, в яких були військові, але це не були військові частини. Єдине, що я на дорозі бачив – кілька КАМАЗів "АхматуСпецзагін швидкого реагування "Ахмат" — підрозділ чеченського управління Росгвардії".
Олег каже, що проїхав цей шлях у шоковому стані. Коли дістався дому, облаштувалися з матір'ю у підвалі із запасом їжі та свічок.
Вже російських військ у Суджі не було. Це було 8 серпня, четвер. З наступного дня почалися атаки. Почалося бомбардування Суджі, зокрема, центральної вулиці Леніна. Була зруйнована адміністрація, всі будівлі, які вище другого поверху, зазнали артобстрілу.
Чоловік розповідає, що майже постійно були у підвалі, їжу готували, коли затихали обстріли.
З кожним днем у Суджі ставало небезпечніше: "Артилерія стала довбати і довбати. І коли вже на 5-й день ми зрозуміли, що ситуація катастрофічна, в мами закінчилися ліки, вона сердечниця, вік, потрібна була медична допомога".
Через тиждень життя у підвалі чоловік звернувся до українських військових з проханням про допомогу: "Це був єдиний вихід, щоб вижити. Можливості виїхати в інший бік фізично не було. Ми вдячні тим людям, звичайним людям, які нас вивезли звідти. Потім на наше прохання вони доставили на швидкості, по полях, у поліцію міста Суми. В поліції нас прийняли, здивувалися, тому що ми були перші люди, які потрапили в Суми з Суджі. Привітно зустріли, це було дивовижно".
Наразі Олег з мамою отримують медичну допомогу в одній із сумських лікарень.
"Мама моя знаходиться в палаті, лікується, дві жінки її віку з нею розмовляють, їй допомагають. Єдине, за що ми хвилюємося – це за наших двох котів, яких ми не змогли вивезти. Ну я думаю, що влітку з котами буде все добре", — розповів чоловік.
Олег Грищенко говорить, що якоїсь матеріальної допомоги або житла у Сумах не отримали.
Про те, що українські військові опрацьовують можливий маршрут гуманітарного коридору для цивільних з Курської області Росії до Сум, повідомила 15 серпня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.
Суспільне поспілкувалося з головою напрямку "Регіональна безпека та дослідження конфліктів" фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Марією Золкіною про те, чи обов'язково Україні евакуйовувати росіян та яку відповідальність перед населенням тієї території РФ, яку нині контролюють Сили оборони, має держава згідно з міжнародним правом.
Що відомо про операцію України у Курській області
- 6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
- Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції.
- 12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.
- 15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram