На Сумщині продовжує дешевшати молочна сировина

На Сумщині продовжує дешевшати молочна сировина

На Сумщині продовжує дешевшати молочна сировина
. Фото: Суспільне Суми

Жителька села Софіївки пані Світлана розповідає, що раніше тримала три корови та здавала в місяць близько 700 літрів молока. Тепер ледве утримує одну. За її словами доглядати за худобою важко і дорого, а заготівельникам молоко здавати не вигідно. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з селянами, працівниками місцевої ферми та начальницею відділу контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Галиною Черняк. Тож які нині ціни на молочну сировину і як селяни утримують господарства — далі.

“На ринку продаємо своє молоко. Корми дуже дорогі, а вони по 5 гривень приймають. Це просто сміються з людей. У нас у селі вже ніхто не утримує корів. Оце у нас корівка і ще в одних. Ці сусіди вже пенсійного віку, а молоді - воно їм не треба”, - говорить жителька села Світлана.

Попри підвищення собівартості виробництва сировини, у місцевому господарстві поголів’я худоби не зменшують, розповідає завідувачка ферми Валентина Василенко.

“Щоб корова давала продукцію, її потрібно нагодувати. Вона має отримати 45 кілограмів силосу, 3 кілограми комбікорму, 200 грамів макухи. Зараз ми доїмо у день 5300, а раніше доїли до 6 тонн”, - пояснює завідувачка ферми Валентина Василенко.

“На початку війни не було куди вивозити молоко. Це було для нас дуже складно. Корови телилися, бахкало, нам страшно. Як би не було складно, ми залишалися на своєму місці і робили нашу роботу”, - каже лікарка ветеринарної медицини Вікторія Лученко.

Понад 15 років дояркує Олена Зякун. Каже, що її робочий день розпочинається о 5:00 ранку.

“У мене на групі ряд увесь - 50 корів. Ще є нетилі, що розтелилися і розтеляться. Ми потім їх переставляємо, міняємо. Телятка окремо. У кожної корівки є кличка і кожну з них я знаю і люблю”, - розповідає доярка Олена Зякун.

Загальне поголів’я налічує близько 600 голів, дійне стадо майже 300. До війни господарство працювало з прибутками, наразі - майже нульовий баланс, як додає керівник фермерського господарства Сергій Карпенко.

“Дуже важко, бо за рік ціни на всі продукти зросли на 30-50%, а подекуди і вдвічі, а ціна на молоко залишилась практично на довоєнному рівні. Ми ледве виходимо на нуль”, - зазначає Сергій Карпенко.

Галина Черняк Суми
Галина Черняк. Фото: Суспільне Суми

Держпродспоживслужба постійно моніторить ціни на соціально значущу продукцію, розповідає Галина Черняк.

“До цих продуктів належить і молоко, жирністю 2,6% в плівці пастеризоване. За даними моніторингу в цьому році відбувається постійне підвищення цін на молоко. Від початку року до кінця квітня, ціна за 1 літр молока підвищилась майже на 2 гривні і на сьогодні вона становить 36 гривень 97 копійок за літр”, - говорить начальниця відділу контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Галина Черняк.

За словами керівника профільного департаменту Олександра Маслака, впродовж минулого року поголів’я корів на Сумщині скоротилося на 8%. За результатами моніторингу, середні закупівельні ціни на молоко - сировину, від сільськогосподарських підприємств області, в залежності від ґатунку, становили 12 гривень 33 копійки за кілограм, що на 0,6% нижче до цін на початку квітня цього року. Ціни на молоко, закуплене в особистих селянських господарствах, зменшились із 8 до 7 гривень 50 копійок.

Читайте також

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок