Поменшало безробітних – як війна вплинула на зайнятість населення на Сумщині

Поменшало безробітних – як війна вплинула на зайнятість населення на Сумщині

Поменшало безробітних – як війна вплинула на зайнятість населення на Сумщині
. Фото: Суспільне Суми

Яка наразі ситуація з ринком праці в Сумах, як війна вплинула на зайнятість населення, та які програми існують для допомоги людям, які втратили роботу. Про це в ефірі Українського радіо Суми говорили з фахівчинею з інформаційної діяльності Сумського обласного центру зайнятості Юлією Єлізаренко.

– Як ситуація на ринку праці в Сумській області змінилася після повномасштабного вторгнення?

– Якщо порівнювати з даними на початок війни, то офіційно зареєстрованих безробітних поменшало майже на 30 %. І це закономірно, адже багато людей виїхали за кордон чи перемістились на більш безпечну територію і знайшли роботу, чоловіки мобілізовані до лав ЗСУ. Протягом 2023 року послуги отримали близько 30 тисяч жителів Сумщини, статус зареєстрованого безробітного мали 12. 5 тисяч громадян. В умовах значного обмеження попиту на працівників, особливо на прикордонні, за сприяння Державної служби зайнятості у 2023 році нове робоче місце знайшли 8 687 осіб. У цьому році наші послуги отримали вже 8 436 громадян.

– Скільки мешканців області зараз перебувають у статусі безробітного і у кого найбільші шанси знайти роботу?

– Наразі по Сумській області 7 тисяч громадян зареєстровані як безробітні.

Найбільш затребуваними у роботодавців є представники робітничих професій:

  • кваліфіковані робітники з інструментом становлять 22 % всіх поданих вакансій (швачка, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсар-ремонтник, електрогазозварник тощо);
  • робітники з обслуговування устаткування та машин – 17 % (водій, тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, токар, машиніст екскаватора, водій навантажувача, фрезерувальник);
  • професіонали – 15 % (вчитель, вихователь закладу дошкільної освіти, фармацевт, інженер, лікар загальної практики – сімейний);
  • працівників сфери торгівлі та послуг – 13 % (кухар, медична сестра, соціальний робітник, перукар).
Поменшало безробітних – як війна вплинула на зайнятість населення на Сумщині
Фахівчиня з інформаційної діяльності Сумського обласного центру зайнятості Юлія Єлізаренко. Фото: Суспільне Суми

Під час війни суттєво зменшився попит на працівників у фінансовій та страховій сфері, на будівництві, у готельному та ресторанному бізнесі. Крім того, практично відсутній попит в авіаційному транспорті, сфері туризму, дозвілля та розваг.

Серед зареєстрованих безробітних 43 % мають вищу освіту. Кількість безробітних з числа колишніх керівників, професіоналів та фахівців утричі перевищує кількість відповідних вакансій.

– Що ви пропонуєте таким шукачам роботи?

– Для людей, які мають професії, що втратили актуальність на ринку праці, ми пропонуємо навчання за робітничими професіями, які мають попит. Таке навчання проводиться на замовлення роботодавця або якщо безробітний планує започаткувати власну справу.

Здобути нову професію або спеціальність за направленням служби зайнятості громадяни можуть двома шляхами.

По-перше: пройти навчання у закладах освіти, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або безпосередньо у роботодавця.

По-друге: Сумська обласна служба зайнятості має власний Центр професійно-технічної освіти, в якому проходить навчання за 12-ма ліцензованими робітничими професіями, центр має також 80 освітніх програм підвищення кваліфікації.

Ми навчаємо на зварювальника пластмас, водіїв, продавців, кухарів, швачок, перукарів, операторів верстатів з програмним керуванням. Для зареєстрованих безробітних навчання безкоштовне і після закінчення навчання слухачам видається документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації.

– Чи є у вас програми для людей, які хочуть розпочати власну справу?

– Так, ми пропонуємо підтримку підприємництва у вигляді грантів на розвиток малого та середнього бізнесу. Крім того, ми пропонуємо консультації та супровід з питань започаткування та ведення власного бізнесу.

З 1 липня 2022 року Державна служба зайнятості долучилась до проєкту єРобота. В рамках проєкту є програма з надання мікрогрантів на створення або розвиток власної справи. Розмір грантів – від 50 до 250 тис. грн.

З початку дії цієї програми ми вже ухвалили 487 рішень, а це понад 1000 нових робочих місць. Сума – майже один млн грн.

З 10 квітня 2023 року стартувала нова програма надання грантів для ветеранів та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Відтепер учасники та учасниці бойових дій, члени їх сімей, а також особи з інвалідністю внаслідок війни можуть подати заявку на отримання гранту від держави на старт чи розвиток власної справи.

Єдиною вимогою обох програм є створення від одного до чотирьох (залежно від суми гранту) нових робочих місць. Гранти для ветеранів від 500 тис. до 1 млн грн надаються на умовах співфінансування, тобто мінімум 30 % від бізнес-проєкту заявник повинен інвестувати власні кошти. Протягом 6 місяців з дати отримання гранту його необхідно використати, а також створити нові робочі місця. Повернення грантів відбувається у вигляді сплачених податків упродовж трьох років.

– Шанси для людей з інвалідністю та переселенців – які пільги отримують роботодавці, коли беруть на роботу цих людей?

– З початку року послуги в Сумській обласній службі зайнятості отримували 476 осіб з інвалідністю, з них нове робоче місце за сприяння служби знайшли вже 17. Найбільша кількість працевлаштованих була по місту Суми.

Для роботодавців, які приймають на роботу людей з інвалідністю діє окрема програма: за облаштування робочих місць у разі працевлаштування особи з інвалідністю 1 групи — до 106,5 тис. грн компенсації мінімальних зарплат. За облаштування робочих місць у разі працевлаштування особи з інвалідністю II групи — до 71 тис. грн компенсації (10 мінімальних зарплат)

З-поміж внутрішніх переселенців послуги в Сумській обласній службі зайнятості отримували 727 осіб, з них нове робоче місце за сприяння служби знайшли вже 31 людина.

Для роботодавців, які приймають на роботу переселенців, діють дві програми:

  • перша — протягом двох місяців з дня працевлаштування ВПО ми компенсуємо роботодавцю витрати на зарплату працівника в розмірі 7100 грн. У цьому році за дії програми працевлаштовано 23 людини.
  • друга – в разі працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж ВПО на 12 місяців роботодавцям сплачується компенсація протягом 6 місяців. Максимальний щомісячний розмір такої компенсації становить 13400 грн.

– Завжди важче було знайти роботу молоді. Зараз вони мають можливість працевлаштування?

– Молоді люди, які мають досвід роботи та достатню кваліфікацію, становлять інтерес для роботодавців. Молоді та студентам, які ще не мають кваліфікації, може бути запропонована робота, що не потребує спеціальної підготовки. Також молодь, яка навчається, може бути залучена до виконання робіт, які мають оборонний характер, зокрема з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та воєнного характеру. Ми пропонуємо програму компенсації за працевлаштування молоді на перше робоче місце.

Авторка – Валентина Погорєлова.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок