Мешканці будинку у центрі Сум, зруйнованого "шахедом" рік тому, досі не можуть визначитися з житлом, розповів один із жителів Сергій Верьовкін. Вони сподіваються, що будинок реконструюють, але не можуть отримати відповідь, чи можливо це зробити. Деталі – у матеріалі Суспільного.
Дружина Сергія Верьовкіна Тетяна загинула внаслідок влучання російського "шахеду" у їхній будинок на Петропавлівській, 81, 3 липня 2023 року.
Розрив був такий сильний, що стінка 64 сантиметри обвалилася. Дружину мою знайшли на підлозі, вона лежала, дверима була накрита. Дуже тяжко, тому що пішов на роботу, попрощався з дружиною, з якою прожив 40 років, і попрощався на все життя.
Рік тому сім’я втратила дружину, маму, бабусю чотирьох онуків. Пан Сергій каже: коли пролунав вибух, дружина якраз збиралася в укриття після оголошення повітряної тривоги.
Чому сигнал тривоги був поданий з Києва о 10 годині 50 хвилин, вже після того, як пролунали розриви в нашому місті? Внаслідок чого моя дружина не змогла вийти зі своєї квартири. О 10:51 телефонувала мені, казала: "Розриви коло нас тут, я виходжу". І не встигла вийти.
Внаслідок вибуху, розповідає чоловік, він втратив оселю, в якій виріс і де жили його батьки. Без житла, за словами пана Сергія, залишилися мешканці 16 квартир. Чоловік говорить, що під’їзд почали демонтувати в перші дні після події.
За словами пана Сергія, демонтаж почали без відповідного рішення виконкому. Начальник міської військової адміністрації Олексій Дрозденко каже, що це стандартна практика після таких подій.
Коли відбувається руйнація, то можливі якісь частки стін, підлоги чи стелі, котрі можуть становити загрозу оточуючим. Щоб не спровокувати після вітру сильного, дощу самовільне падіння частин будівлі, ДСНС може рекомендувати демонтувати негайно, протягом годин, не очікуючи офіційне рішення.
Сергій Верьовкін розповідає: протягом року мешканці третього під’їзду сподіваються, що його відбудують. Пан Сергій зараз живе у квартирі доньки, говорить, що двоє сусідів придбали за сертифікати нове житло, одна сусідка за цей час померла, інші живуть по родичах і чекають визначеності.
Протягом року вони намагалися отримати відповідь, писали листи й Президенту, і міській владі.
Нам дали житлові сертифікати, і треба розв'язувати питання з придбанням житла. Один з варіантів – ми планували вкласти їх у відбудову нашого під’їзду. Але на даний момент невідомо, чи можливо тут будувати, чи неможливо, і ніхто на це питання нам не дає відповіді. Якщо неможливо, то ми будемо розв'язувати інші питання. Рік пройшов, треба ж визначатися з подальшою долею нашою.
У травні мешканці під’їзду отримали відповідь на свій запит від міської військової адміністрації, де сказано, що аварійну будівлю планують демонтувати під фундамент. Як повідомив начальник Сумської МВА Олексій Дрозденко, наразі очікують результатів експертизи.
Після отримання експертизи буде проведений демонтаж, після демонтажу буде нова експертиза щодо вивчення придатності сусіднього, другого під’їзду. І лише потім ми зможемо прийняти рішення, що робити з другим під’їздом. Так само ця експертиза покаже, що з фундаментом, чи можливо відновлювати під’їзд зруйнований. Одна з причин затягування – це три квартири, власники яких дуже довго не пускали експертів для проведення оцінки.
Процес затягнувся і через високу орієнтовну вартість експертизи, каже Олексій Дрозденко.
Там сума була понад 12 мільйонів, це чимала сума, ми б її могли використати на користь громади чи допомоги постраждалим більш ефективним способом. Це один з прикладів, що може нас стримати. Наразі в наших пріоритетах – теперішній резервний фонд ми переважно витрачаємо на розширення мережі укриттів і на оборону.
За словами Олексія Дрозденка, якщо воєнна ситуація дозволить і місто зможе увійти в опалювальний сезон, то роботи по будинку на Петропавлівській плануватимуть на початок наступного року.
Якщо ми нормально запустимо наш опалювальний сезон і ми не витратимо на це резервний фонд громади, то ми можемо і раніше.
Також, говорить Сергій Верьовкін, його та сусідів хвилює питання визначення ринкової вартості їхніх квартир у центрі міста для міжнародного реєстру збитків. За словами Олексія Дрозденка, програма "Є-Відновлення" визначає стандартну вартість за квадратний метр. Щоб визначити ринкову ціну, треба замовляти окрему експертизу у приватному порядку.
Як повідомила речниця Сумської обласної прокуратури Наталія Науменко, щодо будинку 81 на Петропавлівській відкрита кримінальна справа стосовно порушення законів та звичаїв війни, триває досудове розслідування. Це одне з майже двох тисяч подібних кримінальних проваджень, відкритих на Сумщині від початку широкомасштабного вторгнення.
Що відомо про атаку Сум безпілотниками 3 липня 2023 року
- Загалом, за інформацією обласної адміністрації внаслідок атаки чотирма безпілотниками "Шахед" у Сумах пошкоджені адмінбудівля та два житлові будинки.
- 19 людей травмовані, дві людини загинули — такі наслідки обстрілу чотирма безпілотниками “Шахед” середмістя Сум. За повідомленням обласної військової адміністрації, пошкоджені два житлові будинки та адмінбудівля. Сигнал повітряної тривоги ввімкнули вже після того, як пролунали вибухи.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram