"Дефіцит кадрів в селі — це болюча проблема": на Сумщині бракує механізаторів на посівну

"Дефіцит кадрів в селі — це болюча проблема": на Сумщині бракує механізаторів на посівну

Не вистачає механізаторів на посівну через мобілізацію їхніх працівників. Так говорять фермери Олександр Шафорост та Сергій Дунь, які кожен обробляють понад 500 гектарів землі. Як підприємство може забронювати своїх працівників — у матеріалі Суспільного.

Понад 500 гектарів землі для обробітку має разом з братом фермер Олександр Шафорост. Через мобілізацію в господарстві не вистачає робочих рук на посівну, розповів аграрій. До вторгнення, у полі працювало 5 механізаторів, два з яких пенсійного віку, один багатодітний, а решта — військовозобов'язані.

"Ми втратили двох висококваліфікованих людей, які вміли налаштувати техніку, на коліні відремонтувати. Будь-яку проблему, яка може статися у полі, вони її відчувають зсередини і в лічені години можуть відремонтувати якусь важку поломку. Відповідно, їх ми не замінили ніким", - пояснив фермер Олександр Шафорост.

"Дефіцит кадрів в селі — це болюча проблема": на Сумщині бракує механізаторів на посівну
Олександр Шафорост, Сумська область, лютий, 2024 р. Фото: Суспільне Суми

За його словами, знайти нові кадри за два роки не вдалося, тож за кермо сідають самі.

"Дефіцит кадрів в селі — це величезна болюча проблема Підготовка спеціаліста для роботи з технікою має бути не менше одного року. І це будуть лише базові знання, які теоретичні. А практична частина — це ще не менш одного року", - зазначив Олександр Шафорост.

Керувати технікою зможе не кожен — потрібні знання та досвід, як розповів фермер з сусіднього села Горобівка Сергій Дунь. Чоловік додав, що їхні кваліфіковані механізатори не всі забезпечені бронюванням.

"Є спеціалісти в галузі землеробства, і щоб на його місце знайти, по нашій громаді заміни нема. Дуже багато хлопців у нас забрано — служать. В обробітку в мене 510 гектарів. Працівників 6, я сьомий. Але з них три пенсіонери", - пояснив Сергій Дунь.

"Дефіцит кадрів в селі — це болюча проблема": на Сумщині бракує механізаторів на посівну
Фермери Олександр Шафорост та Сергій Дунь, Сумська область, лютий, 2024 р. Фото: Суспільне Суми

За словами керівника профільного департаменту Сумської облдержадміністрації Олександра Маслака, бронювання працівників регулюється урядовою постановою. Для початку підприємство мають визнати критично важливим для забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Звернення приймає і розглядає Міністерство аграрної політики та обласна влада.

"На обласному рівні — це мають бути на вибір 8 показників. Це довідки органів місцевого самоврядування про важливість даного підприємства для громади. Це кількість працівників, не менше трьох осіб. Це доходи за звітний період, що перевищують 2 000 гривень. Відповідність кодам економічної діяльності, які належать до галузі сільського господарства або переробної промисловості. Також наявність рахунку в банках для проведення зовнішньоекономічних операцій і інші показники. Тобто, на вибір мінімум три дають можливість подати документи на розгляд обласної комісії і отримати статус критично-важливого підприємства", - пояснив Олександр Маслак.

За його словами, на обласному рівні відповідні рішення про визнання організацій критично важливими ухвалені по 68 підприємствах, ще 100 — визнані такими на загальнодержавному рівні. Цей статус дає можливість подавати списки військовозобов’язаних для подальшої процедури їх бронювання.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок